WHO odkládá citlivou zprávu o Wu-chanu, Čína tají dokumentaci prvních pacientů

Martin Novák Martin Novák
26. 3. 2021 6:15
Tým Světové zdravotnické organizace (WHO) odkládá zprávu o výsledcích své lednové mise ve Wu-chanu. Čínském městě, odkud se v roce 2019 rozšířil do světa koronavirus. Analýza měla být zveřejněna v polovině března, pak tento týden, ale znovu se tak nestalo.
Na fotografii z 6. února policista brání fotografovi zabírat hotel ve Wu-chanu, ve kterém byli ubytováni členové expertního týmu WHO.
Na fotografii z 6. února policista brání fotografovi zabírat hotel ve Wu-chanu, ve kterém byli ubytováni členové expertního týmu WHO. | Foto: Reuters

Třináctičlenný tým virologů, epidemiologů a zoologů strávil v lednu ve Wu-chanu tři týdny, z toho ovšem první dva v karanténě v hotelu. Experti WHO nemohli opustit pokoje.

O samotných návštěvách tržiště ve Wu-chanu, místních nemocnic a laboratoře uvedli, že některé rozhovory byly důležité, ale nedostaly všechny podklady, které požadovali.

Americký Deník Wall Street Journal s odvoláním na jednoho člena mise WHO napsal, že vědci požadovali přístup ke zdravotní dokumentaci 76 tisíc pacientů z Wu-chanu, aby bylo možné zjistit, zda příznaky nemoci covid-19 neměli někteří už před prosincem 2019, kdy Čína výskyt nákazy přiznala. Přístup k dokumentům jim však čínská strana odepřela.

V laboratoři Wuchanského virologického institutu zase nemohli vidět všechny záznamy uložené v počítači. Se zdůvodněném, že je firma musela odstranit, protože se do nich pokoušeli dostat hackeři.

Virus nevznikl uměle

Tým vědců vedl dánský expert Peter Ben Embarek, specialista na nemoci přenosné ze zvířat na člověka. V rozhovoru s novináři už naznačil, že v chystané zprávě nebudou žádné takzvaně třaskavé nebo nečekané informace.

Podle něj mise zjistila, že virus nevznikl uměle v laboratoři, ale velmi pravděpodobně se přenesl z netopýra na člověka, přičemž jako mezičlánek posloužil jeden živočich (dříve někteří vědci spekulovali, že by to mohl být luskoun). Tým WHO ale také pokládá za nepravděpodobnou verzi, že by se virus mohl dostat do Číny ze zahraničí ve zmražených potravinách, jak Peking dříve tvrdil. Experti navrhnou, aby se vyšetřování původu pandemie nevydávalo tímto směrem, protože by šlo o plýtvání časem i penězi.

"Na tom, že virus nepochází z laboratoří, existuje mezi všemi členy týmu shoda," řekl listu Wall Street Journal britský zoolog Peter Daszak.

Teorii o dovozu viru ve zmražených potravinách zastávají někteří čínští představitelé zejména od doby, kdy Austrálie a Spojené státy začaly loni požadovat důsledné vyšetření původu koronaviru.

"Čína si extrémně zakládá na utváření narativu o původu a šíření koronaviru a nechce dopustit, aby se jakákoliv oficiální zpráva pocházející přímo z čínského území odchýlila od jejího příběhu. Myslím, že to je i hlavním důvodem, proč měla delegace WHO tak těžký přístup k vyšetřování. Čínské vedení se zkrátka bálo, jak by závěrečná zpráva mohla vypadat, a to ať už by zjistila něco pro Čínu negativního, nebo ne," míní expert na Čínu z Asociace pro mezinárodní otázky Václav Kopecký.

Analytik zároveň dodává, že se především v posledních letech jedná o běžný rys čínské politiky. "Mizí i poslední zbytky transparentnosti a je naopak kladen čím dál tím větší důraz na oficiální státní a stranickou linii," popisuje Kopecký.

"Čína nechce vše odhalit"

O možnosti vyslat tým Světové zdravotnické organizace do Wu-chanu hovořil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ředitel WHO Tedros Ghebreyesus už loni v lednu. Po mnoha odkladech a jednání ale trvalo rok, než vědci do města dorazili.

Podle odborníka na Čínu Aleše Karmazina z katedry asijských studií Metropolitní univerzity v Praze od začátku jasné, že Čína není mezinárodnímu vyšetřování nakloněna.

"Tím, kdo hlasitě a jasně vznášel požadavek pečlivého vyšetření počátku pandemie, byla Austrálie. Proto se razantně zhoršily vztahy mezi Čínou a touto zemí, čínskou vládu tím Austrálie strašně popudila (Peking kromě jiného uvalil dovozní cla ve výši přes 200 procent na australská vína, pozn. red.). Vidíme také jasně, že Čína tvrdě vystupuje proti tomu, aby byla označována za zemi původu koronaviru. Evidentně nechce úplné prošetření původu pandemie, nechce vše odhalit," dodává expert.

Podle Karmazina to souvisí i s tím, že za současného prezidenta Si Ťin-pchinga se Čína stala více nacionalistickou, protizápadní a alergičtější na kritiku ze zahraničí.

"V posledních deseti letech tato nacionalistická a řekněme protizápadní vlna nabírá na obrátkách. Pocit, že Západ se pořád povyšuje nad Čínu a pořád ji chce z něčeho vinit, je v zemi opravdu velmi silný. Pro nás to možná zní bizarně, ale v Číně je to skutečně velmi silné a autentické vnímání světa," upozorňuje Aleš Karmazin.

Video: Tým WHO navštívil virologický ústav ve Wu-chanu

Tým WHO navštívil virologický ústav ve Wu-chanu 4. 2. 2021 | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy