WHO odkládá citlivou zprávu o Wu-chanu, Čína tají dokumentaci prvních pacientů

Martin Novák Martin Novák
26. 3. 2021 6:15
Tým Světové zdravotnické organizace (WHO) odkládá zprávu o výsledcích své lednové mise ve Wu-chanu. Čínském městě, odkud se v roce 2019 rozšířil do světa koronavirus. Analýza měla být zveřejněna v polovině března, pak tento týden, ale znovu se tak nestalo.
Na fotografii z 6. února policista brání fotografovi zabírat hotel ve Wu-chanu, ve kterém byli ubytováni členové expertního týmu WHO.
Na fotografii z 6. února policista brání fotografovi zabírat hotel ve Wu-chanu, ve kterém byli ubytováni členové expertního týmu WHO. | Foto: Reuters

Třináctičlenný tým virologů, epidemiologů a zoologů strávil v lednu ve Wu-chanu tři týdny, z toho ovšem první dva v karanténě v hotelu. Experti WHO nemohli opustit pokoje.

O samotných návštěvách tržiště ve Wu-chanu, místních nemocnic a laboratoře uvedli, že některé rozhovory byly důležité, ale nedostaly všechny podklady, které požadovali.

Americký Deník Wall Street Journal s odvoláním na jednoho člena mise WHO napsal, že vědci požadovali přístup ke zdravotní dokumentaci 76 tisíc pacientů z Wu-chanu, aby bylo možné zjistit, zda příznaky nemoci covid-19 neměli někteří už před prosincem 2019, kdy Čína výskyt nákazy přiznala. Přístup k dokumentům jim však čínská strana odepřela.

V laboratoři Wuchanského virologického institutu zase nemohli vidět všechny záznamy uložené v počítači. Se zdůvodněném, že je firma musela odstranit, protože se do nich pokoušeli dostat hackeři.

Virus nevznikl uměle

Tým vědců vedl dánský expert Peter Ben Embarek, specialista na nemoci přenosné ze zvířat na člověka. V rozhovoru s novináři už naznačil, že v chystané zprávě nebudou žádné takzvaně třaskavé nebo nečekané informace.

Podle něj mise zjistila, že virus nevznikl uměle v laboratoři, ale velmi pravděpodobně se přenesl z netopýra na člověka, přičemž jako mezičlánek posloužil jeden živočich (dříve někteří vědci spekulovali, že by to mohl být luskoun). Tým WHO ale také pokládá za nepravděpodobnou verzi, že by se virus mohl dostat do Číny ze zahraničí ve zmražených potravinách, jak Peking dříve tvrdil. Experti navrhnou, aby se vyšetřování původu pandemie nevydávalo tímto směrem, protože by šlo o plýtvání časem i penězi.

"Na tom, že virus nepochází z laboratoří, existuje mezi všemi členy týmu shoda," řekl listu Wall Street Journal britský zoolog Peter Daszak.

Teorii o dovozu viru ve zmražených potravinách zastávají někteří čínští představitelé zejména od doby, kdy Austrálie a Spojené státy začaly loni požadovat důsledné vyšetření původu koronaviru.

"Čína si extrémně zakládá na utváření narativu o původu a šíření koronaviru a nechce dopustit, aby se jakákoliv oficiální zpráva pocházející přímo z čínského území odchýlila od jejího příběhu. Myslím, že to je i hlavním důvodem, proč měla delegace WHO tak těžký přístup k vyšetřování. Čínské vedení se zkrátka bálo, jak by závěrečná zpráva mohla vypadat, a to ať už by zjistila něco pro Čínu negativního, nebo ne," míní expert na Čínu z Asociace pro mezinárodní otázky Václav Kopecký.

Analytik zároveň dodává, že se především v posledních letech jedná o běžný rys čínské politiky. "Mizí i poslední zbytky transparentnosti a je naopak kladen čím dál tím větší důraz na oficiální státní a stranickou linii," popisuje Kopecký.

"Čína nechce vše odhalit"

O možnosti vyslat tým Světové zdravotnické organizace do Wu-chanu hovořil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ředitel WHO Tedros Ghebreyesus už loni v lednu. Po mnoha odkladech a jednání ale trvalo rok, než vědci do města dorazili.

Podle odborníka na Čínu Aleše Karmazina z katedry asijských studií Metropolitní univerzity v Praze od začátku jasné, že Čína není mezinárodnímu vyšetřování nakloněna.

"Tím, kdo hlasitě a jasně vznášel požadavek pečlivého vyšetření počátku pandemie, byla Austrálie. Proto se razantně zhoršily vztahy mezi Čínou a touto zemí, čínskou vládu tím Austrálie strašně popudila (Peking kromě jiného uvalil dovozní cla ve výši přes 200 procent na australská vína, pozn. red.). Vidíme také jasně, že Čína tvrdě vystupuje proti tomu, aby byla označována za zemi původu koronaviru. Evidentně nechce úplné prošetření původu pandemie, nechce vše odhalit," dodává expert.

Podle Karmazina to souvisí i s tím, že za současného prezidenta Si Ťin-pchinga se Čína stala více nacionalistickou, protizápadní a alergičtější na kritiku ze zahraničí.

"V posledních deseti letech tato nacionalistická a řekněme protizápadní vlna nabírá na obrátkách. Pocit, že Západ se pořád povyšuje nad Čínu a pořád ji chce z něčeho vinit, je v zemi opravdu velmi silný. Pro nás to možná zní bizarně, ale v Číně je to skutečně velmi silné a autentické vnímání světa," upozorňuje Aleš Karmazin.

Video: Tým WHO navštívil virologický ústav ve Wu-chanu

Tým WHO navštívil virologický ústav ve Wu-chanu 4. 2. 2021 | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 15 minutami

Soud v Hongkongu odsoudil prvního člověka na základě bezpečnostního zákona

Soud v Hongkongu shledal vinným z terorismu a separatismu prvního člověka souzeného na základě  bezpečnostního zákona, který ve své poloautonomní provincii prosadil Peking přes místní i mezinárodní kritiku. Výši trestu určí soud později, odsouzenému hrozí až doživotí, informovaly zahraniční agentury.

Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit loni 1. července, den po zavedení bezpečnostního zákona, najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom třímal transparent s nápisem "Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby". Podle soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a mladík je proto podle soudu vinen z podněcování k separatismu. Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Draslovka koupí divizi americké společnosti Chemours za 11,3 miliardy Kč

Český chemický výrobce Draslovka Holding koupí divizi Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za více než 11,3 miliardy korun. Tato akvizice představuje první významnou investici společnosti Draslovka v USA, informoval v úterý mediální zástupce firmy Vít Kurfürst. V polovině července Draslovka oznámila nákup podniku na výrobu kyanidu sodného v Jihoafrické republice za 2,23 miliardy korun.

Podle firmy vznikne spojením aktivit Draslovky a Chemours v oblasti řešení pro těžební průmysl a chemických specialit a v kombinaci s nedávnou dohodu o převzetí aktivit jihoafrického Sasolu přední nadnárodní podnik schopný lépe sloužit zákazníkům po celém světě díky kombinaci technologických znalostí a inovací.

Draslovka Holding a.s. je soukromá holdingová společnost se sídlem v České republice, která se zabývá speciálními chemickými látkami a vlastními výrobními technologiemi. Vlastní ji čtyři české rodiny.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy