Přátelství s Čínou má limity. Když Hrad kupuje respirátory, čínské jsou nepřípustné

Jan Horák Jan Horák
17. 3. 2021 6:17
Pražský hrad očekává v nejbližších dnech dodávku více než 40 tisíc respirátorů a ústenek. Kontrakt na jejich dodání podepsal minulý týden. V případě respirátorů trval na tom, aby splňovaly evropské standardy. Výslovně vyloučil možnost nákupu respirátorů čínské výroby. Prezident Miloš Zeman přitom dlouhodobě prosazuje úzké vztahy s Čínou. V minulosti také Číně poděkoval za zdravotnické pomůcky.
Hlavní osou zahraniční politiky prezidenta Miloše Zemana (na snímku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem) je udržování blízkých vztahů s Čínou.
Hlavní osou zahraniční politiky prezidenta Miloše Zemana (na snímku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem) je udržování blízkých vztahů s Čínou. | Foto: ČTK

"Chtěl bych proto poděkovat Čínské lidové republice, která nám jako jediná země pomohla v dodávce těchto prostředků," prohlásil prezident Miloš Zeman vloni v březnu. "Jsem informován, že díky našim dobrým vztahům - až na (pražského) primátora (Zdeňka) Hřiba a další antičínské hysteriky - jsme dostali přednostní pořadí," přiblížil pak pro deník Blesk další okolnosti dodávky.

Reagoval tak na dovoz milionů ochranných pomůcek z Číny, které objednala a zaplatila vláda Andreje Babiše při počátku jarní vlny epidemie koronaviru. V té době byl v Česku nedostatek těchto prostředků. Nákladní letadla dopravila ústenky, respirátory, ochranné obleky, rukavice či obličejové štíty.

Hlava státu současně lobbuje za to, aby se v České republice používala při očkování čínská vakcína Sinopharm. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček první týden letošního března informoval, že dopis v tomto znění adresoval prezident svému čínskému protějšku. Podle Ovčáčkova vyjádření dal podnět k této prosbě premiér Babiš.

Nepřipouští se produkty N95 a KN95

Samotný Hrad přitom pro své lidi poptává západní výrobky. V minulém týdnu podepsal kontrakt na dodání více než čtyřiceti tisíc respirátorů a ústenek. Pomůcky objednala Správa Pražského hradu, která je příspěvkovou organizací prezidentské kanceláře. Úřad řídí Zemanův nejbližší spolupracovník Vratislav Mynář. Hrad zaplatí za respirátory a roušky 129,4 tisíce korun (156 tisíc včetně DPH). O zakázce informoval v úterý portál HlídacíPes.org.

"U respirátorů FFP2 bez výdechového ventilu (…) se nepřipouští produkty s mimoevropským označením KN95 a N95, které nemají současně evropský certifikát opravňující k označení FFP2," stojí ve smlouvě, kterou Aktuálně.cz prostudovalo. Označení KN95 a N95 náleží respirátorům, které se vyrábí v Číně.

Ze zdravotnického hlediska dává důslednost Hradu při poptávání respirátorů smysl. Experti opakovaně upozornili, že čínské respirátory nejsou při ochraně proti pronikání viru efektivní. Podle evropských norem jsou vzhledem k těsnosti a materiálu vhodné respirátory s označením FFP2.

Vyrobeno v Evropské unii

"V Evropě se účinnost ověřuje na průniku parafínového oleje, který simuluje průnik kapének. V Číně se respirátory KN95 netestují na přenos kapének (ale pouze na záchyt prachu, pozn. red.) ani nesplňují evropské normy na těsnost. Respirátor KN95 v žádném případě není shodný standard s FFP2," řekl před několika dny v rozhovoru pro Aktuálně.cz Aaron Günsberger, který kvalitu respirátorů testuje.

Reálné kroky Hradu jdou v tomto případě proti tomu, jakou politiku prezident Zeman prosazuje. Opakovaně vybízí k užší spolupráci s Čínou. "Toto zboží, 11 840 respirátorů FFP2 a 30 300 ústenek, nám bylo dodáno vítězným uchazečem," řekl Aktuálně.cz mluvčí hradní správy Jan Pastor. "Všechny zakoupené výrobky byly vyrobeny v EU a dodány byly včetně návodu v češtině," doplnil.

Prostředky dodá Hradu firma SNAJM z Frýdku-Místku. Společnost se pohybuje primárně v soukromém sektoru, nákup pro Hrad byl její první veřejnou zakázkou za posledních 16 měsíců. "Ochranné prostředky jsou určené pro zaměstnance správy i Kanceláře prezidenta republiky. Cena jednoho respirátoru vyšla na 6,86 koruny a ústenky 1,59 koruny s DPH," podotkl mluvčí správy.

Hrad je při důrazu na kvalitu poptávaných zdravotnických pomůcek pro své lidi přísnější než vláda Andreje Babiše. Kabinetu čínské respirátory nevadí. Při vyhlášení nouzového stavu platného od 1. března 2021 nařídil lidem zakrývat si dýchací cesty při pohybu na ulici respirátory naplňujícími "všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95)".

Respirátory FFP2 i pro Úřad vlády

Citovaný Aaron Günsberger upozornil, že respirátory čínského původu samy o sobě nejsou nutně nekvalitní. Slouží však pro jiné účely. "Když jste třeba truhlář, potřebujete ochránit před prachem, ne před virovou infekcí. V Evropě ale tyto výrobky nesplňují normu ani třeba pro truhláře, a proto tady nemají co dělat," vysvětlil.

Čínské respirátory se přitom v České republice distribuují lékařům, učitelům či policistům. Orgány státní správy však pro své zaměstnance vesměs pořizují respirátory ochranné úrovně FFP2. Naposledy samotný Úřad vlády na základě smlouvy z 21. února letošního roku koupil 5 tisíc respirátorů FFP2 za 140 tisíc korun.

Prezident Miloš Zeman obdobně výrazně lobboval za dodávku ruské vakcíny Sputnik V. Serveru Parlamentní listy řekl, že za tímto účelem by měl premiér Babiš odvolat ministra zdravotnictví Jana Blatného a ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irenu Storovou.

Vakcína by pro užití v Česku potřebovala udělit výjimku, což Blatný jako hlava odpovědného resortu odmítá. Ústav v této věci může dodat odborné stanovisko. Zeman se letos na přelomu ledna a února nechal očkovat vakcínou západních firem Pfizer a BioNTech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy