Američané mají mylné zpravodajské informace o původu viru, tvrdí expert WHO

ČTK ČTK
10. 2. 2021 14:57
Jeden z expertů Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří v uplynulých dnech pátrali po původu nového koronaviru v čínském městě Wu-chan, zpochybnil spolehlivost amerických zpravodajských informací o pandemii nemoci covid-19. Peter Daszak se tak vyjádřil poté, co americká vláda reagovala rezervovaně na závěry mise WHO v Číně.
Tým WHO ve Wu-chanu pátrá po příčinách pandemie.
Tým WHO ve Wu-chanu pátrá po příčinách pandemie. | Foto: Reuters

Její členové v úterý označili za vysoce nepravděpodobné, že by virus SARS-CoV-2 unikl z čínské laboratoře, a uvedli, že je pravděpodobně přírodního původu. Nevyloučili ani hypotézu Pekingu, že se nový koronavirus dostal do Číny ze zahraničí, například se zmraženými potravinami.

"Nespoléhejte příliš na americké zpravodajské informace, které se v mnoha ohledech mýlí," napsal Daszak na twitteru v poslední den svého pobytu v Číně.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price v reakci na úterní tiskovou konferenci WHO uvedl, že není jasné, zda Čína s týmem expertů ve Wu-chanu plně spolupracovala. "Myslím si, že Číňané nenabídli takovou transparentnost, jakou potřebujeme," citovala Pricea agentura Reuters. Čína dlouhodobě čelí obviněním, že objev nového typu koronaviru zpočátku tajila a dopustila se rozšíření nákazy. Návštěvě expertů Světové zdravotnické organizace se dlouho bránila.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová řekla, že americká vláda se nepodílela na "plánování a realizaci" mise a chce nezávisle prozkoumat její závěry a data. Přestože se Spojené státy po nástupu nové administrativy prezidenta Joea Bidena vrátily do WHO, je "klíčové, abychom měli na místě (v Číně) vlastní tým expertů", dodala.

Peter Ben Embarek, který vedl tým expertů WHO ve Wu-chanu, v úterý konstatoval, že mise odhalila jisté nové skutečnosti, celkovou představu o propuknutí pandemie to ale příliš nezměnilo. Podle něj je nejpravděpodobnější, že se nový typ koronaviru přenesl na člověka z netopýrů, možná přes další zvíře jako mezihostitele.

Možnost, že se virus rozšířil z wuchanského virologického institutu, označil Embarek za extrémně nepravděpodobnou. Tuto teorii razil bývalý americký prezident Donald Trump, který loni prohlásil, že existuje dostatek důkazů o tom, že koronavirus unikl právě odtud.

Embarek své tvrzení zdůvodnil tím, že náhodné úniky virů z takovýchto laboratoří jsou velmi vzácné. Tým WHO se podle něj při návštěvě institutu přesvědčil, že by z tohoto zařízení jen těžko mohl nějaký virus nechtěně uniknout. Poukázal také na to, že o existenci viru SARS-CoV-2 v jakékoli světové laboratoři nebyly před pandemií zprávy. Vysoký představitel čínské národní zdravotnické komise (NHC) Liang Wan-nien zdůraznil, že ve wuchanské laboratoři žádný takový vzorek nebyl.

O britském členovi mise WHO Peteru Daszakovi média psala již v minulých dnech, když upozorňovala na možný střet zájmů. Daszak je předsedou nevládní organizace EcoHealth Alliance. Tato organizace, která sídlí ve Spojených státech a specializuje se na prevenci nemocí, v minulosti s wuchanským institutem virologie na určitých projektech spolupracovala.

Video: Tým WHO navštívil virologický ústav ve Wu-chanu

Tým WHO navštívil virologický ústav ve Wu-chanu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy