Srbsko masivně očkuje čínskou vakcínou. Klíčová je rychlost, říká srbský novinář

Martin Novák Martin Novák
16. 3. 2021 6:19
Nejrychleji v Evropě v poměru k počtu obyvatel očkuje Velká Británie, na druhém místě je Srbsko. K 11. březnu dostalo aspoň jednu dávku vakcíny 26,85 procenta Srbů, což je daleko nad evropským průměrem. Mnoho zemí starého kontinentu včetně České republiky se pohybuje mezi osmi a dvanácti procenty.
V Srbsku začalo očkování čínskou vakcínou od Sinopharmu 2. února.
V Srbsku začalo očkování čínskou vakcínou od Sinopharmu 2. února. | Foto: Reuters

Srbská vláda a prezident Aleksandar Vučič zvolili taktiku, která se dá pojmenovat "ber, kde ber, hlavně, ať je to rychle". Kromě západních preparátů Bělehrad nakoupil již v lednu ruský Sputnik V a vakcínu od čínské firmy Sinopharm.

Před dvěma týdny Vučič osobně vítal na letišti letoun z Istanbulu, který přivezl palety s vakcínou AstraZeneca vyrobenou v Indii. Jde o šarži, kterou zatím neschválila Evropská léková agentura (EMA), a proto ji nezakoupila česká vláda, i když nabídku měla.

Do internetového očkovacího registru se v Srbsku může přihlásit každý, nezáleží na věku či zaměstnání. Ministryně pro místní rozvoj Marija Obradovičová v pondělí oznámila, že vládou zřízený krizový štáb už řeší, jak naočkovat bezdomovce, a vyslal týmy do 124 romských osad, abych jejich obyvatele registroval na očkování přímo na místě.

"Srbové si mohou vybrat, jakou vakcínu chtějí. Sputnik V, Sinopharm, Pfizer či AstraZenecu. Nejvíce lidí se nechalo očkovat čínskou a ruskou, protože těch je nejvíce," vyjmenovává Gojko Vlaovič, komentátor srbského deníku Danas.

"Co se týká názorů lékařů na čínskou vakcínu Sinopharm, tak většina odborníků uznává, že není tak efektivní jako jiné, ale je bezpečná a pomáhá v boji proti koronaviru. Doteď není v Srbsku hlášená žádná vážná komplikace u člověka, který se nechal naočkovat. Nikdo nezemřel," dodal pro Aktuálně.cz.

Podle něj v Srbsku není problémem odmítání očkování. Odpor k němu projevuje jen malá skupina lidí, většinou s krajně pravicovými názory. Stejně tak moc neexistuje odpor k dodávkám vakcín z Ruska a Číny.

"Většina Srbů v zásadě souhlasí s tím, že dostat do země co nejvíce vakcín a co nejrychleji očkovat je správné. Jelikož žádný výrobce není schopen dodat tolik vakcín, kolik je třeba, oslovilo se jich více. Já sám jsem se nechal očkovat čínskou vakcínou od Sinopharmu. Mám v ni důvěru a zastávám názor, že především je potřeba se rychle nechat naočkovat," uvádí Vlaovič.

Pomoc Bosně i dalším zemím

Srbský prezident Vučič minulý týden oznámil, že ruská a čínská vakcína by se ještě letos měly začít v Srbsku i vyrábět. Ruská už v květnu, čínská na podzim. Budou určeny na trh i v okolních zemích.

Dostatek zásob v Srbsku dokonce umožnil předat deset tisíc dávek vakcíny AstraZeneca Bosně. Zásilku předal 2. března přímo Vučič po příletu do Sarajeva jako gesto vůči zemi, která kvůli válce v 90. letech hledí na Srbsko s nedůvěrou a výčitkami. Dodávky vakcín Srbsko předalo i Černé Hoře a Severní Makedonii.

"Budu šťastný, pokud zachráníme životy," citovala bosenská média Vučiče po příletu na sarajevské letiště. "Dokázali jsme si zajistit dostatek vakcín, a je proto nutné se nyní podělit se svými v tomto ohledu méně šťastnými sousedy," uvedl srbský prezident.

Strategie obracet se na mnoho stran s vakcínami vychází z Vučičova pojetí zahraniční politiky. Prezident tvrdí, že je pro integraci Srbska do Evropské unie, ale zároveň chce zachovat nadstandardní vazby na Rusko a udržet čínské investice. Srbsko se už na začátku roku rozhodlo, že se nebude řídit schvalováním Evropské lékové agentury (EMA).

Podobný krok učinilo Maďarsko, které na rozdíl od Srbska je členem Evropské unie. Sám Vučič řekl, že se nechá naočkovat čínským preparátem od Sinopharmu.

Video: Kdo odmítne očkování, riskuje život

To, že nemáme data o účinnosti u starších lidí, neznamená, že látka není účinná. Tvorba protilátek je u všech věkových kategorií stejná, říká lékař. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy