Jak začala pandemie a co Čína tajila? Rekonstrukce osudného ledna den po dni

Martin Novák Martin Novák
26. 5. 2020 6:12
Čína se brání rostoucí mezinárodní kritice, že na počátku pandemie koronaviru něco zanedbala nebo tajila. Z dostupných zpráv, svědectví a některých dokumentů uniklých ze země jsme přibližně rekonstruovali, co se dělo ve dnech a týdnech předtím, než úřady 23. ledna odřízly od okolního světa šedesát milionů lidí ve městě Wu-chan a provincii Chu-pej. A než se nákaza začala masivně šířit do Evropy.
Žena projíždí kolem obřího billboardu s prezidentem Si Ťin-pchingem v Šanghaji.
Žena projíždí kolem obřího billboardu s prezidentem Si Ťin-pchingem v Šanghaji. | Foto: Reuters

Pondělí 16. prosince 2019

Centrální nemocnice ve Wu-chanu přijala s vážnými dýchacími potížemi ženu jménem Wej Kuej-sien, která pracovala jako prodavačka na wuchanském tržišti.

Na tomto trhu se prodávají i divoká zvířata a jejich maso, později jej epidemiologové označili jako zdroj infekce. Právě čínská tržiště mají dlouhodobě velké problémy s hygienou. "Topí se v odpadcích, děti i dospělí lidé konají velkou i malou potřebu přímo na tržištích. Na otevřených místech. Viděl jsem to na vlastní oči," popsal v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz stav některých trhů v Číně Tomáš Etzler, bývalý zpravodaj ČT v Pekingu.

Úterý 24. prosince

Případů, jako byl ten Wej Kuej-sien, ve Wu-chanu přibývá. Veřejnost ale zatím nic neví. Centrální wuchanská nemocnice posílá do specializované laboratoře v Kantonu vzorky tekutiny získané u jednoho pacienta vyšetřením plic, takzvanou bronchoalveolární laváží.

Pondělí 30. prosince

Lékařka Aj Fen z centrální nemocnice ve Wu-chanu umístila na sociální síť WeChat příspěvek o novém, dosud neznámém a rychle se šířícím viru. Další lékař, oftalmolog Li Wen-liang, na stejné síti uvedl, že jde o nemoc podobnou SARS, která se šířila před osmnácti lety.

Oba varovala policie, aby nešířili fámy a paniku. Li Wen-liang se později sám koronavirem nakazil a zemřel.

Čtvrtek 2. ledna

Čínská státní televize uvedla, že osm lékařů, kteří popisovali nebezpečnost nového viru, čeká trest za šíření poplašných informací.

Pondělí 6. ledna

Expert čínského ministerstva zdravotnictví Sü Ťin-kua řekl v rozhovoru pro hongkongský list Takungpao, že nejsou důkazy o přenosu nového koronaviru z člověka na člověka.

Úterý 7. ledna

Politbyro Komunistické strany Číny jednalo za přítomnosti prezidenta Si Ťin-pchinga o infekci ve Wu-chanu, průběh a výsledky jednání ale nejsou známy.

Sobota 11. ledna

Čínská média informovala o první oběti viru. Ve Wu-chanu zemřel jedenašedesátiletý muž.

Neděle 12. ledna

První nakažené hlásí město Šen-čen na jihu Číny, které leží u hranice s Hongkongem.

Pondělí 13. ledna

První případ nákazy hlášený za hranicemi Číny, oznámilo ho Thajsko. Podle svědectví, které shromáždila agentura AP, toto oznámení šokovalo čínské politiky a přimělo vedení v Pekingu, aby vyslalo do Wu-chanu tým expertů.

Úterý 14. ledna

Mimořádná schůzka šéfa čínské Národní zdravotnické komise Ma Siao-weje s prezidentem, premiérem a místními představiteli z Wu-chanu. Schůzka se uskutečnila prostřednictvím videa. Ma politiky informoval, že jde o virus podobný SARS z roku 2003 a že situace je velmi vážná.

Středa 15. ledna

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v Pekingu vyhlásilo stav maximální pohotovosti. Začalo připravovat laboratoře, testy a instrukce pro zdravotníky.

Čtvrtek 16. ledna

Wang Kuang-fa, šéf expertního týmu zjišťujícího situaci ve Wu-chanu, onemocněl po návratu do Pekingu s příznaky covidu-19.

Neděle 19. ledna

Nemocnice ve Wu-chanu hlásí 136 pacientů s onemocněním covid-19. Personál nemocnic začal připravovat speciální izolovaná oddělení v očekávání přílivu pacientů.

Čínská Národní zdravotnická komise uvedla, že stále není potvrzen zdroj nákazy.

Pondělí 20. ledna

Čínský prezident Si Ťin-pching poprvé veřejně prohlásil, že Čína čelí vážné epidemii. Není jasné, proč s prohlášením čekal šest dní od 14. ledna, kdy se o vážnosti situace dozvěděl od předsedy Národní zdravotnické komise.

Přední čínský epidemiolog a uznávaný expert z dob šíření SARS Čung Nan-šan řekl v čínské televizi, že virus se přenáší z člověka na člověka.

Středa 22. ledna

Reportérka Siao Chuej, pracující pro čínskou mediální skupinu Caixin, napsala z Wu-chanu na sociální síť WeChat: "To, co vidím, je čínský Černobyl." Narážela na to, jak čínský komunistický režim tutlal důležité informace podobně jako Sovětský svaz po nehodě jaderné elektrárny v roce 1986.

Čtvrtek 23. ledna

Vláda uvalila karanténu na město Wu-chan a na velké části provincie Chu-pej. Úřady tak od okolního světa odřízly 60 milionů obyvatel. Z údajů Národní zdravotnické komise ale vyplývá, že mezi 30. prosincem a 22. lednem opustilo letecky Wu-chan 124 tisíc lidí.

Infekce se rozšířila téměř do celého světa. Nakazilo se přes 5,4 milionu lidí, téměř 350 tisíc lidí nemoci covid-19 podlehlo.

"Blokáda Wu-chanu začala 23. ledna, mezitím ale uběhl skoro celý měsíc od chvíle, kdy epidemii Čína oficiálně přiznala, a ještě jeden měsíc - prosinec 2019 -, kdy situaci zatajovali. Předtím se k tomu režim nevyjadřoval a zakazoval všem se k tomu vyjadřovat. Čili šlo o jasnou tendenci problém skrývat. Výsledkem byl nevídaný rozjezd epidemie," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz evoluční virolog Jiří Černý z České zemědělské univerzity.

Video: Wuchanská laboratoř se brání nařčením

2 minuty - Wuchanská laboratoř se brání | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 15 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy