Jak začala pandemie a co Čína tajila? Rekonstrukce osudného ledna den po dni

Martin Novák Martin Novák
26. 5. 2020 6:12
Čína se brání rostoucí mezinárodní kritice, že na počátku pandemie koronaviru něco zanedbala nebo tajila. Z dostupných zpráv, svědectví a některých dokumentů uniklých ze země jsme přibližně rekonstruovali, co se dělo ve dnech a týdnech předtím, než úřady 23. ledna odřízly od okolního světa šedesát milionů lidí ve městě Wu-chan a provincii Chu-pej. A než se nákaza začala masivně šířit do Evropy.
Žena projíždí kolem obřího billboardu s prezidentem Si Ťin-pchingem v Šanghaji.
Žena projíždí kolem obřího billboardu s prezidentem Si Ťin-pchingem v Šanghaji. | Foto: Reuters

Pondělí 16. prosince 2019

Centrální nemocnice ve Wu-chanu přijala s vážnými dýchacími potížemi ženu jménem Wej Kuej-sien, která pracovala jako prodavačka na wuchanském tržišti.

Na tomto trhu se prodávají i divoká zvířata a jejich maso, později jej epidemiologové označili jako zdroj infekce. Právě čínská tržiště mají dlouhodobě velké problémy s hygienou. "Topí se v odpadcích, děti i dospělí lidé konají velkou i malou potřebu přímo na tržištích. Na otevřených místech. Viděl jsem to na vlastní oči," popsal v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz stav některých trhů v Číně Tomáš Etzler, bývalý zpravodaj ČT v Pekingu.

Úterý 24. prosince

Případů, jako byl ten Wej Kuej-sien, ve Wu-chanu přibývá. Veřejnost ale zatím nic neví. Centrální wuchanská nemocnice posílá do specializované laboratoře v Kantonu vzorky tekutiny získané u jednoho pacienta vyšetřením plic, takzvanou bronchoalveolární laváží.

Pondělí 30. prosince

Lékařka Aj Fen z centrální nemocnice ve Wu-chanu umístila na sociální síť WeChat příspěvek o novém, dosud neznámém a rychle se šířícím viru. Další lékař, oftalmolog Li Wen-liang, na stejné síti uvedl, že jde o nemoc podobnou SARS, která se šířila před osmnácti lety.

Oba varovala policie, aby nešířili fámy a paniku. Li Wen-liang se později sám koronavirem nakazil a zemřel.

Čtvrtek 2. ledna

Čínská státní televize uvedla, že osm lékařů, kteří popisovali nebezpečnost nového viru, čeká trest za šíření poplašných informací.

Pondělí 6. ledna

Expert čínského ministerstva zdravotnictví Sü Ťin-kua řekl v rozhovoru pro hongkongský list Takungpao, že nejsou důkazy o přenosu nového koronaviru z člověka na člověka.

Úterý 7. ledna

Politbyro Komunistické strany Číny jednalo za přítomnosti prezidenta Si Ťin-pchinga o infekci ve Wu-chanu, průběh a výsledky jednání ale nejsou známy.

Sobota 11. ledna

Čínská média informovala o první oběti viru. Ve Wu-chanu zemřel jedenašedesátiletý muž.

Neděle 12. ledna

První nakažené hlásí město Šen-čen na jihu Číny, které leží u hranice s Hongkongem.

Pondělí 13. ledna

První případ nákazy hlášený za hranicemi Číny, oznámilo ho Thajsko. Podle svědectví, které shromáždila agentura AP, toto oznámení šokovalo čínské politiky a přimělo vedení v Pekingu, aby vyslalo do Wu-chanu tým expertů.

Úterý 14. ledna

Mimořádná schůzka šéfa čínské Národní zdravotnické komise Ma Siao-weje s prezidentem, premiérem a místními představiteli z Wu-chanu. Schůzka se uskutečnila prostřednictvím videa. Ma politiky informoval, že jde o virus podobný SARS z roku 2003 a že situace je velmi vážná.

Středa 15. ledna

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v Pekingu vyhlásilo stav maximální pohotovosti. Začalo připravovat laboratoře, testy a instrukce pro zdravotníky.

Čtvrtek 16. ledna

Wang Kuang-fa, šéf expertního týmu zjišťujícího situaci ve Wu-chanu, onemocněl po návratu do Pekingu s příznaky covidu-19.

Neděle 19. ledna

Nemocnice ve Wu-chanu hlásí 136 pacientů s onemocněním covid-19. Personál nemocnic začal připravovat speciální izolovaná oddělení v očekávání přílivu pacientů.

Čínská Národní zdravotnická komise uvedla, že stále není potvrzen zdroj nákazy.

Pondělí 20. ledna

Čínský prezident Si Ťin-pching poprvé veřejně prohlásil, že Čína čelí vážné epidemii. Není jasné, proč s prohlášením čekal šest dní od 14. ledna, kdy se o vážnosti situace dozvěděl od předsedy Národní zdravotnické komise.

Přední čínský epidemiolog a uznávaný expert z dob šíření SARS Čung Nan-šan řekl v čínské televizi, že virus se přenáší z člověka na člověka.

Středa 22. ledna

Reportérka Siao Chuej, pracující pro čínskou mediální skupinu Caixin, napsala z Wu-chanu na sociální síť WeChat: "To, co vidím, je čínský Černobyl." Narážela na to, jak čínský komunistický režim tutlal důležité informace podobně jako Sovětský svaz po nehodě jaderné elektrárny v roce 1986.

Čtvrtek 23. ledna

Vláda uvalila karanténu na město Wu-chan a na velké části provincie Chu-pej. Úřady tak od okolního světa odřízly 60 milionů obyvatel. Z údajů Národní zdravotnické komise ale vyplývá, že mezi 30. prosincem a 22. lednem opustilo letecky Wu-chan 124 tisíc lidí.

Infekce se rozšířila téměř do celého světa. Nakazilo se přes 5,4 milionu lidí, téměř 350 tisíc lidí nemoci covid-19 podlehlo.

"Blokáda Wu-chanu začala 23. ledna, mezitím ale uběhl skoro celý měsíc od chvíle, kdy epidemii Čína oficiálně přiznala, a ještě jeden měsíc - prosinec 2019 -, kdy situaci zatajovali. Předtím se k tomu režim nevyjadřoval a zakazoval všem se k tomu vyjadřovat. Čili šlo o jasnou tendenci problém skrývat. Výsledkem byl nevídaný rozjezd epidemie," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz evoluční virolog Jiří Černý z České zemědělské univerzity.

Video: Wuchanská laboratoř se brání nařčením

2 minuty - Wuchanská laboratoř se brání (video z 25. května 2020) | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruský odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem, potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je. Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině. Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení. Soud ho v úterý poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině. Maša skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy