Vil Mirzajanov dnes žije ve Spojených státech, v minulosti se ale podílel na tajném sovětském programu, jehož cílem bylo vytvořit nervový jed ze skupiny novičok. Ten vyřazuje z činnosti nervovou soustavu obětí, které se s ním dostanou do kontaktu, způsobuje zástavu dýchání a srdeční činnosti.
Ruský opoziční politik a protikorupční aktivista Alexej Navalnyj v posledních dnech hovořil o tom, jak po 20. srpnu, kdy se ho neznámý pachatel pokusil na Sibiři jedem ze skupiny novičok otrávit, ztratil schopnost artikulovat nebo používat mobilní telefon.
Chemist Will Mirzayanov, claiming to have helped develop Novichok for the Soviet military, publicly apologizes to Alexey Navalny for participating in this “criminal business.” https://t.co/3kewycHNLc pic.twitter.com/eu5dddp5aq
— Kevin Rothrock (@KevinRothrock) September 20, 2020
Dnes pětaosmdesátiletý Mirzajanov je jedním ze tří vědců, kteří zatím veřejně přiznali, že se podíleli na vývoji jedu. Sověti na něm pracovali už od 70. let minulého století, na veřejnost se ale podrobnosti o programu, který byl maskován jako zkoumání pesticidů v Uzbekistánu, dostaly až mnohem později, po rozpadu SSSR. Mimo jiné právě díky Mirzajanovi a jeho někdejšímu spolupracovníkovi, když látky podobné novičoku popsali v médiích.
Mirzajanova omluva přichází podle serveru Moscow Times v okamžiku, kdy další ruský vědec zapojený do někdejšího tajného programu odmítl, že by Navalný mohl být otráven právě jedem ze skupiny novičok.
"Mirzajanov neměl s vývojem novičoku nic společného," prohlásil Leonid Rink pro státní agenturu RIA Novosti s tím, že v exilu žijící chemik o jedu nemá dost informací. Podle Rinka také Navalného nemohl otrávit novičok, protože útok přežil. To se ale podařilo už před dvěma lety i někdejšímu agentovi ruské rozvědky Sergeji Skripalovi, který byl po svém útěku do Velké Británie podle britských vyšetřovatelů jedem stejného typu otráven v anglickém Salisbury.
Otravu nervovým jedem v Navalného případě potvrdili němečtí lékaři, v jejichž péči se ruský opoziční politik nachází, a také další zahraniční laboratoře. Francie už "otravu za pomoci neurotoxického prostředku" označila za porušení mezinárodních norem o používání chemických zbraní.
Chemik Vil Mirzajanov očekává, že se Navalnyj uzdraví. "Musí být trpělivý, ale nakonec se uzdraví," řekl v rozhovoru pro ruskou TV Dožď s tím, že léčba může trvat až rok. Opoziční politik podle něj jed nejspíš spolknul, protože po jeho požití neotrávil nikoho dalšího. Další z ruských vědců, kteří novičok zkoumali, Vladimir Uglev, už dříve prohlásil, že Navalnyj se jedu jen dotknul, jinak by nepřežil.
Přední odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina se podle svých slov přesně měsíc po otravě už cítí lépe, dokonce se prošel po schodech. "Řeknu vám, jak probíhá moje zotavení. Je to už jasná cesta, i když ne krátká. Všechny současné problémy jsou takové jako to, že telefon v mých rukou je k ničemu, je jako kámen, a když si mám nalít vodu, je z toho atrakce - naprostý nesmysl," napsal Navalnyj na sociální síti Instagram.
Novičok objevili němečtí experti na lahvi s vodou, kterou měl Navalnyj v hotelovém pokoji v Tomsku na ruské Sibiři. Právě tam 20. srpna pobýval, než nasedl na let směřující do Moskvy. V jeho průběhu ale zkolaboval, upadl do bezvědomí a dostal se do péče lékařů v Omsku. Později byl přepraven na berlínskou kliniku Charité, kde se nyní zotavuje.
Rusko čelí silnému tlaku ze zahraničí, aby úřady případ Navalného vyšetřily a pachatele pohnaly před soud. Moskva ale stále odmítá, že byl Navalnyj otráven v Rusku. Odvolává se přitom na informace od lékařů v Omsku, kteří tvrdí, že jejich laboratorní testy neprokázaly žádnou otravu ani přítomnost toxických látek.