Turecko kvůli bojům v Sýrii evakuovalo vesnice u hranic

ČTK Radim Klekner ČTK, Radim Klekner
14. 11. 2012 16:56
Syrští povstalci ovládají podle Izraele řadu vesnic na úpatí Golanských výšin
Přes turecko-syrskou hranici prchají tisíce lidí.
Přes turecko-syrskou hranici prchají tisíce lidí. | Foto: Reuters

Damašek - Turecko evakuovalo tři vesnice na hranici se Sýrií, aby jejich obyvatele chránilo před boji na syrské straně hranice. Syrské letectvo totiž i ve středu bombardovalo pohraniční obec Ras al-Ajn.

Turecký ministr obrany Ismet Yilmaz proto pohrozil, že Turecko bude "náležitým způsobem reagovat", jestliže se syrská letadla a vrtulníky dostanou do vzdušného prostoru svého severního souseda.

Těžké boje pokračují také v okolí Damašku, kde jen v úterý přišlo o život na sto lidí.

Syrský režim zjevně ztrácí půdu pod nohama a povstalci dobývají čím dál větší části území. Podle izraelského ministra obrany Ehuda Baraka kontrolují dokonce oblast bezprostředně sousedící s Golanskými výšinami, které židovský stát okupuje od poslední války se svými arabskými sousedy, jež se odehrála v roce 1973.

"Téměř všechny vesnice na úpatí i na svahu horského hřebene jsou v rukou rebelů," citovala Baraka agentura Reuters. "Syrská armáda je čím dál méně schopna účinně se jim bránit."

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který byl v uplynulých dnech s Barakem na Golanách na inspekční cestě, vyslovil v této souvislosti obavy, že by se tam židovští osadníci mohli stát terčem ostřelování a že by na výšiny mohly proniknout "nepřátelské síly". Zdůraznil přitom, že v Sýrii jsou nyní aktivní příslušníci "globálního džihádu", kteří zaujali vůči Izraeli ještě nesmiřitelnější postoj než současný režim v Damašku. 

Povstalecké vedení chce zbraně

Syrská opozice má od víkendu novou zastřešovací organizaci. Národní koalici sil revoluce a syrské opozice (NCSROF) zatím plně uznaly státy Perského zálivu a ze západních zemí pak Francie. Ta je ochotná povstalcům poskytnout i zbraně, jakmile koalice vytvoří přechodnou vládu.

Na bojišti.
Na bojišti. | Foto: Reuters

USA s plným uznáním a nabídkou zbraní váhají.

Šéf NCSROF Ahmad Muáz Chatíb již také požádal mezinárodní společenství, aby syrské opozici dodalo "zbraně, s jejichž pomocí bude možné ukončit utrpení Syřanů".

Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve středu kritizoval země, které koalici podpořily, neboť podle něj jednají "jednostranně".

"My na rozdíl od toho, co si lidé myslí, nepodporujeme žádného účastníka konfliktu, ani prezidenta (Bašára) Asada, ani povstalce. Bohužel některé státy jsou zaujaté: ten první (Asad) má okamžitě rezignovat, ti druzí (povstalci) mají být vyzbrojeni. Podle mého názoru je to omyl," řekl Medveděv finskému listu Helsingin Sanomat.

Rusko je dlouhodobým dodavatelem zbraní Damašku a spolu s Čínou v Radě bezpečnosti OSN vetovalo tři rezoluce umožňující zavedení sankcí proti Asadovu režimu.

 

Právě se děje

Další zprávy