Tlak, jaký Trump nezažil: Proti prezidentovi se šikují rebelové. A nechtějí uhnout

Daniel Anýž Daniel Anýž
5. 6. 2019 11:02
Zatímco Donald Trump je na státní návštěvě Velké Británie, doma ve Washingtonu mu hrozí dosud největší rebelie republikánů v Kongresu od jeho příchodu do Bílého domu. Důvodem je prezidentův plán uvalit cla na dovoz veškerého mexického zboží do USA. Ještě žádný Trumpův záměr v Kongresu nevyvolal tak silný republikánský odpor. A tentokrát je strana patrně odhodlána prezidenta zastavit.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

Republikánská strana měla od samého počátku problémy s Trumpovými obchodními opatřeními, kdy loni začal uvalením cel na dovoz oceli a hliníku a následně odstartoval obchodní válkou s Čínou. Se záměrem zatížit cly veškerý dovoz z Mexika, který Trump oznámil minulý týden, ale patrně přetekl pohár republikánské trpělivosti. 

Skupina republikánských senátorů ve středu jednala se zástupci Bílého domu a podle amerických médií Trumpovým lidem senátoři jasně řekli, že pokud Donald Trump splní svoji hrozbu a 10. června spustí cla, musí v Kongresu počítat s velkým odporem.

"Chci, abyste v Bílém domě předali zprávu, že jste tady neslyšeli ani jediné ano (pro cla)," řekl podle deníku New York Times zástupcům prezidenta republikánský senátor z Texasu Ted Cruz.

"Držíme si zbraň u hlavy"

Texas, který dováží z Mexika zboží za bezmála 27 miliard dolarů, by byl cly postižen nejvíc. Podle Cruze by šlo o daň, která by padla na hlavy tamních lidí. "Není žádný důvod, proč by texaští farmáři, rančeři, výrobci a malí podnikatelé tuto daň platili," dodal Cruz.

"Držíme si zbraň u hlavy," komentoval pak Trumpův záměr druhý zástupce Texasu v Senátu, republikán John Cornyn.

Demokraté jsou proti jako jeden muž a podle amerických médií by se k rezoluci, která by blokovala zavedení cel proti Mexiku, tentokrát přidalo tolik republikánů, že by následně přehlasovali i případné Trumpovo veto.

S dalším rozhodnutím čekají republikáni na výsledek středeční schůzky ministra zahraničí Mikea Pompea s mexickou delegací, která v těchto dnech jedná ve Washingtonu.

Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard v úterý prohlásil, že je osmdesátiprocentní šance, že se najde kompromis. Donald Trump byl ovšem zdaleka méně optimistický.

"Myslím, že je pravděpodobnější, že cla budou," potvrdil Donald Trump ve středu na tiskové konferenci v Londýně, že se zavedením cel ve výši 5 procent spíše stále počítá. 

Ze strany republikánů v Kongresu, jak rovněž prohlásil, "by bylo hloupé", kdyby se ho snažili zastavit. "Nemyslím, že to udělají," dodal americký prezident.

Dost hlasů proti prezidentovu vetu

Americká média to ale vidí jinak a citují početné hlasy z republikánských řad. Podle nich by měl prezident počítat s tím, že takový protitlak, jaký by vyvolala cla proti Mexiku, jako prezident ještě nezažil.

Už letos v březnu se několik republikánů přidalo k demokratům, kteří se tehdy snažili zastavit Trumpův výnos, kdy vyhlásil stav nouze, aby si bez souhlasu Kongresu mohl z rozpočtu vzít peníze na výstavbu zdi na hranici s Mexikem.

Trumpovo veto ovšem pak Kongres, kde jsou potřeba dvě třetiny všech zákonodárců, nepřehlasoval. Teď by se to ale podle amerických médií mohlo stát - a pro Trumpa by to byla velmi nepříjemná porážka.

Prezident si chce cly vynutit, aby Mexiko přijalo účinná opatření k zastavení imigrantů, kteří ze zemí střední Ameriky proudí přes Mexiko k hranici USA.  Každý další měsíc, kdy Trump nebude spokojen s mexickými opatřeními, by se cla měla zvýšit o dalších 5 procent až do možné sazby 25 procent letos v říjnu.

Odbojným republikánům ale vadí, že Trump podle nich zneužívá cla jako politický nástroj, přičemž jeho opatření by vedle Mexika velmi citelně dopadlo i na americké investory, výrobce a také běžné Američany.

Vlivná zájmová konzervativní organizace Americans for Prosperity, za kterou stojí silní průmyslníci bratři Kochové, prezidentovi vzkázala, že navržená cla by byla "největším vzrůstem daní v moderní historii".

Automobilky by krvácely

"Žádám prezidenta, aby zvážil jiné možnosti," vyzval Trumpa kromě jiných republikánský senátor Chuck Grassley z Iowy. Ve vzájemném obchodě je Mexiko po Číně a Kanadě třetím největším partnerem USA. V importu do Spojených států je pak hned na druhém místě za Čínou.

Mexiko loni vyvezlo do USA zboží za 350 miliard dolarů, a pokud by Trump zatížil cly skutečně veškerý mexický dovoz, bylo by to objemově nejvyšší navýšení cel v moderní historii USA.

Nejvíce by byly postiženy automobilky v USA, které si v minulých letech vybudovaly řetězce dodávek napříč celou zónou NAFTA. Některé komponenty překračují hranice i vícekrát. Řada automobilek navíc do Mexika přesunula celé výrobní provozy.

Loni byly z Mexika do USA dovozeny automobily a jejich součástky za 125 miliard dolarů. Více než pětina vozů, které automobilka GM prodá v USA, byla vyrobena v Mexiku. V případě firmy Volkswagen pochází téměř polovina jejích vozů prodaných v USA z továren v Mexiku.

"Široce uplatněná cla na zboží z Mexika zvýší cenu součástek a vozidel - a spotřebního zboží obecně - pro americké zákazníky," stojí v prohlášení sdružení autovýrobců Auto Alliance. Podle analýzy Deutsche Bank Securities by se průměrná cena vozu mohla zvýšit až o 1300 dolarů.

Na cla by doplatil i petrochemický průmysl, loni Mexiko do USA vyvezlo ropu za více než 14 miliard dolarů. A dále prodejci a zpracovatelé ovoce a zeleniny, kde objem dovozu byl také okolo 14 miliard.

Pokud by cla skutečně vystoupala až na 25 procent, jak avizoval Trump, znamenalo by to podle analýzy společnosti Oxford Economics snížení růstu amerického HDP o 0,7 procenta.

Čtyři infarkty a mrtvice

Republikáni navíc varují, že zavedení cel proti Mexiku by s velkou pravděpodobností zabilo novou dohodu NAFTA, kterou Bílý dům dohodl s Mexikem a Kanadou a již teď pod názvem USMCA musí schválit americký Kongres.

Podle některých komentátorů je třeba vyčkat, zda Trump hrozbu cly nepoužívá jen jako nátlakovou taktiku, ale ve finále je bude odkládat.

"Já jsem přesvědčen, že je odhodlán to udělat. Je to vážné jako čtyři infarkty a mrtvice," uvedl však republikánský senátor John Kennedy pro New York Times. Trump podle něj necouvne.

Pokud má senátor Kennedy pravdu, prezident a republikáni půjdou do největšího střetu od Trumpova nástupu do Bílého domu, jak kromě jiných varoval senátor John Thune z Jižní Dakoty, druhý nejvýše postavený republikán v Senátu.

"Cla nevidím jako způsob, jak vyřešit problém s imigrací," prohlásil Thune. A podle něj je v Senátu "hodně" republikánů, kterým "dělá velké starosti, kam to celé vede a co to znamená pro ekonomiku".

Jsou to republikáni, kdo tlačí prezidenta k tomu, aby vládu podruhé bez peněz nenechával, říká historik Igor Lukeš působící na univerzitě v Bostonu. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy