Trump nařídil zpřísnit azylové řízení, žadatelé budou platit poplatek

ČTK ČTK
30. 4. 2019 9:08
Americký prezident Donald Trump plánuje ve snaze snížit počet přistěhovalců z latinskoamerických zemí další zpřísnění azylových pravidel. V pondělí vládním úřadům mimo jiné nařídil, aby zavedly poplatky za žádosti o azyl či zakázaly žadatelům pracovat do chvíle, než bude o jejich případech rozhodnuto. Organizace hájící lidská práva se obávají, že nová opatření mohou poškodit lidi, kteří do Spojených států utíkají před násilím či pronásledováním, uvedla agentura Reuters.
Donald Trump na hranicích mezi USA a Mexikem.
Donald Trump na hranicích mezi USA a Mexikem. | Foto: Reuters

Trumpem podepsané memorandum dává ministerstvům spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti 90 dnů na zavedení nových omezení do praxe. Dosud bezplatné žádosti budou nově podmíněny zaplacením nespecifikované částky. Migranti nebudou smět pracovat až půl roku, což bude podle Trumpových plánů maximální doba, kterou dostanou soudy na rozhodnutí o jejich osudu.

Trump se dlouhodobě snaží snížit počet migrantů mířících do USA přes mexickou hranici, kam posílá vojenské posily a hodlá podél hranice vybudovat bariéru, kvůli jejímuž financování vyhlásil stav nouze. Již loni nařídil mimo jiné, aby byli přistěhovalci vraceni za mexickou hranici, než bude rozhodnuto o jejich žádostech.

Kritici Trumpova přístupu tvrdí, že někteří lidé prchající ze svých zemí před chudobou nebudou mít na zaplacení žádosti, i kdyby šlo o symbolickou částku.

"Většina lidí přicházejících do Spojených států žádat o azyl nevlastní nic jiného než oblečení, které má na sobě," řekla Reuters někdejší imigrační úřednice Victoria Neilsonová.

Americké úřady zaregistrovaly v březnu na mexické hranici na 100 000 lidí, což je nejvíce za poslední desetiletí. Trump v březnu pohrozil uzavřením hranice, neboť Mexiko podle něho dostatečně situaci neřešilo. Začátkem dubna však mexické úřady pochválil, že začaly zadržovat větší počet migrantů.

 

Právě se děje

Další zprávy