Američané začali stěhovat stovky migrantů. Centra v Texasu jsou už přetížená

ČTK ČTK
18. 5. 2019 9:17
Americké úřady v pátek začaly s leteckou přepravou stovek rodin migrantů z center v Texasu do kalifornského San Diega, aby tak ulevily přetíženým zařízením při hranici s Mexikem, informovala agentura Reuters. Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) zvažuje přemístění řádově tisíců lidí od americko-mexické hranice.
Rodiny migrantů v Texasu.
Rodiny migrantů v Texasu. | Foto: Reuters

CBP uvádí, že u hranice bylo od začátku loňského října zadrženo 520 000 lidí, nejvíce za posledních deset let. Jen minulý týden pohraničníci zatkli každý den v průměru 4500 migrantů z Latinské Ameriky a úřady na tento nápor práce nestačí, střediska nejsou připravena například na příchod vysokého počtu dětí.

Americký prezident Donald Trump kvůli přílivu migrantů na hranici s Mexikem vyhlásil stav nouze, aby si zajistil peníze na stavbu hraniční zdi, kterou sliboval během volební kampaně před třemi lety.

Zatím jsou plánovány tři lety týdně z oblasti údolí Rio Grande do regionu San Diega. Do každého letadla se vejde okolo 130 osob. Do těchto letů nebudou zařazovány děti bez doprovodu rodičů. Podle médií se uvažuje o tom, že letadla by mohla migranty přepravovat také do Detroitu, Miami nebo do Buffala ve státu New York, kde má CBP svá centra. Už nyní pohraničníci organizují převoz migrantů autobusy z údolí Rio Grande do asi 160 kilometrů vzdáleného texaského města Laredo.

Pracovníci center v údolí Rio Grande odeberou migrantům před letem do San Diega otisky prstů a zkontrolují jejich zdravotní stav. Totéž se uskuteční po přistání. Rozmístěni budou v osmi střediscích pohraniční stráže v oblasti San Diega. Úřad pro imigraci a cla (ICE) pak rozhodne, zda budou migranti zadrženi nebo propuštěni. Od loňského října američtí úředníci obvykle rodiny latinskoamerických běženců rychle propouštějí, ale upozorňují je, že musejí přijít k imigračnímu soudu, napsala agentura AP.

Trump minulý měsíc varoval, že migranty bez dokladů nechá přemístit z internačních center do měst, která se brání migrační politice jeho vlády. Jde například o San Francisco nebo New York.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Na dálnici D5 u Prahy se srazilo auto s motorkou, je uzavřena v obou směrech

Na dálnici D5 poblíž Prahy se odpoledne srazilo osobní auto s motorkou. Motocyklista utrpěl zranění, cestujícího z auta vyprošťují hasiči, řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel. Dálnice je podle Národního dopravního informačního centra v obou směrech neprůjezdná.

Nehoda se stala na 4. kilometru ve směru na Prahu. Jeden z účastníků nehody jel podle prvotních informací v protisměru. Motocykl po střetu začal hořet, požár hasiči zlikvidovali. Podrobnější informace zatím mluvčí hasičů neměl k dispozici.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun

České dráhy si u tří bank otevřely sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun. Dráhy je budou čerpat v případě potřeby, přičemž využít je mohou pro jakýkoliv účel. Prioritně je však chtějí využít pro nákup nových vlaků. Podnik chtěl dojednáním úvěrů posílit svou současnou likviditu. České dráhy loni kvůli pandemii jen na tržbách ztratily více než čtyři miliardy korun.

Dopravce se na úvěrech dohodl s Raiffeisenbank, UniCredit Bank a VÚB.

"O více než čtyři miliardy nižší tržby v roce 2020 a další propad příjmů z přepravy cestujících v důsledku současných protiepidemických opatření způsobily, že České dráhy mají méně peněz na investice do svého rozvoje. A přesto, že realizujeme úspory, kde se dá, na nákup techniky ani na rozvoj zázemí pro její údržbu rezignovat nemůžeme. Ve smlouvách s kraji a státem jsme slíbili nové vlaky a tento závazek splníme. Je to investice do budoucnosti," uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Podle něj je společnost podle všech ekonomických ukazatelů i přes ztráty nadále silná a spolehlivá firma se zdravým zadlužením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy