Mike Pompeo

USA odmění informace o vměšování do voleb deseti miliony dolary, oznámil Pompeo

Spojené státy odmění 10 miliony dolary (221 miliony korun) každého, kdo informací přispěje k zatčení zahraničích aktérů vměšujících se do nadcházejících prezidentských voleb. Oznámil to ministr zahraničí Mike Pompeo.

S informacemi o identitě nebo místě pobytu případných viníků, kteří "nelegální kybernetickou činnost" zasahují do voleb a zároveň pracují pro vládu cizí země, mají lidé kontaktovat vládu USA nebo nejbližší americkou ambasádu, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Program na odměny za informace vedoucí k zadržení hledaných osob v USA funguje od roku 1984. Od té doby Washington odměnil okolo 100 lidí z celého světa, kterým vyplatil celkem přes 150 milionů dolarů, píše agentura AFP.

Zdroj: ČTK

Do Česka se chystá americký ministr zahraničí Pompeo, s Babišem bude řešit i 5G sítě

Do Česka by měl 11. a 12. srpna přiletět americký ministr zahraničí Mike Pompeo. S odvoláním na nejmenované zdroje to uvedl server Lidovky.cz. Pompeo by se podle serveru měl sejít s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Česká diplomacie zatím oficiální informaci z americké strany o Pompeově cestě nemá, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Podle serveru by měl Pompeo v Česku zahájit cestu po evropských zemích, při níž navštíví také Rakousko, Slovinsko a Polsko. V Praze by si měl mimo jiné připomenout výročí konce druhé světové války. Pompeo letos zvažoval cestu na oslavy osvobození Plzně Američany, z akce ale sešlo kvůli pandemii koronaviru.

Tématem jednání amerického ministra s Babišem by podle serveru měla být mimo jiné bezpečnost mobilních sítí páté generace (5G). V květnu oba politici na dálku podepsali deklaraci, která si klade za cíl vytvořit mechanismus hledání spolehlivých a důvěryhodných dodavatelů pro sítě 5G, ochránit sítě před narušením a manipulací a zajistit v nich ochranu soukromí a práv občanů.

Zdroj: ČTK

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

USA přehodnotí vztah s Afghánistánem, sníží objem finanční pomoci

Spojené státy přehodnotí svoje vztahy s Afghánistánem a sníží mu objem poskytované finanční pomoci o miliardu dolarů (25,9 miliardy korun). O stejnou částku jsou přitom připraveny pomoc snížit i v dalším roce.

Podle agentury Reuters to oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo poté, co se mu nepodařilo přesvědčit místní politické lídry k vytvoření společné vlády.

Pompeo neočekávaně navštívil nejprve Afghánistán, kde jednal s nejvyššími afghánskými představiteli. Následně se přesunul do Kataru a sešel se s vůdci afghánského radikálního hnutí Tálibán.

Pompeo apeloval na Kazachstán, aby tlačil na Čínu kvůli jejímu zacházení s Ujgury

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v neděli v kazašské metropoli Nur-Sultan vyzval Kazachstán, aby se připojil k tlaku na Čínu kvůli jejímu přístupu k Ujgurům, muslimské menšině žijící převážně v západočínské provincii Sin-ťiang. Pro Kazachstán, který má blízké vztahy s Čínou, jde přitom o citlivou záležitost, uvedla agentura Reuters. Pompeo o otázce práv Ujgurů hovořil se svým kazašským protějškem Muchtarem Tleuberdim. 

"Spojené státy vyzývají všechny země, aby se k nám připojily ve snaze okamžitě tento útlak ukončit. Zkrátka je žádáme o poskytnutí bezpečného útočiště či azylu těm, kteří chtějí uprchnout z Číny," uvedl Pompeo.

OSN a organizace na ochranu lidských práv odhadují, že jeden až dva miliony lidí, většinou etničtí Ujguři, jsou zadržováni v drsných podmínkách kvůli údajnému boji proti terorismu. Čína opakovaně popřela špatné zacházení a tvrdí, že dotyční v příslušných táborech absolvují pracovní školení.

Zdroj: ČTK

USA zakázaly kvůli podpoře Madury vstup do země kubánskému ministrovi vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Zákaz vstupu do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

Zdroj: ČTK
Pokračovat