Terorista, který najel v New Yorku do lidí, by měl dostat trest smrti, prohlásil Trump

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 2. 11. 2017 12:31
Americký prezident Donald Trump vyzval k trestu smrti pro Uzbeka Sajfulláha Saipova, který v úterý najel s pronajatou dodávkou do lidí na dolním Manhattanu v New Yorku. Při teroristickém útoku zemřelo osm lidí a dalších 11 utrpělo zranění. Trump už ve středu sdělil svůj záměr převézt Saipova do americké věznice v kubánském Guantánamu.
Sajfulláh Saipov.
Sajfulláh Saipov. | Foto: ČTK

Washington -  Atentátník Sayfulláh Saipov, který v úterý najel na Manhattanu do davu a zabil osm lidí, by měl být popraven.

Na Twitteru to napsal prezident Spojených států Donald Trump.

"Newyorský terorista byl šťastný, když požádal o vyvěšení vlajky IS (Islámského státu) ve svém nemocničním pokoji. Zabil osm lidí a vážně jich zranil 12. Měl by dostat trest smrti!" uvedl Trump.

Šéf Bílého domu už ve středu prohlásil, že vážně uvažuje o převezení Saipova do americké věznice v kubánském Guantánamu. Tam USA od teroristických útoků ze září 2001 zadržují osoby podezřelé z terorismu.

Ve čtvrtek ale Trump taktéž na Twitteru dodal, že proces, při kterém by se rozhodlo o přesunutí Saipova do Guantánama, by trval déle než proces u federální prokuratury.

O tom, že Saipov žádal vyvěšení vlajky teroristického hnutí ve svém pokoji, informovala americká média s odvoláním na dokumenty předložené soudu.

Saipov rovněž vyšetřovatelům řekl, že chtěl teroristickou zástavu umístit i na nákladní vůz, kterým zaútočil. Pak si to ale rozmyslel, protože na sebe nechtěl předčasně upoutat pozornost.

Prezident již dříve označil Saipova za zvíře. Prohlásil, že se zasadí o to, aby byla zrušena vízová loterie, díky které ročně může získat povolení k přistěhování se do USA 50 tisíc lidí. V loterii získal vízum právě i Saipov.

Ve středu americká federální prokuratura devětadvacetiletého muže obvinila z poskytování materiální podpory teroristické skupině, z násilného trestného činu, při němž byli zabiti lidé, a ze zničení motorových vozidel.

Saipov vyšetřovatelům řekl, že zaútočil podle instrukcí teroristické sítě Islámský stát a že chtěl zabít co nejvíce lidí. Dal také najevo, že je na svůj čin hrdý.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v souvislosti s útokem zjišťuje informace i o další osobě. V oznámení úřad uvádí, že veřejnost žádá o pomoc při hledání 32letého Mukhammadzoira Kadirova, který se stejně jako Saipov narodil v Uzbekistánu. Důvod, proč se po něm pátrá, ale nesdělil. 

Na záběrech je utíkající Uzbek Sayfullo Saipov poté, co měl najet s dodávkou do cyklistů a chodců na Manhattanu. Vzápětí ho policista postřelil. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 16 minutami

RRTV musí doplatit miliony korun odvolaným radním, potvrdil soud

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) musí svým šesti bývalým členům vyplatit celkem přes 14 milionů korun jako náhradu ušlé mzdy. Ve středu to pravomocně potvrdil soud, který zamítl odvolání vysílací rady. Přiznanou částku ještě výrazně navýší úroky z prodlení. Rada bude muset hradit i dalších zhruba 2,4 milionu, které muži vynaložili na soudní řízení.

Šestici radních odvolal v roce 2003 z funkce tehdejší premiér Vladimír Špidla, a to v souvislosti s arbitráží mezi Českem a Central European Media Enterprises (CME). Premiér Špidla tehdy vysílací radu odvolal, protože podle sněmovny opakovaně závažně neplnila své povinnosti a Česko kvůli tomu arbitráž prohrálo. Justice poté konstatovala, že Špidlovo rozhodnutí bylo nezákonné.

Bývalí radní Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Petr Žantovský, Josef Musil, Jiří Novotný a Petr Štěpánek se žalobou domáhali toho, aby jim RRTV doplatila mzdu od jejich odvolání až do vypršení šestiletého funkčního období. Soudy nakonec každému z nich přiznaly přes dva miliony korun. Období, po které muži nemohli vykonávat svou činnost, totiž vyhodnotily jako překážku v práci. Nejvíce - 2,88 milionu korun - dostal Duspiva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy