Terorista, který najel v New Yorku do lidí, by měl dostat trest smrti, prohlásil Trump

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 2. 11. 2017 12:31
Americký prezident Donald Trump vyzval k trestu smrti pro Uzbeka Sajfulláha Saipova, který v úterý najel s pronajatou dodávkou do lidí na dolním Manhattanu v New Yorku. Při teroristickém útoku zemřelo osm lidí a dalších 11 utrpělo zranění. Trump už ve středu sdělil svůj záměr převézt Saipova do americké věznice v kubánském Guantánamu.
Sajfulláh Saipov.
Sajfulláh Saipov. | Foto: ČTK

Washington -  Atentátník Sayfulláh Saipov, který v úterý najel na Manhattanu do davu a zabil osm lidí, by měl být popraven.

Na Twitteru to napsal prezident Spojených států Donald Trump.

"Newyorský terorista byl šťastný, když požádal o vyvěšení vlajky IS (Islámského státu) ve svém nemocničním pokoji. Zabil osm lidí a vážně jich zranil 12. Měl by dostat trest smrti!" uvedl Trump.

Šéf Bílého domu už ve středu prohlásil, že vážně uvažuje o převezení Saipova do americké věznice v kubánském Guantánamu. Tam USA od teroristických útoků ze září 2001 zadržují osoby podezřelé z terorismu.

Ve čtvrtek ale Trump taktéž na Twitteru dodal, že proces, při kterém by se rozhodlo o přesunutí Saipova do Guantánama, by trval déle než proces u federální prokuratury.

O tom, že Saipov žádal vyvěšení vlajky teroristického hnutí ve svém pokoji, informovala americká média s odvoláním na dokumenty předložené soudu.

Saipov rovněž vyšetřovatelům řekl, že chtěl teroristickou zástavu umístit i na nákladní vůz, kterým zaútočil. Pak si to ale rozmyslel, protože na sebe nechtěl předčasně upoutat pozornost.

Prezident již dříve označil Saipova za zvíře. Prohlásil, že se zasadí o to, aby byla zrušena vízová loterie, díky které ročně může získat povolení k přistěhování se do USA 50 tisíc lidí. V loterii získal vízum právě i Saipov.

Ve středu americká federální prokuratura devětadvacetiletého muže obvinila z poskytování materiální podpory teroristické skupině, z násilného trestného činu, při němž byli zabiti lidé, a ze zničení motorových vozidel.

Saipov vyšetřovatelům řekl, že zaútočil podle instrukcí teroristické sítě Islámský stát a že chtěl zabít co nejvíce lidí. Dal také najevo, že je na svůj čin hrdý.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v souvislosti s útokem zjišťuje informace i o další osobě. V oznámení úřad uvádí, že veřejnost žádá o pomoc při hledání 32letého Mukhammadzoira Kadirova, který se stejně jako Saipov narodil v Uzbekistánu. Důvod, proč se po něm pátrá, ale nesdělil. 

Na záběrech je utíkající Uzbek Sayfullo Saipov poté, co měl najet s dodávkou do cyklistů a chodců na Manhattanu. Vzápětí ho policista postřelil. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy