Terorista z New Yorku sledoval Islámský stát na sociálních sítích. Nepotřeboval výcvik ani bomby

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 1. 11. 2017 16:39
Uzbecký terorista Sayfullo Saipov žil sedm let ve Spojených státech. Do úterního útoku v New Yorku nebudil žádné podezření. Svoji zbraň - dodávku - měl z půjčovny. Stejně jako atentátníci z Barcelony.
Sayfullo Saipov. | Video: Reuters

New York - V Sýrii ani Iráku nikdy nebyl a žádný teroristický výcvik neabsolvoval. Stačilo mu jen vypůjčit si dodávku.

Vraždil jménem radikální organizace Islámský stát, kterou znal jen z médií a sociálních sítí.

Profil devětadvacetiletého Uzbeka Sayfulla Saipova, který v úterý připravil na newyorském Manhattanu o život nejméně osm lidí, sedí i na teroristy z Evropy.

Nejsou to navrátilci z Islámského státu. Vesměs jde o lidi, kteří se na dálku - buď přes internet, nebo prostřednictvím radikálů ve svém okolí - indoktrinovali džihádistickou ideologií. A pak následovali výzvy islamistických předáků k zabíjení nepřátel tam, kde mají příležitost.

V Nice, Berlíně, Stockholmu, Manchesteru, Londýně i Barceloně vraždil stejný typ teroristy.

Inspirovaný a motivovaný Islámským státem, aniž by s touto organizací přišel přímo do kontaktu nebo by uměl nějak nadstandardně zacházet s výbušninami a střelnými zbraněmi. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil, že na sociálních sítích sledoval účty s džihádistickým obsahem.

Série útoků nákladními vozy či dodávkami začala v červenci 2016 ve francouzském Nice a stále pokračuje. Jako nejjednodušší a nejlevnější možnost, jak vraždit a vyvolat paniku a strach.

Policie ho "znala" jen kvůli pokutám

Sayfullo Saipov si dodávku vypůjčil - stejně jako v srpnu atentátníci z Barcelony. Podle dostupných informací nebyl v USA podezřelý ze sympatií k radikálnímu islamismu.

V kabině dodávky ale zanechal papír s prohlášením, že jednal jménem Islámského státu. Policisté tam nalezli také několik nožů.

Policejní záznamy měl, jenže jenom kvůli dopravním přestupkům. Všechny pokuty navíc zaplatil.

Ve Spojených státech žil od roku 2010. Měl takzvanou zelenou kartu, která mu umožňovala legálně pracovat, aniž by byl americkým občanem.

Žil postupně v Ohiu, na Floridě a v New Jersey. Pracoval jako řidič nákladního vozu a dříve taky jezdil jako řidič přepravní služby Uber.

Nebezpečná Střední Asie

Není to poprvé, co je teror spojován s Uzbeky. Z této středoasijské země pocházeli i strůjci dubnových útoků v petrohradském metru (patnáct obětí) a ve Stockholmu (pět mrtvých). 

Rovněž novoroční střelbu v istanbulském nočním klubu, která si vyžádala 39 obětí, měl na svědomí útočník z Uzbekistánu.

Expert na Střední Asii a šéfredaktor serveru Fergana.ru Daniil Kislov ale nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že Uzbekistán není až takovým "podhoubím" pro teroristy, jak se na první pohled může zdát.

"Ve všech státech středoasijského regionu jsou džihádistické a islamistické organizace zakázány. Jediným místem, kde tyto skupiny pololegálně fungují, je jih Kyrgyzstánu, obývaný hlavně etnickými Uzbeky. To je ale hlavně kvůli tomu, že stát tam obecně má dost omezenou moc," uvedl Kislov.

"Pokud se podíváte na to, kdo ze Střední Asie odešel bojovat na stranu Islámského státu do Sýrie, najdete tam hodně Kazachů, Kyrgyzů nebo Tádžiků. Většina tam ale neodchází z domovských zemí, ale z Ruska, kde je obcházejí verbíři," dodal odborník.

Zatím není jasné, zda si terorista záměrně vybral cíl blízko bývalých věží Světového obchodního centra, do kterých 11. září 2001 narazila letadla ovládaná atentátníky z al-Káidy.

Jde ale každopádně o první útok s islamistickým pozadím v největším americkém městě od 11. září.

Na záběrech je utíkající Uzbek Sayfullo Saipov poté, co měl najet s dodávkou do cyklistů a chodců na Manhattanu. Vzápětí ho policista postřelil. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 41 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 46 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy