Terorista z New Yorku sledoval Islámský stát na sociálních sítích. Nepotřeboval výcvik ani bomby

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 1. 11. 2017 16:39
Uzbecký terorista Sayfullo Saipov žil sedm let ve Spojených státech. Do úterního útoku v New Yorku nebudil žádné podezření. Svoji zbraň - dodávku - měl z půjčovny. Stejně jako atentátníci z Barcelony.
Sayfullo Saipov. | Video: Reuters

New York - V Sýrii ani Iráku nikdy nebyl a žádný teroristický výcvik neabsolvoval. Stačilo mu jen vypůjčit si dodávku.

Vraždil jménem radikální organizace Islámský stát, kterou znal jen z médií a sociálních sítí.

Profil devětadvacetiletého Uzbeka Sayfulla Saipova, který v úterý připravil na newyorském Manhattanu o život nejméně osm lidí, sedí i na teroristy z Evropy.

Nejsou to navrátilci z Islámského státu. Vesměs jde o lidi, kteří se na dálku - buď přes internet, nebo prostřednictvím radikálů ve svém okolí - indoktrinovali džihádistickou ideologií. A pak následovali výzvy islamistických předáků k zabíjení nepřátel tam, kde mají příležitost.

V Nice, Berlíně, Stockholmu, Manchesteru, Londýně i Barceloně vraždil stejný typ teroristy.

Inspirovaný a motivovaný Islámským státem, aniž by s touto organizací přišel přímo do kontaktu nebo by uměl nějak nadstandardně zacházet s výbušninami a střelnými zbraněmi. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil, že na sociálních sítích sledoval účty s džihádistickým obsahem.

Série útoků nákladními vozy či dodávkami začala v červenci 2016 ve francouzském Nice a stále pokračuje. Jako nejjednodušší a nejlevnější možnost, jak vraždit a vyvolat paniku a strach.

Policie ho "znala" jen kvůli pokutám

Sayfullo Saipov si dodávku vypůjčil - stejně jako v srpnu atentátníci z Barcelony. Podle dostupných informací nebyl v USA podezřelý ze sympatií k radikálnímu islamismu.

V kabině dodávky ale zanechal papír s prohlášením, že jednal jménem Islámského státu. Policisté tam nalezli také několik nožů.

Policejní záznamy měl, jenže jenom kvůli dopravním přestupkům. Všechny pokuty navíc zaplatil.

Ve Spojených státech žil od roku 2010. Měl takzvanou zelenou kartu, která mu umožňovala legálně pracovat, aniž by byl americkým občanem.

Žil postupně v Ohiu, na Floridě a v New Jersey. Pracoval jako řidič nákladního vozu a dříve taky jezdil jako řidič přepravní služby Uber.

Nebezpečná Střední Asie

Není to poprvé, co je teror spojován s Uzbeky. Z této středoasijské země pocházeli i strůjci dubnových útoků v petrohradském metru (patnáct obětí) a ve Stockholmu (pět mrtvých). 

Rovněž novoroční střelbu v istanbulském nočním klubu, která si vyžádala 39 obětí, měl na svědomí útočník z Uzbekistánu.

Expert na Střední Asii a šéfredaktor serveru Fergana.ru Daniil Kislov ale nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že Uzbekistán není až takovým "podhoubím" pro teroristy, jak se na první pohled může zdát.

"Ve všech státech středoasijského regionu jsou džihádistické a islamistické organizace zakázány. Jediným místem, kde tyto skupiny pololegálně fungují, je jih Kyrgyzstánu, obývaný hlavně etnickými Uzbeky. To je ale hlavně kvůli tomu, že stát tam obecně má dost omezenou moc," uvedl Kislov.

"Pokud se podíváte na to, kdo ze Střední Asie odešel bojovat na stranu Islámského státu do Sýrie, najdete tam hodně Kazachů, Kyrgyzů nebo Tádžiků. Většina tam ale neodchází z domovských zemí, ale z Ruska, kde je obcházejí verbíři," dodal odborník.

Zatím není jasné, zda si terorista záměrně vybral cíl blízko bývalých věží Světového obchodního centra, do kterých 11. září 2001 narazila letadla ovládaná atentátníky z al-Káidy.

Jde ale každopádně o první útok s islamistickým pozadím v největším americkém městě od 11. září.

Na záběrech je utíkající Uzbek Sayfullo Saipov poté, co měl najet s dodávkou do cyklistů a chodců na Manhattanu. Vzápětí ho policista postřelil. | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Banka First Citizens převezme vklady a úvěry zkrachovalé Silicon Valley Bank

Americká banka First Citizens převezme od Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) veškeré vklady a úvěry zkrachovalé banky Silicon Valley Bank (SVB). Divize First-Citizens Bank & Trust dostane na aktiva v hodnotě 72 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč) slevu 16,5 miliardy dolarů, uvedla FDIC v tiskové zprávě s nedělním datem.

"FDIC odhaduje, že úpadek banky Silicon Valley Bank přijde jeho Fond pojištění vkladů (DIF) přibližně na 20 miliard dolarů. Přesné náklady budou stanoveny, až FDIC ukončí nucenou správu," uvedla FDIC. Ta v rámci transakce získala práva na akcie holdingové společnosti First Citizens BancShares v hodnotě až 500 milionů dolarů.

Sedmnáct bývalých poboček SVB se dnes otevírá jako banky First Citizens. Přibližně 90 miliard dolarů v cenných papírech a dalších aktivech SVB zůstane v nucené správě k rozprodeji.

Banka First Citizens má aktiva přibližně 109 miliard dolarů a celkové vklady 89,4 miliardy dolarů. SVB zkrachovala, když nebyla schopna čelit rychlému a masivnímu vybírání vkladů. Klienti banky si za několik hodin vybrali desítky miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy