Útočník z New Yorku Saipov byl obviněn z terorismu. FBI pátrá po dalším Uzbekovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 11. 2017 23:45
Zdroj foto: Asociated Press Zdroj foto: Asociated Press
Americká federální prokuratura ve středu oznámila, že obvinila Uzbeka Sajfulláha Saipova kvůli úternímu útoku v New Yorku z terorismu. Federální úřad pro vyšetřování uvedl, že zjišťuje informace o dalším Uzbekovi, kterého chce v souvislosti s útokem vyslechnout.
Na záběrech je utíkající Uzbek Sayfullo Saipov poté, co měl najet s dodávkou do cyklistů a chodců na Manhattanu. Vzápětí ho policista postřelil. | Video: Asociated Press

New York - Americká federální prokuratura ve středu obvinila Uzbeka Sajfulláha Saipova kvůli úternímu útoku v New Yorku z terorismu a dalších trestných činů. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Při útoku, spáchaném automobilem, přišlo o život osm lidí a dalších 11 utrpělo zranění.

Saipov se ve středu nečekaně objevil u federálního soudu na Manhattanu, aby si obžalobu z terorismu vyslechl.

Do budovy přijel Uzbek na kolečkovém křesle s pouty na rukou a na nohou. Nebylo přitom jisté, zda se před soudem už nyní objeví, vzhledem k tomu, že byl postřelen policistou do břicha a vyšetřovatelé ho vyslýchali v nemocnici.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) mezitím sdělil, že v souvislosti s útokem zjišťuje informace o další osobě. V oznámení úřad uvádí, že veřejnost žádá o pomoc při hledání 32letého Mukhammadzoira Kadirova, který se stejně jako Saipov narodil v Uzbekistánu. Důvod, proč se po něm pátrá, ale sdělen nebyl.

Chtěl zabít co nejvíc lidí

Saipov v úterý sjel pronajatou dodávkou na newyorskou stezku pro pěší a cyklisty a cestou srážel lidi. Prokuratura ho ve středu obvinila z poskytování materiální podpory teroristické skupině, z násilného trestného činu, při němž byli zabiti lidé, a ze zničení motorových vozidel.

V obvinění se také uvádí, že Saipov, kterého jeden z policistů postřelil do břicha, při výslechu v nemocnici řekl, že se nechal inspirovat teroristickou organizací Islámský stát (IS). Na zločin se prý připravoval téměř celý rok a Halloween si jako den útoku zvolil v předpokladu, že v ulicích bude více lidí.

V obžalobě se kromě jiného uvádí, že Saipov přiznal, že útok plánoval rok a že chtěl zabít co nejvíce lidí. Prohlásil také, že "se cítí dobře ohledně toho, co udělal".

 

Právě se děje

Další zprávy