Poslední fotku mají z letiště. Pět přátel z Argentiny zemřelo během teroristického útoku v New Yorku

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
1. 11. 2017 10:55
Terorista Sayfullo Saipov z Uzbekistánu v úterý v New Yorku zabil svou dodávkou osm lidí. Mezi nimi i pět přátel z Argentiny, kteří do amerického města přijeli oslavit 30. výročí složení maturity.
Teroristický útok v New Yorku.
Teroristický útok v New Yorku. | Foto: Reuters

New York - Skupina deseti přátel z Argentiny přijela do New Yorku oslavit 30. výročí od složení maturity.

Polovina z nich zemřela v úterý při teroristickém útoku, který spáchal 29letý Uzbek Sayfullo Saipov.

Argentinci zrovna projížděli na kole západním Manhattanem, když krátce po třetí hodině odpolední místního času vjela bílá dodávka přes cyklostezku na chodník. Řidič zabil osm lidí a několik dalších zranil, než ho policie zastavila.

Pět z nich byli Argentinci, potvrdilo tamní ministerstvo zahraničí.

Bylo jim mezi 48 a 49 lety. Výlet do New Yorku zorganizoval Ariel Erlij, úspěšný obchodník z argentinského města Rosario ležícího severozápadně od metropole Buenos Aires.

Svým přátelům z univerzity pomohl zaplatit letenky, sám ale kvůli komplikacím téměř neodletěl. Do New Yorku se dostal až s denním zpožděním.

V úterý odpoledne se už všichni pohromadě vydali na Manhattan. Srážku s bílou dodávkou Ariel Erlij nepřežil. Kromě něj zemřeli i Hernán Diego Mendoza, Diego Enrique Angelini, Alejandro Damián Pagnucco a Hernán Ferruchi.

Zbyla po nich jen společná fotka na letišti v Buenos Aires.

"Čtyři zemřeli na místě a pátý zemřel v sanitce při převozu do nemocnice," cituje úřady argentinský deník La Nacion.

V jejich rodném městě Rosario, kde všichni přátelé působili jako úspěšní obchodníci a architekti, byl vyhlášen třídenní smutek. Argentinský prezident Mauricio Macri vyjádřil na svém Twitteru rodinám obětí hlubokou soustrast.

Argentinci nebyli jedinými cizinci, kteří v úterý na Manhattanu zemřeli.

Šestou obětí je osoba belgické národnosti, píše s odkazem na belgické úřady stanice BBC. Zbylé dvě oběti ještě nebyly identifikovány.

Na záběrech je utíkající Uzbek Sayfullo Saipov poté, co měl najet s dodávkou do cyklistů a chodců na Manhattanu. Vzápětí ho policista postřelil. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy