Poslední fotku mají z letiště. Pět přátel z Argentiny zemřelo během teroristického útoku v New Yorku

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
1. 11. 2017 10:55
Terorista Sayfullo Saipov z Uzbekistánu v úterý v New Yorku zabil svou dodávkou osm lidí. Mezi nimi i pět přátel z Argentiny, kteří do amerického města přijeli oslavit 30. výročí složení maturity.
Teroristický útok v New Yorku.
Teroristický útok v New Yorku. | Foto: Reuters

New York - Skupina deseti přátel z Argentiny přijela do New Yorku oslavit 30. výročí od složení maturity.

Polovina z nich zemřela v úterý při teroristickém útoku, který spáchal 29letý Uzbek Sayfullo Saipov.

Argentinci zrovna projížděli na kole západním Manhattanem, když krátce po třetí hodině odpolední místního času vjela bílá dodávka přes cyklostezku na chodník. Řidič zabil osm lidí a několik dalších zranil, než ho policie zastavila.

Pět z nich byli Argentinci, potvrdilo tamní ministerstvo zahraničí.

Bylo jim mezi 48 a 49 lety. Výlet do New Yorku zorganizoval Ariel Erlij, úspěšný obchodník z argentinského města Rosario ležícího severozápadně od metropole Buenos Aires.

Svým přátelům z univerzity pomohl zaplatit letenky, sám ale kvůli komplikacím téměř neodletěl. Do New Yorku se dostal až s denním zpožděním.

V úterý odpoledne se už všichni pohromadě vydali na Manhattan. Srážku s bílou dodávkou Ariel Erlij nepřežil. Kromě něj zemřeli i Hernán Diego Mendoza, Diego Enrique Angelini, Alejandro Damián Pagnucco a Hernán Ferruchi.

Zbyla po nich jen společná fotka na letišti v Buenos Aires.

"Čtyři zemřeli na místě a pátý zemřel v sanitce při převozu do nemocnice," cituje úřady argentinský deník La Nacion.

V jejich rodném městě Rosario, kde všichni přátelé působili jako úspěšní obchodníci a architekti, byl vyhlášen třídenní smutek. Argentinský prezident Mauricio Macri vyjádřil na svém Twitteru rodinám obětí hlubokou soustrast.

Argentinci nebyli jedinými cizinci, kteří v úterý na Manhattanu zemřeli.

Šestou obětí je osoba belgické národnosti, píše s odkazem na belgické úřady stanice BBC. Zbylé dvě oběti ještě nebyly identifikovány.

Na záběrech je utíkající Uzbek Sayfullo Saipov poté, co měl najet s dodávkou do cyklistů a chodců na Manhattanu. Vzápětí ho policista postřelil. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 4 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy