Newyorčané oslavují policistu, který zastavil teroristu. Na místě činu byl přitom jen náhodou

ČTK ČTK
2. 11. 2017 12:09
Newyorský policista Ryan Nash jel v úterý do střední školy, kde jeden ze studentů hrozil sebevraždou. Mezitím ale uviděl teroristu Sayfulla Saipova, který se svou dodávkou srazil několik lidí na Manhattanu.
Policista Ryan Nash, který zastavil řádění teroristy Sayfulla Saipova v New Yorku.
Policista Ryan Nash, který zastavil řádění teroristy Sayfulla Saipova v New Yorku. | Foto: ČTK

New York - Newyorský policista Ryan Nash, který v úterý na Manhattanu zastavil řádění atentátníka Sayfulla Saipova, je lidmi oslavován jako hrdina.

Na místě činu byl přitom jen náhodou. Původně přijel vyřešit jistý incident v nedaleké střední škole, napsal deník The New York Times.

Nash Saipova, který byl ve středu obžalován z terorismu kvůli zabití osmi lidí, postřelil do oblasti břicha. Policista ale nebyl sám, kdo se útočníka pokusil zneškodnit, Saipova se snažil zastavit i jeden ze svědků události.

"Cítím to tak, že jsme jen dělali svou práci, jako tak každý den činí tisíce dalších policistů," řekl Nash na tiskové konferenci. "Chápu ale význam události a role, kterou jsme sehráli. Jsem vděčný za uznání, kterého se nám dostalo," dodal.

Nashe, kterého média hodnotí jako skromného člověka, veřejnost i úřady označují za hrdinu.

Guvernér státu New York Andrew Cuomo prohlásil, že statečný Nash prokázal talentovanost a chrabrost policejního sboru. "Všichni mu tleskáme a blahopřejeme," dodal.

"On i jeho spolupracovníci si zaslouží uznání obyvatel města," řekl na Nashovu adresu newyorský starosta Bill de Blasio, který policistu navštívil v nemocnici, kam byl převezen kvůli zvonění v uších, což očividně způsobil výstřel.

Nash byl jedním ze čtyř policistů, kteří v osudné úterní odpoledne přijeli na ošetřovnu Stuyvesantovy školy, kam byli přivoláni kvůli studentovi, který hrozil sebevraždou. Krátce po jejich příjezdu Saipov narazil před budovou školy vypůjčenou dodávkou do školního autobusu a z vozu, kterým zabil osm lidí a více než deset dalších zranil, vyběhl na ulici.

Policisté se rozhodli okamžitě zasáhnout a Nash, který se k Saipovovi dostal nejblíže, na něj devětkrát vypálil. Jedna ze střel útočníka zranila.

K atentátníkovi, který i po zásahu střelou stále držel paintballovou a vzduchovou pistoli, okamžitě přiběhl jeden ze svědků a zbraně mu z rukou vykopl. Tento civilista se podle The New York Times snažil Saipova zastavit již poté, co vystoupil z auta. Identitu tohoto civilisty deník nezveřejnil.

Magazín Newsweek se v souvislosti se zásahem věnuje tomu, proč Nash útočníka nezastřelil, ale jen zranil. Jako vysvětlení nabízí instrukce newyorské policie, která chce, aby policisté k získání kontroly nad jakoukoli situací používali jen nezbytně nutnou sílu. Členové sboru proto mají výcvik na zneškodnění i velmi nebezpečných pachatelů tak, aby útočníci přežili.

Newsweek poznamenal, že policisté mají po použití střelných zbraní někdy problémy a čelí vyšetřování inspekce, zda zbraň použili skutečně nutným způsobem.

Na záběrech je utíkající Uzbek Sayfullo Saipov poté, co měl najet s dodávkou do cyklistů a chodců na Manhattanu. Vzápětí ho policista postřelil. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 24 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy