"Jako špatná TV show." Nemoc Trumpa vyřadila z kampaně, stále více ztrácí na Bidena

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 5. 10. 2020 20:55
Americký prezident Donald Trump, který byl minulý týden hospitalizován s covidem-19, se v pondělí večer vrátí z nemocnice do Bílého domu. Trump lidem na twitteru vzkázal, aby se nemoci nebáli. Čtyři týdny před prezidentskými volbami ale není jisté, zda bude schopen ještě vést kampaň. V průzkumech stále výrazněji ztrácí na svého demokratického vyzyvatele Joea Bidena.
Donald Trump v nemocnici Waltera Reeda, kde podstupuje léčbu kvůli koronaviru.
Donald Trump v nemocnici Waltera Reeda, kde podstupuje léčbu kvůli koronaviru. | Foto: Reuters

Po pátečním oznámení, že prezidentův stav se zhoršil a on musel vyhledat lékařskou péči ve vojenské nemocnici v Bethesdě u Washingtonu, se americká média naplnila analýzami a rozbory, co by se dělo, kdyby Donald Trump vůbec nemohl nastoupit do voleb.

Tyto spekulace jsou nyní s největší pravděpodobností bezpředmětné, Trump by se mohl už v pondělí přesunout zpět do Bílého domu. Prezidentský úřad vykonává i přímo z nemocnice, Bílý dům ani nemusel uvažovat o formálním předání vedení země viceprezidentovi Mikeu Penceovi.

Z politického hlediska je ale necelý měsíc před prezidentskými volbami Trumpova situace velmi vážná. Ve chvíli, kdy by se potřeboval dotáhnout na svého soupeře Joea Bidena, má za sebou jeden z nejhorších týdnů svého dosavadního prezidentství a na Bidena naopak ještě více ztratil.

Výhled není o mnoho lepší, Trump se podle odhadů lékařů nejméně dva týdny nevrátí k normální kampani. Přichází tak o svoji nejsilnější zbraň, kterou jsou jeho velká předvolební shromáždění. Onemocnění navíc zvýrazňuje jedno z jeho nejslabších míst, kdy si většina Američanů myslí, že krizi s pandemií koronaviru nezvládl, a zhoršil tak její dopady na USA. Nyní se sám nakazil virem, jehož nebezpečí opakovaně zlehčoval.

Za Trumpa jde do boje rodina

"Kdykoli se debata obrátí ke koronaviru, tak nám to samozřejmě nepomáhá," připustil nejmenovaný významný člen Trumpovy administrativy pro deník Washington Post. A podle republikánského poradce Neila Newhouse Trumpova kampaň nyní "prakticky zamrzla".

Trumpův tým to popírá, avizuje tzv. operaci MAGA, kdy kampaň zatím povede viceprezident Mike Pence a také Trumpova rodina, jeho synové Donald Junior a Eric a dcera Ivanka. "Viceprezident bude mít nabitý, agresivní program, stejně jako celá první rodina. Jsme uprostřed kampaně, ještě zbývá měsíc," uvedl Jason Miller za vedení Trumpova týmu.

Pence se ve středu v Salt Lake City zúčastní televizní debaty s Bidenovou kandidátkou na viceprezidentku, senátorkou Kamalou Harrisovou. Pak by měl vystoupit na předvolebních shromážděních například v Nevadě a Arizoně.

Sám Trump podle poradce Jasona Millera naskočí do kampaně okamžitě, jak to bude ze zdravotního hlediska možné. "Už se nemůže dočkat. Jakmile mu to doktoři dovolí, bude tam venku," uvedl Miller. A podle něho se Trump, jako "starší občan, který ho porazil, chopí vedení ohledně viru".

"Šílená" projížďka autem

Prezident v neděli odpoledne krátce opustil nemocnici, v pancéřovaném voze vyjel pozdravit své příznivce, kteří se shromáždili před nemocnicí. Ještě předtím umístil na Twitter video, v kterém vzkázal, že se o covidu-19 hodně naučil. "Toto je skutečné školení. Není to školení vyčtené z knih. Došlo mi to, rozumím tomu," uvedl Trump.

V autě, ze kterého v černé roušce mával příznivcům, s ním byli dva další lidé, oba s respirátory. I tak to ovšem vyvolalo kritiku, že porušováním karantény Trump zbytečně vystavil své okolí riziku.

"Každý, kdo byl během této naprosto zbytečné prezidentské jízdy v autě, teď musí jít na čtrnáct dní do karantény. Mohou onemocnět. Mohou umřít. Kvůli politickému divadlu. To je šílenství," napsal na Twitter doktor James Phillips, který slouží v nemocnici, kde je hospitalizován Trump.

Prezident možná už toto pondělí nemocnici opustí, jeho onemocnění ovšem završilo kaskádu pro něj nepříznivých událostí. Minulé pondělí nejdříve list New York Times přinesl informaci, že Trump v uplynulých patnácti letech neplatil prakticky žádnou daň z příjmu, když využil veškeré skuliny amerických daňových zákonů a možná i porušil daňové předpisy.

V úterý pak přišla první televizní debata s vyzyvatelem Joem Bidenem. Její vyznění, kdy se oba kandidáti navzájem přerušovali a uráželi, bylo katastrofální. Větší vinu za tento debakl ovšem média a také voliči přiřkli prezidentu Trumpovi.

Propad v průzkumech

V průzkumech veřejného mínění si Trump pohoršil. V šetření pro list Wall Street Journal na Bidena ztrácí už 14 procentních bodů, což je nejvíce v celém dosavadním průběhu kampaně. Ještě minulý měsíc to bylo osm procentních bodů.

V pátek pak přišla zpráva, že Trump a první dáma se nakazili covidem-19. To ostře kontrastuje s tím, že prezident se dříve opakovaně vysmíval svému demokratickému soupeři Bidenovi, že se bojí a schovává. Ještě v úterní televizní debatě si Trump z Bidena utahoval, že nosí tu "největší roušku, jakou kdy viděl".

Prezident byl přitom patrně už v té chvíli nakažen. Kromě něho a první dámy se v jeho nejbližším okolí nakazilo nejméně dalších pět lidí, například poradkyně Kellyanne Conwayová.

Trump se s největší pravděpodobností nebude moci zúčastnit druhé televizní debaty s Bidenem, naplánované na 15. října, a otazník visí i nad třetí debatou, která by se měla odehrát 22. října. Trump tak může přijít o šanci, aby napravil svůj špatný výkon z prvního duelu.

Ten měl podle republikánského poradce Billa McInturffa zcela jasný vliv na Trumpův propad ve výše zmíněném průzkumu pro list Wall Street Journal. "Je zřejmé, že chování pana Trumpa v debatě u mnohých lidí, kteří se zúčastnili průzkumu, zvýraznilo negativní stránku osobnosti pana Trumpa," uvedl McInturff.

Prezident propadá především u žen a starších voličů. Mezi ženami na Bidena ztrácí už 27 bodů (33 ku 60 procentům), což je o sedm bodů více než minulý měsíc. Starší voliči nyní preferují Bidena před Trumpem v poměru 62 ku 35 procentům. Před čtyřmi roky přitom Trump v této skupině voličů nad 65 let věku porazil Hillary Clintonovou.

Jako špatná televizní show

Trumpova kampaň ale rozporuje věrohodnost veřejných průzkumů, tvrdí, že její interní průzkumy jsou pro prezidenta mnohem příznivější. Trumpovi lidé dále říkají, že v klíčových státech, kde se budou rozhodovat volby, jsou šance kandidátů vyrovnané, nebo Trump dokonce vede.

Lidé z okolí prezidenta navíc upozorňují na rok 2016, kdy se jen tři týdny před volbami zdála Trumpova situace stejně špatná. Tehdy bylo zveřejněno video (Access Hollywood), ve kterém se Trump chlubil svými hrubými sexuálními ataky na ženy.

"Nezapomeňte na to," upozornil nejmenovaný Trumpův poradce v článku listu Washington Post, že tehdy noviny psaly, že Trump právě prohrál volby. "Jenže Trump se z toho vzpamatoval a vyhrál."

Trumpova situace je ale nyní složitější i o to, že Biden ho od srpna jasně přebíjí také ve finančních příspěvcích na kampaň, což mu kromě jiného umožňuje vést kobercový nálet předvolebních televizních spotů. Podle svého týmu Biden v září překonal vlastní historický rekord ze srpna, kdy během jednoho měsíce shromáždil 365 milionů dolarů (v přepočtu 8,4 miliardy korun). Zatímco Trump nyní nemůže ani pořádat sponzorská setkání.

Koronavirová pandemie, kdy covidem-19 onemocněli i nejméně dva republikánští senátoři, navíc ohrožuje schválení Amy Barrettové, kterou prezident nominoval do Nejvyššího soudu USA. Republikáni by chtěli její potvrzení stihnout ještě do voleb, které se konají 3. listopadu.

Kdyby ovšem onemocněl ještě další senátor, nemuseli by už mít potřebnou většinu. A demokraté udělají vše pro to, aby celý proces zastavili, například by nepřipustili možnost virtuálního hlasování.

Navzdory optimistickým výhledům a tvrzením Trumpova týmu i mnozí republikáni vidí prezidentovu situaci poměrně pesimisticky. "Je to jako špatná televizní show, což vlastně také je," zhodnotil dlouholetý republikánský poradce Tom Rath pro Washington Post události posledního týdne.

"Zdá se, a data z průzkumů to ukazují, že Američané už toho mají dost. Pokud Trump zásadně nezmění vývoj a dynamiku souboje, tak se blížíme k tomu, že v listopadu dojde k zásadní změně ve vládě země," varuje Rath, že pokud Trump nezlomí současný trend, čeká ho volební prohra.

Video: Donald Trump se projel kolem nemocnice v opancéřovaném voze

Nakažený Trump se projel v opancéřovaném voze, nakrátko opustil nemocnici | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy