Trump se smál kvůli rouškám. Amerika teď vyčkává, jak těžký průběh covidu bude mít

Martin Novák Martin Novák
2. 10. 2020 11:48
Letošní americké prezidentské volby se budou zásadně lišit od všech předchozích. Je to jasné od pátku, kdy prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že on a jeho manželka Melania měli pozitivní test na koronavirus. Jsou tak dalšími dvěma ze zhruba 7,3 milionu Američanů, u kterých se prokázala infekce.
První debata před prezidentskými volbami v USA mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem.
První debata před prezidentskými volbami v USA mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem. | Foto: Reuters

Minimálně na dva týdny musí být Trump v karanténě, a nemůže se tak osobně zúčastnit předvolebních mítinků. Nebude moci dělat kampaň takzvaně v terénu a objíždět města či státy, kde se bude 4. listopadu rozhodovat o výsledku voleb. Jeho oblíbený způsob komunikace přes sociální síť Twitter ale karanténou nijak zasažen není.

Prezidentský pár zůstane v karanténě v Bílém domě, ale Trump musí zrušit všechny schůzky a jednání. Podle listu Wall Street Journal se téměř jistě neuskuteční druhá předvolební televizní debata s kandidátem Demokratické strany Joem Bidenem, naplánovaná na 15. říjen do Miami.

Kuriózní je, že Trump v minulé, úterní debatě zesměšňoval Bidena za nošení roušky. "Mohl by mluvit z velké vzdálenosti, ale on se ukáže v největší roušce, jakou jsem kdy viděl," uvedl Trump s odkazem na to, že podle něj stačí stát dostatečně daleko od člověka s covidem-19, aniž by se nákaza přenesla. Sám Trump se nakonec nakazil od své poradkyně Hope Hicksové.

Na předvolebních shromážděních, konaných na jeho podporu, drtivá většina lidí roušky nenosí. Sám Trump ji nosil výjimečně.

Koronavirus jako politický problém

Politologové a analytici se shodují, že Trump má větší šanci obhájit mandát, pokud koronavirus nebude hlavním tématem pro voliče. Fakt, že se sám prezident nakazil, hovoří v tomto směru v jeho neprospěch.

"I kdyby se ukázalo, že průběh nemoci u něj nebude závažný, politicky pro něj pozitivní test znamená problém. Vzhledem k tomu, že měsíce zlehčoval závažnost pandemie a tvrdil, že vědci a odborníci se mýlí," napsal americký list New York Times.

Není ale jasné, jaké příznaky prezident má a zda by mohl být u něj průběh nemoci tak vážný, že by se dokonce nemohl voleb vůbec zúčastnit. Do hlasování zbývá 32 dní.

Pokud by se zdravotní stav čtyřiasedmdesátiletého Trumpa zhoršil a vyžadoval by hospitalizaci, jeho pravomoce by převzal podle ústavy viceprezident Mike Pence. V minulosti taková situace nastala dvakrát, když se operaci podrobili Ronald Reagan a George W. Bush.

"Propuknutí epidemie v Bílém domě je velmi špatný scénář. Je nutné zajistit, aby se nákaza nerozšířila na nejvyšší místa v americké vládě," uvedla k tomu Sam Vinogradová, bývalá bezpečnostní poradkyně předchozího prezidenta Baracka Obamy.

Od začátku pandemie zemřelo ve Spojených státech na covid-19 přes 200 tisíc lidí.

Čínský virus

"Obávám se, že Trump bude ještě agresivnější vůči Číně, když se virem sám nakazil. Přijde mi, že i britský premiér Boris Johnson výrazně přidal na antičínské rétorice poté, co prodělal covid-19," cituje agentura Reuters japonského ekonoma Naoju Ošikubeho ze společnosti Sumitomo Mitsui Trust Asset Management v Tokiu.

Americký prezident viní Peking z toho, že nezvládl počátek epidemie na začátku letošního roku a kvůli tomu se nemoc rozšířila do celého světa. Naposledy to zopakoval 22. září, kdy vyzval Organizaci spojených národů (OSN), aby Čínu volala k odpovědnosti. Opakovaně také použil výraz "čínský virus".

Video: Trump chtěl ukázat, že je macho, hodnotí americkou televizní debatu Dan Anýž

Podle všech ukazatelů by měl Donald Trump velký problém vyhrát volby, proto z nich musí udělat referendum o Joe Bidenovi, míní redaktor Aktuálně.cz. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 25 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy