Trump se smál kvůli rouškám. Amerika teď vyčkává, jak těžký průběh covidu bude mít

Martin Novák Martin Novák
2. 10. 2020 11:48
Letošní americké prezidentské volby se budou zásadně lišit od všech předchozích. Je to jasné od pátku, kdy prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že on a jeho manželka Melania měli pozitivní test na koronavirus. Jsou tak dalšími dvěma ze zhruba 7,3 milionu Američanů, u kterých se prokázala infekce.
První debata před prezidentskými volbami v USA mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem.
První debata před prezidentskými volbami v USA mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem. | Foto: Reuters

Minimálně na dva týdny musí být Trump v karanténě, a nemůže se tak osobně zúčastnit předvolebních mítinků. Nebude moci dělat kampaň takzvaně v terénu a objíždět města či státy, kde se bude 4. listopadu rozhodovat o výsledku voleb. Jeho oblíbený způsob komunikace přes sociální síť Twitter ale karanténou nijak zasažen není.

Prezidentský pár zůstane v karanténě v Bílém domě, ale Trump musí zrušit všechny schůzky a jednání. Podle listu Wall Street Journal se téměř jistě neuskuteční druhá předvolební televizní debata s kandidátem Demokratické strany Joem Bidenem, naplánovaná na 15. říjen do Miami.

Kuriózní je, že Trump v minulé, úterní debatě zesměšňoval Bidena za nošení roušky. "Mohl by mluvit z velké vzdálenosti, ale on se ukáže v největší roušce, jakou jsem kdy viděl," uvedl Trump s odkazem na to, že podle něj stačí stát dostatečně daleko od člověka s covidem-19, aniž by se nákaza přenesla. Sám Trump se nakonec nakazil od své poradkyně Hope Hicksové.

Na předvolebních shromážděních, konaných na jeho podporu, drtivá většina lidí roušky nenosí. Sám Trump ji nosil výjimečně.

Koronavirus jako politický problém

Politologové a analytici se shodují, že Trump má větší šanci obhájit mandát, pokud koronavirus nebude hlavním tématem pro voliče. Fakt, že se sám prezident nakazil, hovoří v tomto směru v jeho neprospěch.

"I kdyby se ukázalo, že průběh nemoci u něj nebude závažný, politicky pro něj pozitivní test znamená problém. Vzhledem k tomu, že měsíce zlehčoval závažnost pandemie a tvrdil, že vědci a odborníci se mýlí," napsal americký list New York Times.

Není ale jasné, jaké příznaky prezident má a zda by mohl být u něj průběh nemoci tak vážný, že by se dokonce nemohl voleb vůbec zúčastnit. Do hlasování zbývá 32 dní.

Pokud by se zdravotní stav čtyřiasedmdesátiletého Trumpa zhoršil a vyžadoval by hospitalizaci, jeho pravomoce by převzal podle ústavy viceprezident Mike Pence. V minulosti taková situace nastala dvakrát, když se operaci podrobili Ronald Reagan a George W. Bush.

"Propuknutí epidemie v Bílém domě je velmi špatný scénář. Je nutné zajistit, aby se nákaza nerozšířila na nejvyšší místa v americké vládě," uvedla k tomu Sam Vinogradová, bývalá bezpečnostní poradkyně předchozího prezidenta Baracka Obamy.

Od začátku pandemie zemřelo ve Spojených státech na covid-19 přes 200 tisíc lidí.

Čínský virus

"Obávám se, že Trump bude ještě agresivnější vůči Číně, když se virem sám nakazil. Přijde mi, že i britský premiér Boris Johnson výrazně přidal na antičínské rétorice poté, co prodělal covid-19," cituje agentura Reuters japonského ekonoma Naoju Ošikubeho ze společnosti Sumitomo Mitsui Trust Asset Management v Tokiu.

Americký prezident viní Peking z toho, že nezvládl počátek epidemie na začátku letošního roku a kvůli tomu se nemoc rozšířila do celého světa. Naposledy to zopakoval 22. září, kdy vyzval Organizaci spojených národů (OSN), aby Čínu volala k odpovědnosti. Opakovaně také použil výraz "čínský virus".

Video: Trump chtěl ukázat, že je macho, hodnotí americkou televizní debatu Dan Anýž

Podle všech ukazatelů by měl Donald Trump velký problém vyhrát volby, proto z nich musí udělat referendum o Joe Bidenovi, míní redaktor Aktuálně.cz. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy