Předvolební rána pro Trumpa. Novináři získali jeho daňová přiznání, léta nic neplatil

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 28. 9. 2020 18:03
Americký prezident Donald Trump odmítl tvrzení listu The New York Times (NYT), že za posledních 20 let nezaplatil skoro žádné daně z příjmu. Zveřejnění údajů z těchto záznamů přichází zhruba měsíc před prezidentskými volbami a zároveň krátce před úterní televizní debatou, v níž se Trump poprvé střetne se svým demokratickým vyzyvatelem Joem Bidenem.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

Americký deník New York Times získal přístup k daňovým přiznáním prezidenta Donalda Trumpa za poslední dvě dekády. Podle reportérů z nich mimo jiné vyplývá, že za volební rok 2016 odvedl na daních pouze 750 dolarů, v přepočtu zhruba 17 517 korun. Stejně podle dokumentů zaplatil i v prvním roce v Bílém domě. Trump to označil za dezinformaci.

V období od roku 2000 až do svého zvolení pak podle tvrzení novin v deseti letech nezaplatil daně dokonce žádné. Prezident to označil za dezinformaci a uvedl, že zaplatil miliony dolarů.

Žádné daně z příjmu pak podle listu neplatil v předchozích 10 z 15 let, hlavně kvůli tomu, že nahlásil vyšší finanční ztráty, než byly jeho výdělky. Trumpovy zprávy pro daňový úřad podle listu vykreslují podnikatele, který inkasuje stovky milionů dolarů ročně, ale vykazuje chronické ztráty, čehož využívá k tomu, aby se vyhnul placení daní. Ze záznamů rovněž vyplývá, že Trump čím dál více závisí na vydělávání peněz z aktivit, které ho jako prezidenta stavějí do střetu zájmů, píše The New York Times.

Vysoce výnosným podnikem byla televizní reality show The Apprentice (Učedník), z níž Trumpovi plynuly příjmy v úhrnné výši 427,4 milionu dolarů (asi deset miliard korun), vyplývá ze záznamů. Oproti tomu realitní byznys, včetně hotelů či golfových rezortů, vykazoval vysoké ztráty.

List dále uvedl, že prezident si odečetl z daní náklady ve výši 70 000 dolarů (1,63 milionů korun) za holiče v době vysílání pořadu The Apprentice. Devět Trumpových společností si snížilo daňový základ o celkem 95 464 dolarů (2,23 milionů korun), které na kadeřníka a make-up vynaložila také Trumpova dcera Ivanka.

Z informací deníku rovněž vyplývá, že Trump osobně ručí za dluhy v objemu 421 milionů dolarů (9,8 miliardy Kč), z nichž 300 milionů dolarů je splatných v nadcházejících čtyřech letech. Trump ale později na twitteru napsal, že zaplatil na daních mnoho milionů dolarů a že jako každý využívá i daňových úlev a odpisů. Zdůraznil, že ve srovnání s hodnotou svých aktiv má velice nízký dluh.

Jsou to dezinformace, říká Trump

Dokumenty, ze kterých novináři čerpají, deník nezveřejnil, chce podle svých slov chránit své zdroje. Trump na tiskové konferenci článek New York Times označil za "falešné zprávy".

"Úplně falešné zprávy. Já jsem ve skutečnosti daň platil. Uvidíte to v mých daňových přiznáních, teď je zkoumá audit, už docela dlouho je zkoumá audit," reagoval na dotazy novinářů Trump.

Zabránit zveřejnění svých finančních záznamů a daňových přiznání se Trump snaží od své kampaně v roce 2016. O jejich odhalení se dlouhodobě snaží demokraté, novináři, ale i newyorský prokurátor Cyrus Vance. Ten v létě federálnímu soudu řekl, že o vydání záznamů usiluje i kvůli možnému rozsáhlému a dlouhodobému kriminálnímu počínání v prezidentově firmě The Trump Organization, včetně údajného pojistného a bankovního podvodu.

Šéf demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer vyzval na Twitteru Američany, aby zvedli ruku ti, kteří zaplatili na federálních daních více než prezident.

"Toto je jen pokračováním honu na čarodějnice. Jsou to výmysly demokratů. Neuspěli s Muellerem. Neuspěli v ničem. Neuspěli v Kongresu. Selhali v každé fázi hry. Už to trvá tři a půl až čtyři roky," reagoval už dříve Trump.

Nejnovější zjištění může podle analytiků narušit Trumpův pečlivě budovaný obraz úspěšného podnikatele. Agentura DPA však v této souvislosti upozorňuje, že Trump odmítl zveřejnit své záznamy i před volbami v roce 2016, v nichž se utkal s tehdejší prezidentskou kandidátkou demokratů Hillary Clintonovou. Když v kampani poukazovala na údajně nízké daňové odvody svého protikandidáta, Trump odvětil, že minimalizace daní svědčí ze všeho nejvíc o jeho chytrosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Německý prezident udělí záslužný řád českému spisovateli Jaroslavu Rudišovi

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ocení Záslužným řádem Spolkové republiky Německo 16 lidí za jejich kulturní činnost, mezi vyznamenanými bude i český spisovatel Jaroslav Rudiš. Oznámila to kancelář hlavy německého státu. Řády předá Steinmeier 1. října u příležitosti Dne německé jednoty, který země slaví 3. října.

Úřad německého prezidenta sdělil, že řády prezident udělí se zvláštním pohledem na kulturní život v Německu. "Šest žen a deset mužů se mimořádným způsobem zasadilo za umění a kulturní život, který byl koronavirovými omezeními obzvláště zasažen," uvedla Steinmeierova kancelář.

Rudiše, který dlouhodobě žije v Berlíně, označil Steinmeier za jednoho z nejangažovanějších stavitelů mostů mezi Německem a Českem. "Jaroslav Rudiš se jako společenskopoliticky angažovaný Evropan i v německém tisku opakovaně hlásí o slovo a svou prací ukazuje, že hranice lze překonat a že kultura to zvládne i pandemických časech," uvedla prezidentova kancelář.

Rudiš se proslavil romány jako Grandhotel nebo Konec punku v Helsinkách či komiksovou trilogií Alois Nebel. Román Winterbergova poslední cesta, který vyšel v roce 2019, napsal již německy. V němčině napsal i grafický román Nachtgestalten (Noční chodci), na kterém spolupracoval s rakouským ilustrátorem Nicolasem Mahlerem.

Další zprávy