Washington - Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu má 435 členů. Volební souboj o jedno jediné křeslo nemůže nic změnit na tom, že republikáni tu mají pohodlnou většinu.
V úterý se v doplňovacích volbách do sněmovny rozhodovalo, kdo získá mandát po republikánském kongresmanovi Tomu Priceovi, který se stal ministrem zdravotnictví v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
Hlasování se nakonec stalo jedním z nejostřeji sledovaných kongresových soubojů v USA posledních desetiletí.
A z hlediska peněz, vynaložených soupeřícími kandidáty na kampaň, šlo o vůbec nejdražší zápas o jedno kongresové křeslo v americké historii. Dohromady strany utratily 60 milionů dolarů (zhruba 1,4 miliardy korun).
Volby se totiž staly prvním reálným testem, jak republikánští voliči hodnotí výkon prezidenta Trumpa po pěti měsících od jeho nástupu do Bílého domu.
Pro demokraty to byla naopak zkouška, zda dokážou zhmotnit protitrumpovský odpor ve volební vítězství. Ten přitom podle průzkumů mezi Američany pomalu, ale jistě narůstá.
Referendum o Trumpovi
Vzkaz, který prezident vyslal po oznámení výsledků na Twitter, jasně říká, kdo v tomto testu nakonec obstál.
"Gratulace Karen Handelové k jejímu velkému vítězství v Georgii. Fantastická práce, všichni jsme na vás velmi hrdí!" poblahopřál Trump nové republikánské poslankyni.
Congratulations to Karen Handel on her big win in Georgia 6th. Fantastic job, we are all very proud of you!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 21, 2017
Nadšení, které její poměrně přesvědčivé vítězství nad demokratem Jonem Ossoffem vzbudilo v Bílém domě a v celém Trumpově táboře, ukazuje, že ve hře bylo opravdu hodně.
Volební okrsek v Georgii na předměstí Atlanty patří už čtyři dekády mezi tradiční republikánské bašty. Je tomu tak od roku 1978, kdy zvítězil pozdější republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich.
Bohatí a vzdělaní
Zároveň jde o okrsek s bohatými a vzdělanými voliči. Podle vzdělanostního kritéria dokonce patří mezi 15 prvních volebních obvodů v USA.
A tato skupina nebyla, v rámci celých Spojených států, v loňských prezidentských volbách Trumpovou oporou.
Ukázal to i výsledek samotného Trumpa právě v tomto obvodu v Georgii. Zatímco v prezidentských volbách v roce 2012 tam tehdejší republikánský kandidát Mitt Romney vyhrál o 23 procent, Donald Trump loni zvítězil s rozdílem pouhého 1,5 procenta.
Pro demokraty se tak v aktuálních volbách do sněmovny otevírala velká šance.
Průzkumy veřejného mínění v poslední době naznačovaly, že Donald Trump sice má tvrdé voličské jádro, které mu je stále věrné. Zároveň ale prezident začal mírně ztrácet podporu i části republikánského voličstva.
Americký deník Wall Street Journal minulý týden uveřejnil průzkum, podle něhož čtyři z deseti lidí, kteří loni volili Trumpa, tak učinili především z nechuti vůči jeho demokratické soupeřce Hillary Clintonové. Jejich důvodem nebylo to, že by se jim líbil Trump nebo jeho politický program.
Mezi těmito "váhavými Trumpovými voliči", jak je list označil, se snížila podpora prezidenta mezi letošním únorem a květnem z 95 na 76 procent.
Nedospělý prezident
"Nevyčítám si, že jsem ho volila. Nevím ale, jestli bych ho v příštích volbách volila znovu," citoval deník Jennifer Kingovou z města Oshkosh ve Wisconsinu. Jednu z voliček, která ve svém pohledu na Trumpa od jeho nástupu do Bílého domu vystřízlivěla.
Pochybnosti jednatřicetileté matky dvou dětí lze přitom zobecnit. Mnozí Trumpovi voliči se například bojí dopadů jeho reformy zdravotnictví, která nahradí tzv. Obamacare, systém jeho předchůdce Baracka Obamy.
Nejistotu v nich vzbuzuje i Trumpova obchodní politika "Amerika na prvním místě".
Konkrétně ve zmíněném Wisconsinu varují, že světová reakce na případná Trumpova ochranářská opatření by mohla poškodit tamní mlékárenský průmysl.
Otazníky ve voličích, jako je Jennifer Kingová, pak vzbuzují i pokračující "Trumpovy nedospělé útoky" na jeho oponenty.
"Možná jsou ty náladové výkyvy součástí nějakého velkého plánu. Ale nevím," dodává Trumpova volička po pěti měsících jeho pobytu v Bílém domě.
Naštvěte Trumpa!
Demokraté podle analytiků věřili, že v okrsku na předměstí Atlanty mohou právě z této nejistoty a pochyb movitějších a vzdělanějších Trumpových voličů těžit. A doplňovací volby vyhrát.
K demokratickému kandidátovi Jonu Ossoffovi před volbami směřovaly finanční příspěvky ze všech koutů USA. Veřejně ho podporovali i nejvyšší demokraté v Kongresu.
Jeden ze sloganů jeho kampaně zněl "Naštvěte Trumpa!". Mezi jeho hlavními tématy byl odpor proti Trumpově reformě zdravotnictví.
Republikáni si naopak byli vědomi, že prohra v jejich tradičním okrsku by rezonovala celou Amerikou jako důkaz, že s Trumpem v Bílém domě ztrácejí půdu po nohama. A že v řádných kongresových volbách v listopadu 2018 je může čekat porážka.
A tak i republikáni vložili do souboje v Georgii veškeré své síly. V dubnu osobně přijeli prezident Trump a viceprezident Mike Pence, aby pomohli "své" kandidátce s vybráním peněz na kampaň.
V té se Karen Handelová přímému zmiňování Trumpa spíše vyhýbala. Jako vítězka voleb se k němu ale už přihlásila.
"Zvláštní poděkování patří prezidentovi Spojených států amerických, který sem do okrsku přijel a v závěrečných dnech kampaně mě podpořil na Twitteru," uvedla v úterý pětapadesátiletá Handelová ve své vítězné řeči.
Výhra, nebo budíček?
Někteří republikánští analytici ale upozorňují, že i přes její vítězství by neměli být Trump a republikánská strana spokojeni. Podle Chipa Lakea, republikánského poradce z Georgie, by měly být tyto volby chápány spíš jako "budíček".
"Jsem rád, že jsme vyhráli, ale stálo nás to nějakých 25 milionů dolarů," komentoval Lake pro deník Washington Post. Podle něj by "v tradičně republikánském okrsku neměly být volby vůbec tak těsné".
Což byl i argument, kterým se svoji prohru snažili zmírnit demokraté. "Ukázali jsme světu, že můžeme bojovat v místech, o kterých to nikdo nepředpokládal," uvedl poražený kandidát Ossoff.
Jak ale naznačovala mnohá americká média, zatímco republikáni a Donald Trump zaznamenali triumf, pro demokraty jde naopak o hodně studenou sprchu.
Například Scott Reed, republikán z Americké hospodářské komory, která dala Handelové více než milion dolarů na kampaň, prohlásil, že "demokraté zatím nevědí, jak Trumpa porazit".
A podle amerických komentátorů si to uvědomují i sami demokraté.
"Demokraté dali do téhle věci vše, co mohli, a zase vyšli z prázdnýma rukama," uvedl Reed pro web Politico.
Úterní republikánské vítězství v okrsku, který je vzdálen stovky mil od Washingtonu, tak může být posilující injekcí pro Trumpovu agendu.
Mohlo by například urychlit proces demontáže Obamovy reformy zdravotnictví a jejího nahrazení novým systémem. Mnozí republikánští zákonodárci zatím váhali, zda by je takový krok nepoškodil v očích voličů. Vítězství z Atlanty ale podle médií naznačuje, že toto riziko není tak veliké.