Twitter pomohl Donaldu Trumpovi do Bílého domu. Jako prezident jím ale páchá pomalou sebevraždu

Daniel Anýž Daniel Anýž
6. 6. 2017 7:18
V loňské prezidentské kampani využil Donald Trump svůj twitterový účet jako originální komunikační nástroj, kterým napřímo oslovoval voliče. Jenže kontroverzní způsob, jakým ho nyní využívá jako prezident Spojených států, už výrazně ohrožuje jeho politické plány i důvěryhodnost. Nejnověji to Trump předvedl v ostrých a špatně informovaných útocích na londýnského starostu Sadiqa Khana. Prezidentovo okolí chce jeho emotivní vzkazy před zveřejněním kontrolovat, aby "tweety neproudily z prezidentovy hlavy rovnou ven do světa".
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Týden starý nesrozumitelný vzkaz na Twitteru, který americký prezident Donald Trump ukončil tajemným slovním novotvarem "covfefe", vyvolal pobavení celého světa a vedl k hromadné humorné lidové tvořivosti na sociálních sítích.

I sám prezident Trump se nakonec zapojil, když v návazném vzkazu vyzval, ať se obecenstvo Twitteru pokusí přijít na to, co měl zprávou na mysli.

"Užijte si to," popřál všem dobrou zábavu.

Jenže jiné reakce, hlavně zevnitř americké Republikánské strany, jsou mnohem vážnější.

Donaldu Trumpovi se nedá upřít, že povýšil Twitter na samostatný komunikační prostředek, díky kterému dokázal především v loňské předvolební kampani efektivně oslovit své voliče.

Ale způsob, kterým využívá Twitter jako prezident, už ohrožuje jeho politickou agendu a přispívá k obrazu chaotického Bílého domu.

Navíc by prezidentovi mohl způsobit i soudní problémy.

"Jeho první zahraniční cesta ukázala, že nefunkčnost a nejapnosti nemusejí vystihovat celé jeho prezidentství," napsal Karl Rove, který byl hlavním poradcem prezidenta George W. Bushe, ve svém nedávném komentáři v listu Wall Street Journal.

Podotkl, že během své zahraniční cesty po Blízkém východě a po Evropě se Trump choval disciplinovaně, "prezidentsky".

Taky si během cestování uložil twitterové "ticho".

Jeho vzkazy byly vesměs věcné, informující o jeho setkáních se zahraničními státníky a dalšími osobnostmi. Ale, jak doplňuje Rove v komentáři, zatím to byla spíše výjimka z pravidla.

Návrat ke špatným zvykům

Okamžitě po návratu se Trump vrátil ke svému obvyklému stylu. K osobním, útočným, často fakticky velmi pochybným vzkazům, kdy opakovaně reaguje na to, co právě viděl v televizi. Nejčastěji na jeho oblíbené stanici FOX News.

V jednom z prvních vzkazů po návratu do USA se Trump trefil do svého oblíbeného cíle, údajně prolhaných médií.

Zároveň ale Spojeným státům sám připomněl, že vyšetřování kontaktů jeho týmu s Rusy je stále vážnější.

"Podle mě jsou mnohé informační úniky z Bílého domu umělé lži, vymyšlené fake news médii," komentoval na Twitteru informaci listu Washington Post, že jeho zeť a poradce Jared Kushner loni v prosinci zjišťoval u ruské strany možnost vytvoření zákulisního komunikačního kanálu mezi prezidentovým štábem a Moskvou.

V jiném vzkazu se pak Trump se podělil o svůj názor na Německo.

"Máme s Německem MASIVNÍ tržní deficit a také platí MNOHEM MÉNĚ, než by měli, na NATO a armádu. Velmi zlé pro USA. To se změní," napsal Trump.

Především závěrečná poznámka, že Trump zjedná nápravu, přitom z diplomatického pohledu působí až jako výhrůžka.

Z hlavy rovnou do světa

Trumpův tým si pravděpodobně uvědomuje, že komunikace Bílého domu směrem k veřejnosti není obecně dobrá. A chystá změny. 

Doslova neviditelný je v posledních dnech nejistý prezidentův mluvčí Sean Spicer.

Podle deníku Wall Street Journal taky Bílý dům posiluje tým o právníky, kteří se mají jednak soustředit na ruskou aféru, ale také by měli "předem prověřovat prezidentovy příspěvky na sociálních sítích a v případě potřeby je upravit nebo cenzurovat".

"Cílem je", citoval deník jednoho z Trumpových poradců, "vytvořit takový systém, aby tweety neproudily z prezidentovy hlavy rovnou ven do světa".

Konkrétně v souvislosti s ruskou kauzou se Trump na Twitteru dopustil několika výroků, které mohou ještě ztížit situaci jeho lidem, kteří jsou předmětem vyšetřování.

Nebo se dokonce můžou obrátit i proti němu samotnému.

"James Comey by měl doufat, že neexistují žádné 'nahrávky' z naší konverzace, než začne pouštět úniky do médií!" napsal Trump na Twitteru pár dní poté, co na začátku května odvolal Comeyho z funkce ředitele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Všude jsou udičky

Pokud tím prezident chtěl naznačit, že si rozhovory s Comeym nahrával a že na záznamech jsou nějaké důležité informace, je to podle amerických médií věc, kterou si bude chtít zvláštní vyšetřovatel ruské kauzy Robert Mueller nechat vysvětlit.

A právníci Bílého domu se můžou dostat do situace, kdy se Muellera budou snažit přesvědčit, že to byl jen nevinný vtip.

"Staré přísloví má pravdu, když říká, že ryba se chytla, protože otevřela pusu," poznamenal v této souvislosti Robert F. Bauer, který působil jako poradce v Bílém domě Baracka Obamy.

"Tweetování spontánních nápadů a pocitů uprostřed noci může zklidňovat emoce, ale Trumpovi právníci ho jistě upozorní, že kolem je vždy dost rybářů nahazujících udičky," prohlásil Bauer pro americký deník New York Times.

Otázkou ale zůstává, zda je možné Donalda Trumpa opravdu ukáznit. zda tedy dokáže reálně změnit své chování.

Nejde totiž jen o sociální sítě, kde se chová v duchu parafrázovaného pořekadla "co na srdci, to na jazyku".

Upovídaný prezident

I při osobních jednáních se Trump pohybuje nejen daleko za hranicemi diplomatického protokolu, ale taky pravidel, která diktují požadavky národní bezpečnosti a utajování citlivých informací.

Během únorové návštěvy japonského premiéra Abeho v Trumpově letovisku Mar-a-Lago na Floridě byl tamní personál přímo u toho, když prezident Trump s premiérem Abem a jejich bezpečnostními týmy probírali v tu chvíli čerstvou zprávu o raketové zkoušce severokorejského režimu.

Izraelce pak Trump šokoval a rozčílil, když přímo v Bílém domě ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi prozradil tajnou informaci o teroristických plánech takzvaného Islámského státu, které mu předtím poskytly izraelské zpravodajské služby.

Podle agentury AP prezident Trump zahraničním státníkům rozdává číslo svého mobilního telefonu, což je nejen z diplomatického, ale především z bezpečnostního hlediska velmi riskantní.

"Pokud hovoříte na nechráněné lince, tak to znamená, že ti, kdo mají schopnost ji monitorovat, to taky budou dělat," uvedl k tomu Derek Chollet, bývalý poradce Bílého domu a zaměstnanec Rady pro národní bezpečnost.

Běžné není ani to, aby američtí prezidenti jakékoli cizí zemi, spojence nevyjímaje, bez dobrého důvodu sdělovali aktuální nasazení amerických jaderných ponorek.

Přesně to ale Donald Trump podle agentury Reuters udělal před několika týdny v telefonickém rozhovoru s filipínským prezidentem Dutertem.

"Máme tam spoustu palebné síly. Máme tam dvě ponorky, nejlepší na světě, jaderné ponorky," popsal Trump Dutertemu americkou vojenskou přítomnost u Korejského poloostrova.

Sebedestrukce v přímém přenosu

Trumpovu okolí, republikánským politikům i komentátorům ale dělají největší starosti už zmíněné prezidentovy vzkazy na Twitteru, jejíchž výbušnost a postupně narůstá. 

Do velmi trapné situace dostal nového amerického prezidenta jeho emotivní nedělní tweet, kdy po novém teroristickém útoku v Londýně ostře kritizoval tamního starostu Sadiqa Khana.

Podle něj Khan tvrdil, že není důvod se znepokojovat.

Jak ale obratem Trumpovi připomněl redaktor deníku Financial Times, americký prezident slova londýnského starosty překroutil.

Sadiq Khan pouze prohlásil, že není důvod se znepokojovat zvýšenou policejní přítomností v Londýně.

K celé věci se vyjádřil i Khanův mluvčí. "Pan starosta má mnohem důležitější věci na práci, než odpovídat panu Trumpovi na jeho špatně informované zprávy."

Trump si to ale nenechal líbit a reagoval dalším ostrým tweetem.

Celý spor nakonec vyústil ve veřejné výzvy londýnského starosty i některých labouristických poslanců, aby Londýn zrušil plánovanou návštěvu amerického prezidenta ve Velké Británii.

Podle amerických médií Trumpovi hrozí, že pokud nepřesměruje energii od Twitteru k důležitějším věcem, ztratí postupně důvěryhodnost a vliv. 

"Prezident Trump může vinit "falešná" média, ale v principu se nejvíce oslabuje sám. Svými sebedestruktivními návyky," dodal bývalý poradce amerických prezidentů Karl Rove v již zmíněném komentáři pro list Wall Street Journal.

Trump v Bruselu odstrčil černohorského premiéra a postavil se před něj | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 minutami

MOV neuznal volbu Lukašenkova syna do čela olympijského výboru

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odmítl uznat zvolení Viktora Lukašenka, syna prezidenta Alexandra Lukašenka, šéfem Běloruského olympijského výboru. Oba muže loni v prosinci MOV suspendoval za to, že nezabránili diskriminaci běloruských sportovců kvůli jejich politickým názorům.

Dosavadní viceprezident Viktor Lukašenko byl v únoru zvolen do čela národního olympijského výboru místo svého otce, který ho vedl 24 let. Od opětovného znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce loni v srpnu zmítá Běloruskem chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

K protestům se připojilo i více než 1500 sportovců, kteří v otevřeném dopise požadovali spravedlivé volby a konec násilí při pokojných demonstracích. Lukašenko je následně označil za zrádce.

MOV v prosinci konstatoval, že vedení Běloruského olympijského výboru "dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí." Dnes doplnil, že nové volby "tyto obavy plně nerozptýlily."

Oba Lukašenkové mají od MOV zákaz účasti na olympijských hrách v Tokiu stejně jako třetí běloruský sportovní funkcionář Dmitrij Baskov. Šéf národní hokejové federace je spojován s násilným útokem na aktivistu Romana Bondarenka, jenž nepřežil zranění hlavy. Baskov byl zvolen do vedení olympijského výboru a ani tuto volbu MOV neuznal.

Bělorusko má také od prosince zmrazené veškeré platby od MOV a v lednu mu Mezinárodní hokejová federace IIHF odebrala spolupořadatelství letošního mistrovství světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy