Washington – S odcházejícím americkým prezidentem Barackem Obamou končí i některé jeho zásadní zákony a reformy.
Jeho nástupce Donald Trump chce změnit Spojené státy rychle a zásadně. Pro věci, které prosadil jeho předchůdce, nebude místo. Nový prezident ihned po inauguraci "sáhl“ na reformu zdravotního pojištění, známou jako Obamacare.
Krátce po páteční inauguraci podepsal svůj první prezidentský příkaz k minimalizaci finanční zátěže spojené s reformou.
Ta zvýšila počet pojištěných Američanů o 22 milionů. Republikáni ale mluví o deformaci trhu a a o tom, že reforma je příliš drahá. V americkém Kongresu chtějí zpočátku minimálně omezit peníze z federálního rozpočtu na financování Obamacare.
"Reforma bude odvolána a nahrazena. Připravíme skvělý systém péče za mnohem méně peněz,“ oznámil Trump.
V ohrožení je také Obamova politika prosazování čisté energie a obnovitelných zdrojů. Trump i jeho tým naznačují, že možná stáhnou americkou podporu Pařížské dohodě o ochraně klimatu a nesplní Obamovy závazky snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o 80 procent. Nový prezident naopak slibuje "oživení“ uhelného a ropného průmyslu.
Prezidentský úřad na internetových stránkách Bílého domu krátce po páteční inauguraci oznámil, že Trump končí s politikou boje proti klimatickým změnám, kterou prosazoval jeho předchůdce. Díky zrušení Obamových opatření na ochranu ovzduší prý Američanům výrazně porostou mzdy.
Trump's White House website has removed all mentions of the phrase "climate change" pic.twitter.com/H501ML98Uo
— igorvolsky (@igorvolsky) January 20, 2017
Téměř určitě Trumpa nepřežijí i předchozí zákony o ochraně vodních toků v blízkosti uhelných dolů a o omezení úniků metanu z ropných polí i nalezišť zemního plynu.
Ochrana automobilek
Nový prezident USA se ještě před vstupem do Bílého domu prezentoval jako obhájce pracovních míst v americkém automobilovém průmyslu. Chce, aby domácí i zahraniční automobilky nepřesunovaly výrobu z USA do Mexika, kde mají doposud nižší náklady na pracovní sílu.
Americkým automobilkám ale pomáhal i Barack Obama. Vládním zásahem v roce 2009 v době krize zachránil automobilky General Motors a Chrysler.
V roce 2009 stimulujícím balíčkem ve výši 787 miliard dolarů vrátil ekonomiku k růstu po období globální krize, spojené s krachem banky Lehman Brothers a následnými ekonomickými problémy. Celkem za jeho vlády klesla ve Spojených státech nezaměstnanost z deseti procent na méně než pět.
S výzvami k zachování a vytváření pracovních míst – hlavně v automobilovém průmyslu – ale vystupoval v kampani spíše Trump než jeho demokratická protikandidátka Hillary Clintonová.
"Pro mne je jedním z největších překvapení, že toto téma hrálo ve volbách ve prospěch Trumpa. Obama v rámci svých záchranných balíčků pomohl automobilkám a snížil nezaměstnanost, která klesla na polovinu ve srovnání s rokem 2008. Ale z hesel o záchraně pracovních míst v automobilovém průmyslu těžil v kampani překvapivě Trump. Otázkou je, jestli Clintonová toto téma špatně uchopila a nedokázala prodat zásluhy Obamovy administrativy. A trochu si je přisvojit," řekl Aktuálně.cz politolog Petr Just z pražské Metropolitní univerzity, který loni před volbami ve Spojených státech pobýval.
Kritika Trumpa míří také na takzvaný Dodd-Frankův zákon o ochraně spotřebitele, který Obama prosadil v roce 2009. Zákon, přezdívaný „náhubek pro Wall Street“ reguluje finanční trhy a zavedl dohled nad velkými bankami tak, aby případný krach velké finanční instituce neohrozil celou ekonomiku a neodnesli to daňoví poplatníci.
Nový prezident chce zákon zrušit, protože jde podle něj o nepatřičný zásah státu do bankovního sektoru.
Nelegální imigranti ven
Obrat se rýsuje i v politice vůči nelegálním přistěhovalcům. Někdejší Obamovo nařízení dává zhruba tři čtvrtě milionu přistěhovalcům, kteří se do USA dostali jako děti, možnost vyhnout se deportaci. Trump to chce zrušit.
Velmi brzy se očekává také Trumpův exekutivní příkaz k zahájení stavby zdi na hranicích s Mexikem. Ta má bránit lidem z Latinské Ameriky v nelegálním vstupu do Spojených států.
Poradci prezidenta plánují taky výrazné snížení federálního rozpočtu, hlavně ministerstev energetiky, dopravy a spravedlnosti. Úplně zrušené mají být například Národní nadace pro umění a humanitní vědy nebo Úřad pro energetickou účinnost a obnovitelné zdroje.