Z tokijského metra nebylo úniku. Fanatická sekta vraždila sarinem, čekala apokalypsu

Výročí útoku sarinem v tokijském metru
Kdo mohl, pokusil se z vagonů utéct. Pracovníci metra se snažili ostatní vynést na vzduch. Jejich snahy ale nebyly moc účinné. Evakuace osob proto začala až o pár minut později, kdy na místa dorazili vojáci v ochranných oblecích a plynových maskách.
...
Co následovalo, se popisuje jako první teroristický útok provedený chemickou zbraní na světě a nejhorší útok v Japonsku od dob druhé světové války.
Dekontaminace vozů metra.
Foto: Ministry of Defense in Japan
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
20. 3. 2020 12:10
Přesně 25 let uplynulo od vraždění nervovým plynem sarin v tokijském metru. První teroristický útok plynem, který vyděsil celou zemi, provedla náboženská sekta Óm šinrikjó, která tím chtěla začít apokalypsu. Zjistěte, jak útok probíhal a jak dopadli ti, kteří za ním stáli.
 

Právě se děje

před 19 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy