Z tokijského metra nebylo úniku. Fanatická sekta vraždila sarinem, čekala apokalypsu

Výročí útoku sarinem v tokijském metru
Kdo mohl, pokusil se z vagonů utéct. Pracovníci metra se snažili ostatní vynést na vzduch. Jejich snahy ale nebyly moc účinné. Evakuace osob proto začala až o pár minut později, kdy na místa dorazili vojáci v ochranných oblecích a plynových maskách.
...
Co následovalo, se popisuje jako první teroristický útok provedený chemickou zbraní na světě a nejhorší útok v Japonsku od dob druhé světové války.
Dekontaminace vozů metra.
Foto: Ministry of Defense in Japan
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
Aktualizováno 20. 3. 2021 9:00
Sedmadvacet let uplynulo od vraždění nervovým plynem sarin v tokijském metru. První teroristický útok plynem, který vyděsil celou zemi, provedla náboženská sekta Óm šinrikjó, která tím chtěla začít apokalypsu. Zjistěte, jak útok probíhal a jak dopadli ti, kteří za ním stáli.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy