New York - Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil bankovní blokádu Severní Koreji. Sankce míří proti osobám a firmám obchodujícím s KLDR a bankám financujícím a umožňujícím obchod se Severní Koreou.
Do bankovní blokády se zapojí podle Trumpa také Čína. O tom však podle agentury AP zatím nejsou žádné důkazy.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un vzápětí zareagoval. Pobouřil ho navíc Trumpův úterní projev na půdě OSN. Americký prezident v něm mluvil o "totálním zničení" KLDR, pokud bude země pokračovat v jaderném zbrojení.
Kima to podle agentury Reuters vyprovokovalo k nezvykle obsáhlému prohlášení. "Jeho poznámky… mě přesvědčily, spíše než aby mě zastrašily či zastavily, že cesta, kterou jsem vybral, je správná a je cestou, po které musím jít až do konce," uvedl Kim.
V rámci boje za "důstojnost a čest" svého národa hodlá prý zajistit, aby "muž disponující výsadou nejvyššího velení USA za svou řeč draze zaplatil". Trumpa pak diktátor označil za choromyslného.
Rostoucí napětí ve vztazích USA s KLDR je výzvou, ale úsilí řešit spor diplomaticky bude navzdory vzrušené rétorice pokračovat, uvedl v rozhovoru pro televizi ABC americký ministr zahraničí Rex Tillerson.
K situaci se vyjádřil také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Musíme uklidnit horké hlavy," řekl Lavrov novinářům na tiskové konferenci a dodal, že je přesvědčen, že rusko-čínský návrh by mohl ještě připravit cestu pro diplomatické řešení krize v Severní Koreji.
Lavrov také řekl, že vojenská hysterie nevede jen do slepé uličky, ale přímo ke katastrofě. Odsoudil jak americké vojenské výhrůžky, tak severokorejský avanturismus.
Šéf ruské diplomacie se také ohradil proti pokračujícímu Trumpovu tlaku na Írán, s nímž mají mocnosti dohodu o zastavení jaderného programu. Zhroucení dohody by podle něj znamenovalo pro KLDR jen malou motivaci snížit jaderný program výměnou za sankce.
"Zločinný režim v KLDR"
Nové sankce Trump oznámil v New Yorku, pár dnů po svém projevu k Valnému shromáždění OSN.
Americké ministerstvo financí bude moci uvalit sankce na jakoukoliv osobu či firmu obchodující s KLDR anebo zahraniční banku, která umožňuje obchodní transakce s totalitní zemí.
"Zahraniční banky budou stát před jasnou volbou: buď budou obchodovat se Spojenými státy, nebo zprostředkují obchod se zločinným režimem v Severní Koreji," řekl Trump při oznamování svého rozhodnutí. "Tento (severokorejský) režim už nadále nemůže počítat s ostatními ve svých obchodních a bankovních aktivitách," dodal.
"Náš nový exekutivní příkaz odřízne Severní Koreu od finančních zdrojů, které jí umožňují vyvíjet ty nejsmrtonosnější zbraně, které lidstvo zná," řekl Trump novinářům před obědem, který uspořádal pro japonského premiéra Šinzóa Abeho a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina.
Do sankcí se prý zapojí i Čína. Americká média ale zatím nemají žádný důkaz, že by čínská centrální banka skutečně zakázala čínským finančním institucím spolupracovat se Severní Koreou.
Mluvčí čínské diplomacie v pátek v Pekingu dokonce Trumpovo tvrzení popřel.
Štěkání psa
Americký prezident při kritice Pchjongjangu podstatně zostřil svůj slovník už v úterý, kdy promluvil k účastníkům Valného shromáždění OSN. Řekl, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, ty nebudou mít jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit.
Poděkoval zároveň Číně a Rusku za podporu při prosazení sankcí vůči Pchjongjangu.
Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho však označil Trumpův projev za "štěkání psa".
Rada bezpečnosti OSN počátkem minulého týdne jednomyslně schválila nové sankce proti Severní Koreji kvůli šestému a doposud nejsilnějšímu jadernému testu, který země provedla 3. září.
Rezoluce byla již devátou svého druhu od roku 2006 a zakazuje KLDR export textilu, což je druhá největší severokorejská vývozní položka po uhlí. Dále například zakazuje dovoz zemního plynu a kondenzátů do KLDR a omezuje také Severokorejcům dovoz ropy.