Washington – Za říši zla označoval bývalý Sovětský svaz Ronald Reagan. Jako o největším geopolitickém protivníkovi Ameriky se o něm před čtyřmi lety vyjadřoval republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney. Floridský senátor Marco Rubio prohlásil o Vladimiru Putinovi, že je gangster.
Kdyby měl teď někdo soudit, kdo je republikánský politik, jen podle toho, jak se dívá na Rusko, byl by zmaten. Tradiční republikánská tvrdost vůči Moskvě Donaldu Trumpovi chybí. Zatím.
Vladimira Putina nazývá silným politikem v dobrém smyslu slova, se kterým se určitě dohodne. Krym považuje za "evropský problém". S Ruskem prý dosáhne lepších vztahů a s Putinem většího vzájemného respektu, zatímco USA by podle něj nijak zvlášť neutrpěly, kdyby se NATO rozpadlo.
Putin hovoří o Trumpovi jako o talentovaném politikovi a zpravodajská televize Russia Today, tlumočící do světa víceméně názory ruské vlády, informuje o Trumpovi a jeho kampani velmi pozitivně.
"Trump je jak zatoulaný pes, který následuje domů kohokoliv, kdo ho pohladí. Putin ho chválí, proto Trump Putina miluje. Je to zahanbující a smutné," řekl serveru Politico Stuart Stevens, bývalý poradce a volební stratég Mitta Romneyho.
S Trumpem v Bílém domě tak může zmizet tradiční republikánský antagonismus vůči Kremlu. Podle amerikanisty Jakuba Lepše, který působí na pražské University of New York in Prague, to ale nemusí tak být.
Primárky jsou jiné než samotné prezidentské volby.
"V primárkách kandidáti mívají na některé otázky radikálnější názory, protože se chtějí zalíbit těm voličům, kteří chodí hlasovat v primárkách. Trump je zvláštní v tom, že jako republikánský kandidát zastává mix názorů, z nichž některé jsou velmi pravicové a některé velmi nepravicové.
Clintonová stojí napravo od něj, co se týká podpory mezinárodního obchodu. Je nezvyklé, když republikán tvrdí, že volný mezinárodní obchod škodí americkému byznysu,“ říká Lepš v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Také Trumpova rétorika vůči Rusku a Putinovi – dosud vstřícná – se ještě může do listopadových voleb změnit.
"Tvrdí, že s Ruskem se může domluvit. K tomu je třeba říci, že veřejné mínění ve Spojených státech je sice vůči Rusku relativně nepřátelské, ale na druhé straně oproti loňskému roku se toto nepřátelství poněkud zmírnilo. Z médií ubyly zprávy o válce na Ukrajině," připomíná expert.
"V kampani Rusko není zásadní téma, ale může přijít moment – například spojený s válkou v Sýrii nebo bojem proti Islámskému státu –, kdy se to tématem stane. Záleží na tom, kdo mu bude radit, jaké poradce bude mít. Jestli si zachová některé radikální názory, nebo je zmírní," myslí si Jakub Lepš.
"Neříkám, že Trump je jako Ronald Reagan, ale je dobré si vzpomenout na Reaganovu kampaň před volbami v roce 1980. Propagoval myšlenku, že Spojené státy by měly znovu diplomaticky uznat Tchaj-wan, přitom od roku 1979 USA uznaly pevninskou Čínu. Nakonec poradci Reagana přesvědčili, aby přednesl prohlášení, že od tohoto cíle ustupuje."
Určité náznaky změny postoje tu jsou. Prvním bylo video, na kterém Trump zesměšňoval Hillary Clintonovou. V klipu štěkala jako pejsek a Vladimir Putin se tomu smál. Mělo tím být vyjádřeno, že Spojenými státy Putin pohrdá a nic si z nich nedělá, když vládnou demokraté.
Minulý týden pak Trump uvedl, že po ruských letadlech je třeba střílet, pokud se přiblíží k americkým vojenským letounům nebo lodím a pokud selže diplomacie.
"Ale Trump je silný v domácích věcech, v populistických slibech týkajících se vnitřních věcí Ameriky. Zahraničněpolitické koncepce ty volby primárně vyhrávat nebudou," říká Jakub Lepš.
Trump není bez šancí. Podle nového průzkumu agentur Reuters a IPSOS by ho nyní volilo 40 procent Američanů, Hillary Clintonovou jen o procento více.