Na konferenci, která se letos poprvé koná v Praze, promluvil i prezident Petr Pavel nebo šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Třídenní akce potrvá do neděle.
Painterová v pátek během jednoho z panelů vysvětlila, že Harrisová má podle ní velkou šanci uspět. Už nyní to podle ní jasně ukazují průzkumy v klíčových státech.
Kurt Volker, někdejší americký velvyslanec při NATO a speciální vyslanec pro Ukrajinu pod administrativou exprezidenta Donalda Trumpa, s Painterovou souhlasí. I podle něj kandidátka za Demokratickou stranu a dosavadní Bidenova viceprezidentka Harrisová zcela změnila pravidla kampaně. Nemyslí si ale, že by měla vítězství jisté. Je teprve na začátku kampaně a její republikánský soupeř Trump zatím zjišťuje, jak na ni může nejlépe útočit, míní.
Trump je známý tím, že svým politickým soupeřům dává přezdívky a cíleně se do nich trefuje. Biden byl pro něj "ospalý Joe", jeho někdejší protikandidátka z roku 2016 Hillary Clintonová zase "křivá Hillary". Trumpovy útoky na Harrisovou, která na kandidátce nahradila Joea Bidena poté, co minulý měsíc odstoupil, ale podle Volkera zatím připomínaly fiasko.
Zmiňuje například Trumpovo tvrzení, že Harrisová až nyní kvůli prezidentským volbám zdůrazňuje své černošské kořeny. Ke své etnické identitě se přitom hrdě hlásí celý život, a dokonce navštěvovala historicky černošskou univerzitu.
Trump se hledá
"Trump ještě nenašel pevnou půdu pod nohama. Osobní útoky, zvlášť na základě barvy pleti, na většinu Američanů fungovat nebudou a jsou jim nepříjemné," domnívá se bývalý diplomat.
Sám například vyzýval v primárkách Trumpovu rivalku Nikki Haleyovou, aby se proti sexistickým komentářům bývalého prezidenta vyhranila a ukázala, že nejsou vtipné. Trump by se podle něj měl ve své kampani více soustředit na ekonomiku, která je pro voliče klíčovým tématem.
Ačkoliv se ekonomická situace za Bidenovy administrativy zlepšila, Američany stále trápí vysoké ceny. "Harrisová bude muset ukázat, že s Bidenem v tomto ohledu nemá nic společného, aby voliče přesvědčila," zdůrazňuje Volker.
Painterová naopak tvrdí, že ekonomická situace ve Spojených státech je velmi dobrá a Harrisová ji jen musí umět lépe prodat. Současné viceprezidentce věří také Jacob Heilbrunn, editor listu The National Interest. "Od prvního okamžiku, kdy Biden oznámil, že Harrisovou podporuje, jí věřím. Na začátku mě měli lidé za blázna, ale teď vidí, že to tak je. Kamala Harrisová vyhraje volby," je přesvědčen.
Nenávist a pesimismus nestačí
Trumpovi podle něj chybí jakékoliv pozitivní poselství. "Jen na nenávisti a pesimismu o tom, že to jde se Spojenými státy z kopce, nevyhrajete," myslí si. "Zvlášť ne teď, kdy se americké ekonomice daří a kdy jsme i vojensky nejsilnější," míní.
Pokud by nakonec Trump vyhrál, pak teprve by tuto trajektorii podle Heilbrunna dramaticky změnil. Ačkoliv exprezidenta vnímá jako hrozbu pro demokracii, vyzývá americké spojence, aby ho nebrali příliš vážně a nedělali ho tak silnějším, než ve skutečnosti je.
Experti se shodují, že výsledek listopadových voleb bude těsný a rozhodne i to, kdo přiláká více nezávislých voličů. Harrisové nahrává stále více registrovaných voličů z etnických menšin, Trumpovi se zase daří mobilizovat ty, kteří jsou s politikou nespokojeni a jinak by k urnám nedorazili.
Prezident think-tanku Chicago Council on Global Affairs Ivo Daalder nicméně zdůrazňuje, že výsledek bude zcela klíčový. "Tohle jsou jedny z nejdůležitějších voleb od roku 1860, kdy byl zvolen Abraham Lincoln a krátce po kterých začala občanská válka," říká. Voliči demokratů a republikánů mají podle něj zcela odlišné vize Spojených států i světa a listopad ukáže, která z nich bude další čtyři roky dominovat.