V Mali působí od roku 2014 několik tisíc francouzských vojáků, kteří tam byli vyslání po pokusu ozbrojených islamistů o státní převrat. V zemi má asi 120 vojáků také česká armáda. Češi mají příští rok převzít velení výcvikové mise Evropské unie, která podporuje místní armádu při boji proti džihádistům.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na nejsmrtelnější nehodu, kterou francouzská armáda utrpěla od začátku současného působení v regionu, vyjádřil "nejvyšší uznání památce těchto vojáků pozemní armády […], kteří padli při operaci a zemřeli pro Francii v těžkém boji proti terorismu v Sahelu".
Vojákům a jejich misi také vyjádřil plnou důvěru. "Tito hrdinové měli jediný cíl: chránit nás," napsal prezident na Twitteru.
Treize de nos militaires sont morts hier au Mali. Ils étaient engagés dans une opération de combat contre des terroristes. Ces treize héros n’avaient qu’un seul but : nous protéger. Je m’incline devant la douleur de leurs proches et de leurs camarades.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) November 26, 2019
Podle zdrojů agentury AFP z francouzského ministerstva obrany se při nehodě srazila bojová helikoptéra Tigre s transportním vrtulníkem Cougar v oblasti Ménaka na východě země.
Francouzi tam často podnikají výpady proti džihádistům z místní odnože teroristické organizace Islámský stát (IS). Oba stroje byly přivolány jako posily pro francouzské vojáky, kteří pronásledovali skupinu islamistů. Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová uvedla, že armáda zahájila vyšetřování nehody.
Celkový počet francouzských vojáků, kteří v oblasti Sahelu zemřeli od začátku francouzské intervence, se podle různých zdrojů liší. Francouzská AFP nyní hovoří o 41 úmrtích, agentura AP o 44. Jen v posledních dvou měsících v Mali zahynulo rovněž přes 100 místních vojáků. K útokům se často přihlásil IS. Statisíce lidí kvůli bojům opustily svoje domovy.
Malijská vláda i prezident sousední Burkiny Faso Roch Marc vyjádřili svou solidaritu s Francií na sociálních sítích. Reakce přišla i od odcházejícího předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. "Celá Evropa je zarmoucena, protože v Mali, stejně jako jinde, je to francouzská armáda, která brání čest a bezpečnost Evropy," uvedl Juncker.
"Velice mě mrzí ztráta třinácti francouzských vojáků v Mali při bojové operaci. Bojovali proti terorismu, stejně jako těch 120 českých, které tam máme na misi a kteří příští rok převezmou velení. Rád bych vyjádřil svou soustrast Francii," napsal na Twitteru předseda české vlády Andrej Babiš.
Velice mě mrzí ztráta třinácti francouzských vojáků v Mali při bojové operaci. Bojovali proti terorismu, stejně jako těch 120 českých, které tam máme na misi a kteří příští rok převezmou velení. Rád bych vyjádřil svou soustrast Francii 🇫🇷
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) November 26, 2019
V zemi kromě francouzské operace Barhkane a mise EU působí také mírová mise OSN MINUSMA. Malijským bezpečnostním složkám se však ani se zahraniční podporou stále nedaří dostat pod kontrolu rozsáhlé části vlastního území. Islamisté v podstatě ovládají severní oblasti Mali. Vliv přitom rozšiřují i v centrální části země, kde podněcují etnické násilí mezi místním obyvatelstvem s cílem narušit stabilitu státu. Násilnosti zasahují i do okolních států - Burkiny Faso a Nigeru.