Dili - Východní Timor je zemí hned několika "nej". Od května 2002, kdy tento ostrovní státeček s necelým milionem obyvatel vyhlásil nezávislost na Indonésii, až do června 2006, kdy jej napodobila ještě menší Černá Hora, byl nejmladší oficiálně uznanou zemí planety.
K jeho smůle patří také k nejchudším a nejméně stabilním zemím světa. Zejména na posledně jmenované charakteristice se navíc zřejmě hned tak něco nezmění. Svědčí o tom i poslední vývoj v Dili.
Atentáty na nejvyšší vedení země
Na dvojici nejvýše postavených mužů v zemi - prezidenta José Ramose-Hortu a premiéra Xanana Gusmaa byly v pondělí ráno spáchány pravděpodobně koordinované atentáty.
Prvně jmenovaný utrpěl vážná střelná zranění hrudi a břicha, ztratil mnoho krve a v současné chvíli bojuje o život v nemocnici v australském Darwinu.
ČTĚTE VÍCE: Východotimorský prezident po útoku rebelů v komatu
Premiér Gusmao vyvázl z druhého útoku bez zranění, přestože jeho vůz kulky útočníků zasáhly.
Na následné tiskové konferenci označil předseda vlády události za zjevný pokus o státní převrat a vyhlásil v zemi výjimečný stav doprovázený nočním zákazem vycházení.
Za pokusem o puč měl stát vůdce vzbouřených vojáků vyloučených před dvěma lety z armády Alfredo Reinado. Ten při ranním útoku na rezidenci Ramose-Horty zahynul.
Klid. Ale na jak dlouho?
Jak uvedla agentura Reuters s odvoláním na pracovníky humanitárních organizací, v samotném Dili nyní panuje klid. Příslušníci mírových sil z Austrálie, Portugalska, Malajsie a Nového Zélandu, kteří v zemi od roku 2006 působí, posílili své hlídky.
Austrálie zároveň ústy svého premiéra Kevina Rudda slíbila posílit svůj stávající 800členný kontingent na Východním Timoru o další vojáky a policisty.
"Je velice znepokojující, že došlo ke koordinovanému pokusu o likvidaci demokraticky zvoleného vedení země, která je blízkým sousedem a přítelem Austrálie," citovala australská veřejnoprávní televize ABC slova premiéra, jenž se chystá Dili navštívit ještě tento týden.
Posily pro svůj 200členný kontingent na Východním Timoru momentálně mobilizuje také Nový Zéland. Podle agentury Reuters to potvrdil tamní ministr zahraničí Phil Goff.
Otázka je, zda posilování mezinárodní vojenské přítomnosti může mít v dlouhodobém časovém horizontu kýžený efekt.
Podle bezpečnostního analytika Alana Duponta z Lowyho institutu v Sydney, jehož cituje agentura Reuters, dnešní incident "Východní Timor ještě více destabilizuje, a to právě v době, kdy se země snažila definitivně vybřednout z problémů, které ji poslední roku a půl pronásledovaly".