Prezident Timoru ovládl armádu i policii

rst, Reuters, ČTK
30. 5. 2006 17:09
Dili - Situace v nejmladším státě světa je neustále dramatická. Australským jednotkám se nedaří situaci dostat pod kontrolu. Uvnitř: GALERIE
Ná Východní Timor už také dorazilo více než 1000 australských vojáků, nedaří se jim však stále situaci uklidnit. Další posily ze světa se očekávají.
Ná Východní Timor už také dorazilo více než 1000 australských vojáků, nedaří se jim však stále situaci uklidnit. Další posily ze světa se očekávají. | Foto: REUTERS/Adrees Latif

Východotimorský prezident José Alexandro Xanana Gusmao se dnes rozhodl převzít kontrolu nad všemi bezpečnostními složkami v zemi. Reagoval tak na chaos, který zemí zmítá již několik týdnů.

Při debatě v kabinetu se dohodl s premiérem Marim Alkatirim na odvolání šéfů obou resortů kvůli neschopnosti
vypořádat se se situací. Prezident poté vydal prohlášení, že přebírá "osobní zodpovědnost" za národní bezpečnost z pozice vrchního velitele ozbrojených sil, aby "zabránil dalším násilnostem a ztrátám na životě". Mimořádné opatření má trvat měsíc.

Australané situaci zatím nezvládají

Znepřátelené bandy ozbrojené mačetami, noži, oštěpy a praky zapalují domy a automobily navzdory přítomnosti australských mírových sil, kterým se nedaří dostat situaci pod kontrolu. V posledním týdnu zahynulo při nepokojích více než 30 lidí. Většina byla zastřelena, někteří uhořeli, když se snažili bránit své domovy.

Zahraniční síly mohou použít proti vandalům a násilníkům síly jen v případě, že jsou samy napadeny. Přesto se pokoušejí výtržníky zadržet a odzbrojit. Velký počet násilníků doposud unikal. Australský velitel mírové mise generál Mick Slater sdělil, že se k dnešnímu dni podařilo zabavit asi 450 střelných zbraní a granátů.

Východotimorský ministr zahraničí José Ramos Horta, který je nositelem Nobelovy ceny za mír za disidentskou činnost proti někdejší indonéské okupaci, se dnes pustil do kritiky premiéra Alkatiriho. Obvinil jej z toho, že zcela neuspěl v tom, aby zabránil propadu země do chaosu.


Nedostatek jídla 

Stovky lidí v metropoli Dili vyplenily sklady potravin Světového potravinového programu (WFP) a demonstrovaly před prezidentským palácem za odvolání premiéra Mariho Alkatiriho.

Ze svých domovů v Dili již uteklo podle místních úřadů asi 27 000 lidí, kteří vyhledali útočiště na letišti, v přístavu, v ústředí OSN, v kostelech a na zahraničních velvyslanectvích. Ty byly většinou evakuovány.

Australané si vytkli za prvotní cíl odzbrojit znepřátelené gangy, zatím se jim ale většinou daří jen dočasně bojující hloučky rozptylovat. Podle agentury AFP dnes do Východního Timoru dorazily další stovky australských vojáků a mírotvorců z Austrálie, Nového Zélandu a Malajsie je nyní 2250.

Foto: Aktuálně.cz

Vojáci zaujali pozice mimo jiné kolem prezidentského paláce a parlamentu a podílejí se na evakuaci cizinců, kterých zatím uprchlo kolem 500. Stažen byl i veškerý personál OSN kromě asi stovky lidí, kteří mají zajišťovat nezbytný chod institucí na místě.

Rebelující vojáci hrozí zahájením partyzánské války

Násilnosti propukly po březnovém propuštění asi 600 východotimorských vojáků z tehdejších 1400 příslušníků ozbrojených sil země. Propuštění vojáci se usadili na vrších kolem města a dožadují se opětného přijetí do armády, jinak se prý pustí do partyzánské války proti vládě.

Rebelové vyplenili již několik skladů potravin. Žena si odnáší pytel rýže z hlídaného skladu Světového potravinového programu (WFP) v Dili.
Rebelové vyplenili již několik skladů potravin. Žena si odnáší pytel rýže z hlídaného skladu Světového potravinového programu (WFP) v Dili. | Foto: REUTERS/Adrees Latif

Nepokoje ale v posledních dnech rozdmýchaly tradiční rivalitu mezi západem a východem státu a mezi přívrženci Indonésie a stoupenci samostatnosti, a do střetů se tak zapojuje stále více řadových občanů.

Propuštění vojáci pocházejí údajně především ze západní části státu, kde vojáci v boji za nezávislost stranili spíše Indonésii, zatímco armádní velení pochází hlavně z východu země, napsala agentura AP.

 

Právě se děje

Další zprávy