Prezident Timoru ovládl armádu i policii

rst, Reuters, ČTK
30. 5. 2006 17:09
Dili - Situace v nejmladším státě světa je neustále dramatická. Australským jednotkám se nedaří situaci dostat pod kontrolu. Uvnitř: GALERIE
Ná Východní Timor už také dorazilo více než 1000 australských vojáků, nedaří se jim však stále situaci uklidnit. Další posily ze světa se očekávají.
Ná Východní Timor už také dorazilo více než 1000 australských vojáků, nedaří se jim však stále situaci uklidnit. Další posily ze světa se očekávají. | Foto: REUTERS/Adrees Latif

Východotimorský prezident José Alexandro Xanana Gusmao se dnes rozhodl převzít kontrolu nad všemi bezpečnostními složkami v zemi. Reagoval tak na chaos, který zemí zmítá již několik týdnů.

Při debatě v kabinetu se dohodl s premiérem Marim Alkatirim na odvolání šéfů obou resortů kvůli neschopnosti
vypořádat se se situací. Prezident poté vydal prohlášení, že přebírá "osobní zodpovědnost" za národní bezpečnost z pozice vrchního velitele ozbrojených sil, aby "zabránil dalším násilnostem a ztrátám na životě". Mimořádné opatření má trvat měsíc.

Australané situaci zatím nezvládají

Znepřátelené bandy ozbrojené mačetami, noži, oštěpy a praky zapalují domy a automobily navzdory přítomnosti australských mírových sil, kterým se nedaří dostat situaci pod kontrolu. V posledním týdnu zahynulo při nepokojích více než 30 lidí. Většina byla zastřelena, někteří uhořeli, když se snažili bránit své domovy.

Zahraniční síly mohou použít proti vandalům a násilníkům síly jen v případě, že jsou samy napadeny. Přesto se pokoušejí výtržníky zadržet a odzbrojit. Velký počet násilníků doposud unikal. Australský velitel mírové mise generál Mick Slater sdělil, že se k dnešnímu dni podařilo zabavit asi 450 střelných zbraní a granátů.

Východotimorský ministr zahraničí José Ramos Horta, který je nositelem Nobelovy ceny za mír za disidentskou činnost proti někdejší indonéské okupaci, se dnes pustil do kritiky premiéra Alkatiriho. Obvinil jej z toho, že zcela neuspěl v tom, aby zabránil propadu země do chaosu.


Nedostatek jídla 

Stovky lidí v metropoli Dili vyplenily sklady potravin Světového potravinového programu (WFP) a demonstrovaly před prezidentským palácem za odvolání premiéra Mariho Alkatiriho.

Ze svých domovů v Dili již uteklo podle místních úřadů asi 27 000 lidí, kteří vyhledali útočiště na letišti, v přístavu, v ústředí OSN, v kostelech a na zahraničních velvyslanectvích. Ty byly většinou evakuovány.

Australané si vytkli za prvotní cíl odzbrojit znepřátelené gangy, zatím se jim ale většinou daří jen dočasně bojující hloučky rozptylovat. Podle agentury AFP dnes do Východního Timoru dorazily další stovky australských vojáků a mírotvorců z Austrálie, Nového Zélandu a Malajsie je nyní 2250.

Foto: Aktuálně.cz

Vojáci zaujali pozice mimo jiné kolem prezidentského paláce a parlamentu a podílejí se na evakuaci cizinců, kterých zatím uprchlo kolem 500. Stažen byl i veškerý personál OSN kromě asi stovky lidí, kteří mají zajišťovat nezbytný chod institucí na místě.

Rebelující vojáci hrozí zahájením partyzánské války

Násilnosti propukly po březnovém propuštění asi 600 východotimorských vojáků z tehdejších 1400 příslušníků ozbrojených sil země. Propuštění vojáci se usadili na vrších kolem města a dožadují se opětného přijetí do armády, jinak se prý pustí do partyzánské války proti vládě.

Rebelové vyplenili již několik skladů potravin. Žena si odnáší pytel rýže z hlídaného skladu Světového potravinového programu (WFP) v Dili.
Rebelové vyplenili již několik skladů potravin. Žena si odnáší pytel rýže z hlídaného skladu Světového potravinového programu (WFP) v Dili. | Foto: REUTERS/Adrees Latif

Nepokoje ale v posledních dnech rozdmýchaly tradiční rivalitu mezi západem a východem státu a mezi přívrženci Indonésie a stoupenci samostatnosti, a do střetů se tak zapojuje stále více řadových občanů.

Propuštění vojáci pocházejí údajně především ze západní části státu, kde vojáci v boji za nezávislost stranili spíše Indonésii, zatímco armádní velení pochází hlavně z východu země, napsala agentura AP.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy