Australané kontrolují nezávislý Timor

rst, ČTK
26. 5. 2006 10:28
Dili - Vláda Východního Timoru dnes svěřila zabezpečení metropole australským jednotkám. Vládní vojáci dostali rozkaz vrátit se do kasáren.
Australští vojáci převzali kontrolu nad hlavním městem Východního Timoru Dili.
Australští vojáci převzali kontrolu nad hlavním městem Východního Timoru Dili. | Foto: Reuters

I dnes je z metropole nejmladšího samostatného státu světa hlášena střelba mezi vládními vojáky a dezertéry z řad armády.

Na Východním Timoru je zatím 220 Australanů a do 48 hodin tam má odrazit zbytek z 1300 australských vojáků.

Rada bezpečnosti OSN vyčkává

Jednotky chtějí vyslat také Nový Zéland, Portugalsko a Malajsie. Tyto země ale čekají na rozhodnutí OSN.

Rada bezpečnosti OSN o situaci na Východní Timoru jednala ve čtvrtek, avšak čínský zástupce si vyžádal před hlasováním čas, aby mohl záležitost konzultovat s Pekingem.

Generální tajemník OSN Kofi Annan do Dili vyslal svého zmocněnce, který má situaci posoudit. Podle zdrojů OSN ve východotimorských policejních jednotkách panuje zmatek a umocňuje se napětí mezi východem a západem.

Voják vládních jednotek hlídkuje v provincii Alieu ve Východním Timoru.
Voják vládních jednotek hlídkuje v provincii Alieu ve Východním Timoru. | Foto: Reuters

Střelba u prezidentského paláce

Austrálie po vypuknutí nepokojů okamžitě vyslala do Dili 150 vojáků s vrtulníky, aby zajistili mezinárodní letiště.

Střelba se včera ozývala především z okolí vládního paláce na břehu moře. Mnoho civilních obyvatel utíká ze svých obydlí a ukrývá se v budovách, které považuje za bezpečnější. Oběti srážek mezitím oznámily obě bojující strany.

Vládní tábor ztratil kapitána Domingose Kaykerya Oliveira. Podle mluvčího povstalců byli v opačném táboře zatím zabiti dva muži a čtrnáct bylo zraněno. To zvyšuje počet obětí od začátku nepokojů nejméně na pět a 22 zraněných, napsala agentura AP.

Major Alfredo Reinaldo z oblasti Alieu opustil svou jednotku a dal se na stranu rebelů. Těch je v současné době více než 500.
Major Alfredo Reinaldo z oblasti Alieu opustil svou jednotku a dal se na stranu rebelů. Těch je v současné době více než 500. | Foto: Reuters

Lidé utíkají z hlavního města

Ze země také podle agentury AP prchají desítky cizinců, včetně čtyřicetičlenného diplomatického sboru australského velvyslanectví. Evakuaci všech diplomatů, kteří nejsou nezbytně nutní k udržení provozu ambasády, nařídily také Spojené státy. Zároveň vyzvaly k odchodu všechny americké občany ve Východním Timoru.

"Situace se skutečně prudce zhoršila a museli jsme utéct z našeho domova," řekla AFP australská občanka Christine Kearneyová žijící v Dili. "Boje probíhají po celém městě," dodala. Podle ní se boje přesouvají do okolí hlavního ústředí policie ve čtvrti Caicoli.

Australský premiér John Howard včera vyslal na Timor stabilizační síly. Odpoledne přiletělo na Východní Timor patnáct příslušníků speciální vojenské jednotky commandos s vrtulníky Blackhawk a dopravními letouny C-130 Hercules.

Foto: Aktuálně.cz

Vzdor propuštěných

Dili sužují nepokoje vyvolané vojáky propuštěnými letos v březnu z armády. Tu muselo opustit na 600 vojáků, tedy celá třetina, za účast ve stávce. Důvodem pro ni byly údajně nerovné pracovní podmínky a diskriminace.

Propuštění pohrozili partyzánskou válkou, pokud vláda nevyřeší problémy s vojenským velením. V úterý si ozbrojené incidenty vyžádaly jednoho mrtvého a několik zraněných, ve středu přestřelky pokračovaly, a dnes se přenesly do centra hlavního města.

Východní Timor, bývalou portugalskou kolonii, okupovala v letech 1975 až 1999 Indonésie. V srpnu 1999 se obyvatelé Východního Timoru masově vyslovili pro nezávislost.

Austrálie koncem roku 1999 v této zemi zasáhla, aby zamezila násilnostem proindonéských milicí, které si vyžádaly asi 1500 obětí. Samostatnost získal Východní Timor až v roce 2002 jako jedna z nejchudších zemí na celém světě.

 

Právě se děje

před 50 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy