Východotimorský prezident je po atentátu v komatu

pav
11. 2. 2008 11:20
Na rezidenci José Ramose-Horty zaútočili povstalci
Východotimorský prezident José Ramos-Horta při převozu do Královské nemocnice v Darwinu
Východotimorský prezident José Ramos-Horta při převozu do Královské nemocnice v Darwinu | Foto: Reuters

Dili/Darwin - Východotimorský prezident José Ramos-Horta bojuje o život poté, co utrpěl průstřel břicha, když na jeho rezidenci v hlavním městě Dili v pondělí brzy ráno zaútočili povstalci.

Poté, co podstoupil operaci na vojenské základně australských jednotek mírových sil v Dili, byl Ramos-Horta letecky přepraven do australského Darwinu, kde se momentálně nachází v kritickém stavu v nemocnici.

"Už během transferu z Dili do Darwinu byl napojen na dýchací přístroj, když byl předtím uveden do umělého spánku za účelem kontroly dýchání," cituje agentura AP Iana Badhama z organizace CareFlight International, která převoz zajišťovala.

Australská televize ABC uvedla, že s prezidentem, je v Darwinu také jeho sestra a matka.

Za ranním incidentem stál podle všeho vůdce východotimorských vzbouřenců, bývalý armádní major Alfredo Reinado. Ten během přestřelky přišel o život. Jeden z členů prezidentovy stráže rovněž utrpěl vážné zranění.

Ministr, premiér, prezident

Osmapadesátiletý José Ramos Horta je prezidentem své země od loňského května. Předtím sloužil necelý rok jako premiér. Od května 2002, kdy Východní Timor vyhlásil nezávislost na Indonésii, až do vládní krize v červnu 2006 byl ministrem zahraničí.

José Ramos Horta na audienci u papeže Benedikta XVI. letos v lednu
José Ramos Horta na audienci u papeže Benedikta XVI. letos v lednu | Foto: Reuters

V roce 1996 získal spolu se svým krajanem, biskupem Carlosem Filipem Ximenesem Belem Nobelovu cenu míru za dlouholeté angažmá v diplomatickém boji za nezávislost Východního Timoru.

V roce 2006 se o něm vážně uvažovalo jako o možném nástupci Kofiho Annana na postu generálního tajemníka OSN, Ramos-Horta dal ale nakonec přednost práci ve vládě své země, která zrovna procházela jednou z nejtěžších zkoušek v krátké historii země.

Zemi v dubnu 2006 zachvátily násilnosti, jež si vyžádaly na čtyři desítky lidských životů a na 150 tisíc lidí vyhnaly z jejich domovů. Za nepokoji stála vzbouřená skupina bývalých vojáků vyloučených z armády a dožadujících se přijetí zpět.

ČTĚTE VÍCE: Prezident Timoru ovládl armádu i policii

Jelikož šlo vesměs o lidi pocházející ze západní části rozděleného ostrova, oživily se dosud nezhojené rány z doby indonéské okupace Východního Timoru v letech 1975-99.

Alfredo Reinado
Alfredo Reinado | Foto: Reuters

Major, dezertér, vůdce rebelů

Reinado tehdy (v dubnu 2006) dezertoval a přidal se i se značným arzenálem na stranu rebelů. O tři měsíce později jej zadrželi portugalští a australští členové mírových jednotek, které byly do země povolány na žádost vlády.

Reinadovi se však brzy poté podařilo z vězení uprchnout a vyhýbat se opětovnému dopadení, než bylo pátrání po něm odvoláno právě na příkaz Ramose-Horty, jenž se tak pokusil nastartovat dialog o mírovém urovnání trvajícího neklidu v zemi.

Situaci to ale neuklidnilo. Počátkem února se australská vojenská hlídka podle vlastních slov dostala poblíž Dili pod palbu ze strany povstalců věrných Reinadovi.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy