Účet za okupaci Timoru: 180 000 mrtvých

Red Zah, Reuters
19. 1. 2006 9:55
Canberra - Během dlouholeté okupace Východního Timoru indonéská vláda povraždila nebo nechala vyhladovět na 180 tisíc místních obyvatel.

Bližší informace o čtyřiadvacetileté okupaci ostrovního státu zveřejnila ve své nejnovější zprávě OSN.

Teror indonéské armády

Indonéská armáda postřílela téměř 19 tisíc Timořanů, z nichž těla některých nebyla stále nalezena. Zbylých více než 160 tisíc indonéští vojáci nechali vyhladovět, otrávili chemickými jedy či pohřbili zaživa. Devadesát procent obětí, což přestavuje asi třetinu původního obyvatelstva, zemřelo v důsledku podvýživy a nemocí.

"Znásilnění, sexuální otroctví a násilí se staly zbraněmi v boji proti stoupencům samostatnosti," píše se ve zprávě. Násilí mělo být prováděno a koordinováno nejvyššími představiteli indonéské armády, jen málokdo z nich však později čelil vyšetřování.

Země na cestě k usmíření

Indonéský ministr zahraničí Jusril Mahendra prohlásil, že Indonésie a Východní Timor již pracují na usmíření a vyřešení problémů, které za sebou dlouholetá okupace zanechala. "Není proto důvod dívat se zpět, to nám nepomůže. Lepší je myslet na budoucnost," prohlásil. "Pokud máme být upřímní, západní státy kolonizovaly Asii a Afriku ještě horším způsobem."

Foto: Aktuálně.cz

Zpráva kritizuje také západní státy, především Austrálii, Velkou Británii a Spojené státy. Jejich nečinnost podle OSN celou situaci ještě více vyhrotila.

Krvavá cesta k nezávislosti

Indonésie obsadila Východní Timor v roce 1975 poté, co se Portugalsko rozhodlo tuto hornatou zemi na sever od Austrálie opustit. Místní občané se v roce 1999 rozhodli pro samostatnost, což vyvolalo negativní reakci v Jakartě. Během násilností indonéské armády zemřelo na 1000 osob a většina měst byla kompletně zničena.

Teprve zesílení mezinárodního tlaku a politické změny v Indonésii celou krizi ukončily. Indonéská armáda se stáhla a 20. května 2002 se Východní Timor stal nezávislou republikou.#reklama

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy