Thajsko deportovalo Ujgury zpět do Číny, hrozí jim poprava

ČTK ČTK
9. 7. 2015 12:46
Muslimská menšina obývá autonomní oblast Sin-ťiang. Stěžuje si na tvrdé omezování své víry a kultury a na rozpínavost většinových Chanů.
Ujgurové si dlouhodobě stěžují na útisk.
Ujgurové si dlouhodobě stěžují na útisk. | Foto: Ivo Dokoupil

Bangkok - Thajsko deportovalo ve čtvrtek přes 100 muslimských Ujgurů do Číny. Nevzalo v potaz výzvy mezinárodních organizací, podle nichž tyto příslušníky čínské menšiny čeká v Číně tvrdý postih.

Muslimové obývají autonomní oblast Sin-ťiang. Stěžují si na tvrdé omezování své víry a kultury a na rozpínavost většinových Chanů.

Oblast zaujímá šestinu čínského území a je bohatá na ropu a plyn.

Peking tvrdí, že do ní investoval miliony a že jedná se všemi etnickými skupinami stejně.

Střety mezi Chany a Ujgury si v Sin-ťiangu vyžádaly v posledních letech stovky obětí. Čínské úřady z většiny násilností obviňují ujgurské separatisty, které označují za teroristy.

Thajský vládní mluvčí Veračon Sukchontchapatipak dnes řekl, že čínské úřady thajskou vládu ujistily, že deportovaným bude zajištěna bezpečnost. Jde o 109 Ujgurů, kteří přišli do Thajska spolu s dalšími členy svého etnika a v Thajsku žili asi rok. Mnozí z Ujgurů tvrdí, že jsou Turci.

Sukchontchapatipak prohlásil, že úřady ověřily národnost všech těchto lidí. "Zjistili jsme, že 170 z nich byli Turci, takže jsme je nedávno poslali do Turecka. Asi 100 dalších bylo z Číny, tak jsme je ráno poslali do Číny."

Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch označili repatriace Ujgurů z Thajska za "šokující porušení lidských práv". Kritizovali thajskou vládu za to, že Ujgury nutí vrátit se do Číny proti jejich vůli.

Podle ujgurské exilové organizace Světový ujgurský kongres čeká deportované v Číně proces a tvrdý trest, možná i poprava.

V Istanbulu před thajským konzulátem protestovalo 200 lidí proti počínání Bangkoku. Dav vnikl do objektu a poškodil zařízení úřadu, policie devět lidí zatkla. Thajsko pak vyzvalo své občany, kteří jsou v Turecku, k opatrnosti. Vládní rozhodnutí o Ujgurech vysvětlilo jako legální rozhodnutí týkající se lidí, kteří přišli do Thajska nelegálně.

Thajská policie loni v listopadu pozatýkala 300 čínských Ujgurů, kteří přicestovali na falešné pasy. Podle agentury AFP se je Thajsko rozhodlo vyhostit a víc než 170 z nich přijalo Turecko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Mannovi za výroky o teplických prvňáčcích. Na místě se odvolal

Česká advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Michaelu Mannovi za výroky, které pronesl a napsal v souvislosti s kauzou nenávistného komentování fotografie teplických prvňáčků. Výsledek kárného řízení ve čtvrtek na dotaz sdělila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Mann se odvolal.

"Odvolal jsem se samozřejmě hned na místě," řekl Mann. S napomenutím nesouhlasí. "Snad můžu obhajovat svého klienta, ne?" dodal.

Advokát hájil muže, který v roce 2017 přidal na sociální síti komentář pod snímek žáků první třídy teplické Základní školy Plynárenská. Do třídy chodily převážně romské a arabské děti. Muž pod fotografii napsal "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!". Mann pak v rozhovoru pro server iRozhlas.cz řekl, že se komentáři sám zasmál a že jde o klasický černý humor. K věci se vyjadřoval také na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy