Bojovník za práva Ujgurů Ilham Tohti dostal v Číně doživotí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
23. 9. 2014 12:28
Akademik byl odsouzen za to, že měl prosazovat ukončení čínské nadvlády nad Ujgurskou autonomní oblastí.
Ilham Tohti
Ilham Tohti | Foto: Reuters

Peking - Čínský soud poslal na doživotí nejvýznamnějšího obhájce menšiny Ujgurů v zemi.

Akademik Ilham Tohti se podle rozsudku provinil separatismem.

Podle prokuratury na svých internetových stránkách Uighurbiz.net podněcoval etnickou nenávist a prosazoval ukončení čínské nadvlády nad Ujgurskou autonomní oblastí.

Stránky měly zprostředkovat dialog, brání se Tohti

Tohti naopak minulý týden před soudem prohlásil, že zmíněné stránky založil, aby propagoval dialog mezi akademiky z řad Ujgurů a Číňanů (Chanů), a že vždy veřejně vystupoval proti separatismu a násilí.

Jde o nejnovější příklad rezolutního odhodlání čínské vlády potlačovat jakoukoli formu disentu, konstatuje agentura Reuters.

Evropská unie a Spojené státy v minulých měsících marně volaly po Tohtiho propuštění.

Sám Tohti minulý týden před soudem ve městě Urumči, metropoli Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, obvinění ze separatismu popřel a jeho obhájci se nechali slyšet, že se odvolá. "To je naprosto nepřijatelné," řekl akademikův právník Li Fang-pching. "Ilham trvá na své nevině. Odvolá se," dodal.

Ujguři, vyznávající islám, si dlouhodobě stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Sin-ťiangu. Nepokoje v oblasti si za uplynulý rok vyžádaly stovky obětí.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy