13. 8. 2013 7:58
Další tři muži byli odsouzeni k odnětí svobody od devíti let až po doživotí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Dva tresty smrti a tři tresty vězení vynesl soud v Číně nad pěticí mužů obviněných v souvislosti s dubnovým krvavým střetem v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Informovala o tom v úterý místní média.

Násilí, které propuklo 23. dubna, bylo jedním ze série incidentů dokládajících pokračující napětí mezi čínskými úřady a místními převážně muslimskými původními obyvateli Ujgury.

Tato etnická menšina se kulturně, jazykově i nábožensky liší od většinových Chanů.

Podle oficiální tiskové agentury Nová Čína dva muži dostali trest smrti za vraždu, zapojení do teroristické skupiny a nelegální výrobu výbušnin. Další tři byli odsouzeni k odnětí svobody od devíti let až po doživotí.

Po dubnovém incidentu policie pozatýkala celkem 19 členů skupiny a další procesy budou patrně následovat.

Úřady uvedly, že skupina pravidelně sledovala videonahrávky schvalující náboženský extremismus a terorismus a účastnila se nelegálních náboženských obřadů. Krom toho údajně plánovala velký útok v hustě obydlených oblastech města Kašgar letos v létě.

Přísné omezení své víry a kultury

Poté, co místní policie a obyvatelé zaznamenali "podezřelé chování" skupiny, zaútočili její členové na čínské bezpečnostní síly a 15 z nich rozsekali a upálili. Policisté šest útočníků zastřelili.

Počet obětí byl největší při jediném incidentu za celé měsíce v Sin-ťiangu a poskytl Číně příležitost varovat před hrozbou organizovaného teroristického útoku ze strany radikálních muslimských skupin v této oblasti.

Ujgurové v Sin-ťiangu si stěžují na přísné omezení své víry a kultury a vadí jim sílící vliv většinových Chanů. Oblast zaujímá šestinu čínského území a je bohatá na ropu a plyn.

Peking tvrdí, že do ní investoval miliardy dolarů, aby zlepšil život místních obyvatel, a že jedná se všemi etnickými skupinami stejně.

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)