Čína chce, aby muslimové na východě země prodávali alkohol

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 5. 2015 18:47
Na Ujgury, kteří nepijí a nekouří, Peking nahlíží jako na potenciální náboženské extremisty.
Ujgurové v Číně budou nuceni prodávat cigarety a alkohol, jejichž užívání jim jejich víra zakazuje.
Ujgurové v Číně budou nuceni prodávat cigarety a alkohol, jejichž užívání jim jejich víra zakazuje. | Foto: Ivo Dokoupil

Peking - V čínské obci v provincii Sin-t’iang vyšla vyhláška, podle které jsou majitelé obchodů a restaurací nuceni prodávat cigarety a nejméně pět druhů alkoholu. Navíc je musí vystavit na dobře viditelné místo.

Informoval o tom britský deník The Independent.

Centrální vláda se tím snaží mezi obyvateli regionu podkopávat islámskou víru, která konzumaci alkoholu zakazuje.

Provincie Sin-t’iang je autonomní oblastí na severozápadě Číny, která je obývána početnou muslimskou menšinou ujgurské národnosti. Ujgurové jsou dlouhodobě nespokojeni s čínskou represivní vládou, která eskalovala především v průběhu posledních dvou let.

Peking se rozhodl útočit jejich vlastními zbraněmi a systematicky tak podkopávat a oslabovat islám.

Vládní zaměstnanci a děti například nesmějí navštěvovat mešity a účastnit se postního měsíce ramadánu. Na mnoha místech jsou muži odrazováni od pěstování dlouhých vousů a ženám je zakázáno zakrývat si obličej.

Nyní úřady zaútočily na další zvyk spojený s islámem: abstinenci.

Abstinenti jsou hrozba stability regionu

V provincii Sin-t’iang se skoro přestal prodávat alkohol, protože ho většina lidí nepije a protože se obchodníci obávají možného veřejného opovržení.

Podle koránu je užívání omamných látek hříchem, a někteří muslimští náboženští vůdci dokonce zakazují i kouření.

Na Ujgury, kteří nepijí a nekouří, je čínskou komunistickou vládou nahlíženo jako na náboženské extremisty. 

Vyhláška rozkazující prodávat alkohol je tak snahou úřadů čelit rostoucímu náboženskému cítění, které podle nich "oslabuje stabilitu regionu", jak podle stanice Radio Free Aisa (RFA) situaci komentoval představitel Komunistické strany Adil Sulayman.

"Proti majitelům obchodů a restaurací, kteří neuposlechnou, budou vedeny právní kroky. Jejich obchody se zavřou a jejich podnikání bude pozastaveno," upřesnil následky případného obcházení nové vyhlášky.

Islám je posledním symbolem sdílené identity

Represivní politika Pekingu vůči Ujgurům ale může mít přesně opačné následky, než jaké byly zamýšleny.

Obyvatelé provincie Sin-t’iang se totiž ještě více obracejí na islám, který zatím zůstává jediným symbolem jejich sdílené identity.

Kritici jednání centrální vlády proto varují, že tyto kroky mohou početnou menšinu nakonec tlačit k radikální a násilné formě islámu.

Veškeré snahy o rozšíření alkoholu a zakazování plnovousů tak mohou být zcela kontraproduktivní. Z celé situace může časem vzniknout vážný národnostní konflikt.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy