Peking - Přesně před týdnem otřásl Pekingským mezinárodním letištěm silný výbuch. Muž na vozíčku šokoval cestující, když náhle odpálil podomácku vyrobenou nálož.
Policie bývalého řidiče mototaxi okamžitě zadržela, kromě útočníka samotného ale na místě nebyli žádní další zranění.
Typický příběh o neúspěšném sebevražedném atentátníkovi, tak blízký představě lidí vychovaných ve stínu americké války proti terorismu, se ale v Číně dostal do zcela jiného světla. Zoufalý Ťi Čung-singův čin si během několika dní získal podporu desítek tisíc lidí.
Demokraté kvůli němu volají po politické změně, zatímco muž, kterému museli lékaři po výbuchu amputovat jednu ruku, je zadržován policií neznámo kde.
"Tady spravedlnost nehledejte"
"Kdyby se to stalo na jakémkoli letišti v jakékoli jiné zemi, byl by z něj terorista," uvedl známý čínský bloger Li Čcheng-pcheng pro zpravodajský web amerického časopisu Time. "Ale protože se to stalo v Číně, kde lidé nemají kam se obrátit pro nápravu nespravedlností, sklidil více sympatií než odsudků."
Pokud se čínským internetem šíří pravdivá verze Čung-singova příběhu, muž pochází z jihočínského města Tung-kuan, kde se před osmi lety dostal do konfliktu s místními bezpečnostními složkami. Jejich příslušníci ho postřelili a od té doby je na vozíčku.
Fotogalerie: Tak se školí komunisté v Číně
Jednotky Čcheng-kuan neboli "městské pořádkové vymáhací úřady" jsou aktivní po celé Číně. Vzhledem k četným potyčkám s obyvatelstvem mají velmi špatnou pověst, tři dny před výbuchem na letišti zemřel kvůli jejich zásahu ve střední Číně prodavač melounů.
Podle odhadu jednoho z blogerů oslovených časopisem Time dojde v zemi ke dvěma či třem podobně brutálním případům týdně. Čung-sing měl tedy relativní štěstí, že řádění pořádkové hlídky kdysi přežil. Zůstal však částečně paralyzovaný.
Stěžoval si osm let
Posledních osm let se pak muž snažil dovolat spravedlnosti. Odjel do Pekingu, kde se stěžovatelé tradičně shromažďují, a opakovaně požadoval nápravu skrze místní Úřad pro dopisy a telefonáty, tedy jakýsi "úřad pro stížnosti". Odpovědi se mu však nikdy nedostalo, a tak se rozhodl pro radikální řešení.
Svou podomácky vyrobenou bombu se střelným prachem z petard odpálil ve večerních hodinách v příletové hale třetího terminálu pekingského letiště. Než zapálil rozbušku, kolemjdoucí na chystaný výbuch upozornil.
"Aby Čína předešla takovým extrémům, musí urychlit politickou reformu," zní jedna z vět na blogu univerzitního profesora Čaa Siaa, který se "teroristu" rozhodl hájit. Jeho příspěvek si během čtyř dnů přeposlalo přes 50 tisíc lidí.
Podle oslovených aktivistů je ale Čung-singův případ jen jedním z mnoha podobných. Jeho zoufalství však dosáhlo takových rozměrů, že na sebe jako jeden z mála dokázal přilákat pozornost.