Kdo byl před rokem a půl šílenec, je dnes terorista. Vnímání vražedných akcí se na Západě mění

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
26. 7. 2016 6:35
Západní veřejnost i úřady dnes za terorismus označují i akce, které do tradičního pojetí tohoto označení spadají jen okrajově. Zejména v případech, kdy jsou – byť jen vágně – inspirovány džihádistickou ideologií. Tradiční vnímání terorismu se vyznačuje tím, že skupina – nebo jedinec – je zpravidla napojena na teroristické uskupení a primárně usiluje pomocí násilí prosadit svou vlastní politicky motivovanou agendu. Prokázání možné politické motivace je ale u útoku nespokojeného jednotlivce mnohdy problematické. Džihád se stal útočištěm pro nestabilní jedince. Pro západní úřady zase představuje způsob, jak pojmenovat "protivníka".
Záběr z útoku v Nice.
Záběr z útoku v Nice. | Foto: Reuters

Praha - Terorista, nebo "vyšinutý" střelec? V době, kdy džihádistická organizace Islámský stát (IS) ponouká skrze sociální sítě k sólo akcím a hromadnému vraždění, se rozdíly ve vnímání útočníků začínají v západním světě stírat.

Nástroje, které bývají běžně spojovány s teroristickými akcemi, v méně propracované a nahodilejší formě používají i nestabilní či nespokojení jedinci, kteří nejsou přímo napojeni na žádnou teroristickou skupinu.

Jejich notně medializované akce jsou přesto ihned šmahem označeny za "teroristické".

Stačí se podívat na případy z Francie, na které se ve svém srovnání zaměřil server The New York Times. Prosinec 2014, Dijon. Muž v autě najíždí během půl hodiny do několika skupinek lidí, 13 osob zraní. Cestou vykřikuje islamistická hesla. Policie ho zná jako kriminálníka s psychickými potížemi. Za teroristu ho neoznačila.

"V žádném případě se nejedná o teroristický čin," reagovala tehdy na případ státní zástupkyně Marie-Christine Tarrareová. "Máme co do činění s izolovaným činem psychicky labilní osoby, která byla nemocná po dobu delší než 10 let,“ cituje ji server France 24.

O rok a půl později, v atmosféře strachu v západních zemích, vjíždí muž nákladním autem na promenádu v Nice. Než ho zastřelí policie, Mohamed Lahouaiej-Bouhlel zabije 84 lidí.

"Je to terorista, pravděpodobně tím nebo oním způsobem napojený na radikální islám," uvedl bez zaváhání – a bez jakýchkoliv zjevných bezprostředních důkazů – francouzský ministr vnitra Manuel Valls. "Ano, je to teroristický čin. Ukáže se, jak je napojený na teroristické organizace," cituje ho agentura Reuters.

Útočiště pro nestabilní lidi

V případě podobného útoku se dnes na Západě o terorismu mluví ihned. Zvláště pokud existuje šance, že má dotyčný útočník-terorista co do činění s IS. Veřejnost i úřady za terorismus označují i akce, které jsou byť jen vágně inspirovány džihádistickou ideologií.

Historicky ale mnohé z těchto útoků do definice terorismu příliš nespadají. Tradiční vnímání terorismu se vyznačuje tím, že skupina – nebo jedinec – je zpravidla napojena na nějakou organizaci a primárně usiluje pomocí násilí prosadit svou vlastní politicky motivovanou agendu.

Prokázání možné politické motivace je ale u útoku nespokojeného jednotlivce mnohdy složité. Zvláště pokud má útočník za sebou problematickou minulost.

"Islámský stát a džihádismus se stal jakýmsi útočištěm pro některé nestabilní lidi, kteří nevědí, co se životem, a rozhodnou se vykoupit své zpackané životy tím, že zemřou ve jménu něčeho většího," řekl serveru The New York Times Daniel Benjamin, bývalý koordinátor amerického ministerstva zahraničí pro boj s terorismem.

Zatímco u listopadových útoků v Paříži a březnových v Bruselu bylo přímé napojení na IS prokázáno, mnohé další útoky na něj přímo navléct nejde. San Bernardino, Orlando, Bangladéš, Nice. 

IS na podzim roku 2014 vyzval své příznivce, aby se nebáli sólo akcí. Pokud se tato de facto cizí akce "povede", IS jejího strůjce zpětně označí za svého bojovníka.

Protivník bez tváře děsí

Bez zařazení do škatulky terorista/neterorista je ale těžké si představit, proti komu to Západ vlastně stojí. Veřejné propojení osamoceného útočníka s džihádististy dává státu určitým způsobem do rukou otěže, občanům nabízí omezenou míru jistoty – rozpoznání nepřítele. "Je to způsob, jak promítnout řád do chaosu a ujistit nervózní občany, že existuje strategie, jak násilnosti zastavit," napsal server.

V případě mnichovského útočníka, který u nákupního centra Olympia minulý týden zastřelil devět lidí, se později ukázalo, že byl inspirován pět let starým činem Anderse Breivika. Zatímco policie zpočátku bez znalosti motivu hovořila o "bezprostřední teroristické situaci", později jeho čin popsala ne jako teroristický, ale jako inspirovaný starým útokem.

Dělicí linie mezi "prostým" útočníkem a teroristou se může v některých případech stírat, v jiných má rysy jasnější. Mnohá muslimská a lidskoprávní uskupení si ale stěžují, že pokud je útočník muslim, automaticky je označen za teroristu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 4 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy