Tichý muž v šortkách. Vrah z Nice podle sousedů na radikála nevypadal, měl spíše psychické problémy

Kateřina Vítková ČTK Kateřina Vítková, ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2016 22:19
Jednatřicetiletý muž ve čtvrtek večer vypůjčeným kamionem zabil ve francouzském Nice nejméně 84 lidí. Policie ho identifikovala jako Mohameda Lahouaieje Bouhlela. Podle francouzských médií se narodil v Tunisku, žil ale právě v jihofrancouzském městě. Údajně měl tři děti a právě se rozváděl. Police ho měla v hledáčku kvůli násilnostem a krádežím, nikdy ale kvůli teroristickým aktivitám.
Doklady masového vraha z Nice
Doklady masového vraha z Nice | Foto: ČTK

Nice - Osamělý a tichý muž, co rád chodí v šortkách a jezdí na kole. Tak popisují sousedé Mohameda Lahouaieje Bouhlela. Muže, který ve čtvrtek večer vypůjčeným kamionem zabil ve francouzském Nice nejméně 84 lidí.

Policie je na informace poměrně skoupá, k francouzským médiím už přesto pronikly první údaje o životě údajného útočníka. Motiv jeho činu zatím nebyl objasněn. Žádné známky radikalizace nejevil.

Doklady 31letého Bouhlela se našly přímo v inkriminovaném autě. Útočník se podle médií narodil 31. ledna 1985 v tuniském městě M‘saken. Pařížský prokurátor uvedl, že měl tuniské občanství.

Jak dlouho žil ve Francii - a jak dlouho přímo v klidné a nepříliš bohaté čtvrti na západě města Nice - zatím není jasné. Televize BFMTV uvedla, že se atentátník rozváděl, s bývalou ženou měl tři děti.

Nechoval se jako pravý muslim. A měl psychické problémy

Bratranec jeho bývalé ženy Hajer Khalfallah v pátek britskému listu The Daily Mail řekl, že Lahouaiej Bouhlel nebyl pravým muslimem. Svou manželku, s níž měl tři děti, prý bil, bral drogy a jedl vepřové. "A to pravý muslim nesmí," uvedl Khalfallah. Podle příbuzného Lahouaiej-Bouhlel nechodil do mešity a nedodržoval ani postní měsíc ramadán.

Jeden z útočníkových bývalých sousedů agentuře AFP řekl, že se domnívá, že Lahouaiej Bouhlel nebyl radikalizovaný, ale že měl spíše psychické problémy. Mohly podle něj být spojené s jeho vztahem k manželce, kterou prý bil. Další sousedé atentátníka označili za "tichého" a "osamělého".

Spekulace o psychickém zdraví útočníka přiživil i jeho otec, kterého se v pátek podařilo BBC vypátrat v Tunisku. "Bral své léky a mysleli jsme, že se mu daří dobře... Občas se ale nervově zhroutil a pak rozbil všechno kolem," uvedl. "Měl problémy se svou ženou a to se myslím podepsalo na jeho psychickém zdraví," dodal otec Lahouaieje Bouhlela.

Průkaz pro kamiony měl teprve chvíli

Prokurátor také potvrdil dřívější zprávy, že se Bouhlel živil jako řidič. Podle médií nicméně řidičský průkaz přímo pro kamiony vlastnil jen krátkou dobu. Kousek od domu měl zaparkovanou malou pracovní dodávku.

Sousedé ale vypověděli, že Bouhlel jezdil i na kole, které nikdy nezapomněl odnést nahoru, do bytu v prvním patře. Na kole si přijel vyzvednout i pronajatý kamion, který použil jako smrtící zbraň. Policisté kolo později našli přímo ve vozidle.

Podle sousedů Bouhlel moc neodpovídal na pozdravy. Jeden z nich vypověděl, že na první pohled nevypadal nijak zjevně nábožensky zaměřený. Reagoval tak zřejmě na zprávy, že útok mohl být proveden ve jménu radikální organizace Islámský stát (IS).

Několik svědků vypovědělo, že muž vykřikoval Aláh Akbar (Aláh je veliký, pozn. red.). Policie je ale opatrnější, oficiální informace zatím spojitost s IS nepotvrzují.

"Zjišťujeme, jestli měl vazby na islámské organizace. Zatím se nikdo k atentátu nepřihlásil. Nicméně tento typ akce je zcela v souladu s pravidelnými vyjádřeními teroristických organizací, které vydávají na videu," připustil však pařížský prokurátor.

Příznivci džihádistů na Twitteru útok oslavili. Tunisko, kde se muž narodil, je navíc největším dodavatelem zahraničních bojovníků pro IS.

Rodnou zemi nicméně Bouhlel naposledy navštívil před čtyřmi lety. S odkazem na turecké bezpečnostní zdroje to uvedla agentura Reuters.

Pletky s policí

Bouhlel měl v minulosti pletky s policií. V hledáčku ho měla kvůli domácímu násilí, výhrůžkám a krádežím. Nikdy ale kvůli teroristickým aktivitám, uvádí francouzská televize BFMTV. V minulosti byl potrestán šesti měsíci s podmínkou.

Pouze jeden z jeho sousedů, s nimiž mluvila agentura AFP, uvedl, že měl z Bouhlelo nedobrý pocit. Označil ho za "dobře vypadajícího muže, který se podivně díval na mé dvě dcery".

Bouhlel ve čtvrtek o půl jedenácté v noci najel bílým nákladním autem na rušnou pobřežní promenádu v Nice a během skoro dvoukilometrové cesty stihl pozabíjet přes osm desítek lidí. Měl u sebe pistoli a v autě i několik atrap zbraní a granátu. V jeho bytě policie žádné zbraně nenašla.

Útočník ve francouzském Nice musel ty lidi nenávidět, musel se za něco mstít, říká bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 44 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy