Typický terorista neexistuje. Zaměřit se jen na muslimy může být riskantní

Michelle Hansen
23. 7. 2016 16:20
Profilace teroristů by mohla pomoci při uprchlické krizi. Ne vždy je však efektivní. V průměru je muslimský terorista jeden z osmi milionů lidí, kteří cestují letadlem. Při kontrole všech muslimsky vypadajících cestujících by většina z nich byla nevinná. Podle amerického psychiatra lidé obecně nemají jednotnou identitu, proto nelze s jistotou říct, kdo by mohl být terorista.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Najít společné rysy teroristů, napojených na takzvaný Islámský stát (IS) a jiné teroristické organizace, není snadné. Jejich profilováním po celém světě se zabývá Terrorist Screening Centre (TSC), které je součástí amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Vytvoření profilů by mělo ulehčit identifikaci potenciálních útočníků na letištích nebo v místech, kde je velká koncentrace lidí, a také sloužit pro rychlejší kontrolu přistěhovalců, kteří žádají o azyl.

Především by to pomohlo současné uprchlické krizi. Ani patnáct let po útocích z 11. září, kdy tato organizace vznikla, však specialisté na profilování teroristů nedošli k jednoznačné shodě.

TSC mimo jiné doporučuje, ať jsou při bezpečnostních kontrolách bráni na zřetel především muslimové nebo ti, kteří jako muslimové vypadají. Podle amerického odborníka na kryptografii a bezpečnost technologií Bruce Schneiera to ale není dobře a naopak to přinese vyšší riziko.

Jeden terorista mezi osmi miliony muslimů

"Po jedenáctém září byli pouze dva muslimští teroristé v americkém letadle. Útočník, který měl bombu v botě, a druhý byl muž, který měl výbušninu skrytou ve spodním prádle," vysvětlil Schneier pro magazín Forbes.

"Musíme si uvědomit, že z 630 000 000 letecky přepravených osob za rok tvoří muslimové pouze osminu procenta. Když toto procento ztrojnásobíte, dostanete počet cestujících, kteří vypadají semitsky. To by znamenalo, že muslimský cestující, který byl terorista, by byl jeden z osmdesáti milionů. Pokud přidáme devatenáct teroristů z jedenáctého září, poměr nám skočí na jednoho muslimského teroristu na osm milionů cestujících. Protože je číslo tak malé, téměř každý zadržený by byl nevinný," upozornil Schneier.

Specializovaná pracoviště, která se zabývají identifikací možných teroristických útočníků, se nacházejí mimo jiné i v Evropě.

"Vytvořit profil teroristy je opravdu velmi těžké," souhlasí se svým kolegou Tijbbe Joustra, nizozemský národní koordinátor pro boj proti terorismu.

"Chcete-li mít profil, kterým teroristu rozpoznáte, musíte si být jisti, že podle daného jednotného vzoru můžete potenciálního teroristu předvídat. Myslím si, že není možné postupovat systémem 'Tenhle chlap bude radikál, možná, že by mohl být jednou terorista'," řekl v rozhovoru pro Washington Post.

Příkladem toho, že teroristou může být kdokoliv, je příběh Belgičana Muriela Degauque. Běloch s blond vlasy a příkladný katolík ve svých 38 letech konvertoval k islámu, odcestoval do Iráku a tam se v roce 2005 vyhodil do povětří. Takových příkladů je ale víc.

Není důležité, jak vypadá, ale jak se chová

"Můžeme obecně vyčleňovat, jak terorista vypadá? Ne. Měli bychom se více zaměřit na podezřelé chování, a nikoliv na profilování," řekl pro Washington Post Edwin Bakker z haagského Clingendael Institutu v Haagu, jenž se ve své studii snažil zkoumat téměř dvacet typů sociálního a ekonomického zázemí podezřelých.

Omar Mateen, který se narodil v New Yorku a jeho rodina byla afghánského původu, zmasakroval nedávno v gay klubu v Orlandu 49 lidí. Na veřejnosti vystupoval jako homofob, který ovšem potají používal aplikaci na telefonu k seznamování s homosexuálními muži. Svoji bývalou manželku fyzicky týral a byl zuřivě oddaný Alláhovi.

"Mateen se možná cítil chvílemi jako manžel, v některých situacích jako ochranka. Byl homosexuálně orientovaný a na druhou stranu členem IS. Lidé sami o sobě nemají jednotnou společenskou identitu, která přesahuje všechno ostatní," řekl deníku The Financial Times psychiatr a bývalý důstojník CIA v Afghánistánu Mar Sageman.

Umíme identifikovat tvář, i když je ve špatné kvalitě, a porovnat její podobnost vůči databázi, říká Martin Urban z firmy Eyedea Recognition. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 10 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy