Útočník z Nice měl komplice, francouzská policie zadržela pět podezřelých. Útok připravovali rok

ČTK ČTK
21. 7. 2016 18:39
Terorista, který před týdnem v Nice najel nákladním vozem do davu a zabil 84 lidí, měl při přípravě činu společníky. Útok připravoval několik měsíců, řekl francouzský prokurátor François Molins. Francouzská policie zadržela pět podezřelých osob z terorismu, uvedl. Podle jeho informací připravovala skupina útok už více než rok. Dokazuje to analýza útočníkova telefonu, v němž byly nalezeny příslušné fotografie a výsledky vyhledávání na internetu.
Teroristický útok v Nice.
Teroristický útok v Nice. | Foto: Reuters

Paříž - Útočník, který před týdnem v Nice najel nákladním vozem do davu a zabil 84 lidí, měl při přípravě činu společníky. Teroristický čin připravoval několik měsíců. Na tiskové konferenci to podle agentur AFP a Reuters řekl francouzský prokurátor François Molins. Podle něj policie zadržela pět osob, které podezřívá z terorismu.

Molins uvedl, že jednatřicetiletý Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel si připravoval útok už více než rok. Dokazuje to podle něj analýza útočníkova telefonu, v němž byly nalezeny příslušné fotografie a výsledky vyhledávání na internetu.

Podle prokurátora si atentátník v uplynulém roce téměř 1300krát telefonoval s jedním z pětice zadržených. V telefonu útočníka se také našla textová zpráva od tohoto člověka se zněním "Nejsem Charlie, jsem rád, že se Alláhovi vojáci vrátili, aby dokončili práci."

Věta "Jsem Charlie" (Je suis Charlie) byla hojně užívaná po loňském teroristickém útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo jako vyjádření solidarity s oběťmi a odsouzení atentátu.

Molins rovněž řekl, že ve sklepě jednoho ze zadržených policie objevila útočnou pušku kalašnikov. Vyšetřovatelé zatím nevědí, za jakým účelem podezřelý zbraň držel.

 

Právě se děje

Další zprávy