Sebevražedný útok v Kábulu zabil nejméně 80 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2016 19:31
V Kábulu se v sobotu během velké demonstrace příslušníků šíitské menšiny Hazárů odpálili dva sebevražední atentátníci, kteří zabili nejméně 80 lidí a 231 dalších zranili, oznámilo afghánské ministerstvo zdravotnictví. Útočníci se odpálili na konci průvodu několika tisíc demonstrantů, kteří protestovali proti plánované trase vedení vysokého napětí. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát (IS). "Dva bojovníci IS odpálili výbušné opasky na shromáždění šíitů," uvedl IS prostřednictvím své tiskové agentury.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Reuters

Kábul - Nejméně 80 mrtvých a 231 zraněných si vyžádal sobotní sebevražedný atentát v Kábulu. Nejnovější bilanci útoku oznámilo afghánské ministerstvo vnitra. K odpovědnosti za útok na demonstraci menšinových Hazárů se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). "Dva bojovníci IS odpálili výbušné opasky na shromáždění šíitů," uvedl IS prostřednictvím své tiskové agentury.

Od činu se naopak distancovalo hnutí Taliban, což je jiné radikální uskupení působící v oblasti. Taliban útok připsal "nepřátelským kruhům" a označil ho za tragický.

Útočníci se odpálili na konci průvodu několika tisíc demonstrantů, kteří protestovali proti tomu, že plánovaná trasa nového vedení vysokého napětí má opominout jejich kraj. V čele průvodu šly ženy, na místě byly také děti a celé rodiny.

"Když jsem dorazil na místo, viděl jsem desítky těl, napočítal jsem jich více než 20 a některá byla naprosto roztrhaná. Jiná těla byla zmrzačená a naložená na policejním autě. Všude byly kaluže krve," vylíčil fotoreportér agentury AFP.

Afghánistán je dlouhodobě terčem teroristických útoků. Při sebevražedném atentátu v Kábulu zemřelo letos 30. června nejméně 27 lidí, dalších asi 40 bylo zraněno. Dnešní útok je jedním z nejtragičtějších v Afghánistánu od pádu režimu radikálního hnutí Taliban koncem roku 2001.

 

Právě se děje

Další zprávy