Tělo Arafata bylo exhumováno, experti odebrali vzorky

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
27. 11. 2012 15:55
Na výsledky testů, které mají určit příčinu smrti, se bude čekat několik měsíců
Jásir Arafat na archivním snímku ve svém sídle v Ramalláhu v říjnu 2004, obklopený lékaři z Egypta, Jordánska a Tunisu
Jásir Arafat na archivním snímku ve svém sídle v Ramalláhu v říjnu 2004, obklopený lékaři z Egypta, Jordánska a Tunisu | Foto: Reuters

Ramalláh - Tým zahraničních expertů v úterý za rozbřesku exhumoval tělo Jásira Arafata. Experti nyní mají určit, zda byl někdejší palestinský vůdce otráven, jak se mnozí Palestinci domnívají.

Zákrok na ostatcích se odehrál v utajení, tedy bez přístupu veřejnosti, uvnitř Arafatova mauzolea v Ramalláhu.

"Vzorky byly odebrány v souladu s přísným protokolem a budou následně analyzovány," uvedl mluvčí univerzitní nemocnice v Lausanne Darcy Christen.

"Operace skončila, hrob byl znovu uzavřen a odebrané vzorky byly odevzdány francouzským, švýcarským a ruským odborníkům," sdělil agentuře AFP nejmenovaný člen vyšetřovacího týmu.

Podle Christena bude důkladná analýza trvat měsíce, první výsledky je tak možné očekávat až v březnu či únoru příštího roku.

Do vyšetřování se pustily v srpnu francouzské úřady, a to v reakci na zjištění švýcarských vědců, kteří objevili vysokou úroveň radioaktivního polonia 210 ve vzorcích Arafatova oblečení, dodaných jeho manželkou Suhou.

Po odebrání vzorků byly ostatky Jásira Arafata uloženy zpět, a to s vojenskými poctami.
Po odebrání vzorků byly ostatky Jásira Arafata uloženy zpět, a to s vojenskými poctami. | Foto: Reuters

Na pitvu nedošlo

Arafat zemřel v roce 2004 v Paříži po krátké a záhadami opředené nemoci. Po jeho smrti nebyla provedena pitva, a to na přání jeho manželky, francouzští lékaři tak nebyli schopni určit přesnou příčinu smrti.

To vedlo k rozšíření celé řady spekulací a spikleneckých teorií, v jejichž centru se vyskytl nejvíce Izrael. Vláda židovského státu Arafata v posledních letech života "uvěznila" ve vládní budově v Ramalláhu na Západním břehu.

Izrael jakákoli obvinění odmítá.

Vyvrátit je, či naopak potvrdit má nyní práce týmů expertů z Francie, Švýcarska a Ruska.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy