Arafata podle rodiny otrávil poloniem Izrael

ČTK ČTK
12. 7. 2012 14:13
Synovec šéfa palestinské samosprávy žádá, aby byli viníci postaveni před soud
Přesně přede dvěma lety zemřel ve Francii dlouholetý vůdce Palestinců Jásir Arafat. Jeho smrt si na palestinských územích připomínaly tisíce příznivců.
Přesně přede dvěma lety zemřel ve Francii dlouholetý vůdce Palestinců Jásir Arafat. Jeho smrt si na palestinských územích připomínaly tisíce příznivců. | Foto: Reuters

Ramalláh - Synovec zemřelého předsedy palestinské samosprávy Jásira Arafata obvinil Izrael, že jeho strýce otrávil.

Podle Násira Kidvy k tomu Izrael použil polonium. Kidva žádá, aby viníci byli postaveni před soud.

O Arafatově smrti se začalo znovu hovořit nedávno, když stanice Al-Džazíra odvysílala dokument o možné příčině Arafatovy smrti. Vdova po Arafatovi Suha dala k dispozici osobní manželovy věci jedné švýcarské laboratoři a ta ve zprávě hovoří o vysokých hodnotách polonia.

Palestinské vedení pak dalo souhlas k exhumaci těla. Ta ale zatím nebyla provedena.

Přesto ve čtvrtek Kidva agentuře AFP v telefonickém rozhovoru ze Ženevy řekl: "Viníme Izrael z toho, že Jásira Arafata otrávil, a žádáme, aby pachatelé této vraždy byli souzeni."

Arafat zemřel v listopadu 2004 ve francouzské vojenské nemocnici. Analýzu osobních věcí, které předala Suha, provedl lausannský ústav pro jadernou fyziku.

Kidva připomněl, že Palestinci od počátku tvrdili, že Arafat byl otráven. Jeho rodina ale po jeho smrti o pitvu nepožádala.

Suha k tomu Al-Džazíře řekla, že v šoku z manželovy smrti jí to nepřišlo na mysl. Arafat je pohřben v mauzoleu v Ramalláhu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 1 hodinou

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy