Arafata mohli otrávit, na jeho věcech našli polonium

Zahraničí Zahraničí
4. 7. 2012 16:20
Švýcaři analyzovali osobní věci, které používal před smrtí. Vdova možná požádá o exhumaci
Jásir Arafat je dodnes pro řadu Palestinců ikonou.
Jásir Arafat je dodnes pro řadu Palestinců ikonou. | Foto: Reuters

Ženeva/Ramalláh - Palestinci zřejmě exhumují tělo svého někdejšího vůdce Jásira Arafata. Objevilo se totiž podezření, že mohl být otráven radioaktivním poloniem.

Naznačují to alespoň výsledky analýzy jeho osobních věcí, kterou provedl Institut radiační fyziky při univerzitě ve švýcarském Lausanne.

Roky trvající domněnky řady Palestinců, že jejich idol zemřel po otravě, tím dostaly novou živnou půdu.

"Na věcech pana Arafata jsme našli překvapivě velké množství polonia-210," citovala agentura Reuters mluvčího institutu Darcyho Christena.

Osm let spekulací

Pětasedmdesátiletý Jásir Arafat zemřel v listopadu 2004 ve vojenské nemocnici v Paříži, kam byl převezen poté, co se jeho zdravotní stav prudce zhoršil. Takřka okamžitě se vyrojila obvinění, že na jeho smrti má podíl Izrael. O rok později ale palestinské vyšetřování jako příčinu smrti vyloučilo otravu, rakovinu i AIDS.

Laboratoř měla k dispozici šatstvo, zubní kartáček a kafíju (typický palestinský šátek - pozn. red.), které jí poskytla vdova Suha. Christen ale upozornil, že symptomy, jimiž Arafat před smrtí trpěl, byly jiné než při otravě poloniem.

Za vše může Izrael, tvrdí Palestinci

Ani výsledky testů tak nejsou nezvratným důkazem, že byl jeden z nejkontroverznějších držitelů Nobelovy ceny míru otráven.

"Jediným způsobem, jak to potvrdit, je exhumace Arafatových ostatků," řekl ředitel ústavu Francois Bochud. "Ale musíme to udělat rychle, protože polonium se rozkládá. Budeme-li čekat příliš dlouho, všechny důkazy zmizí."

"Potvrzujeme naše přesvědčení, že odpovědnost za otravu bývalého prezidenta Jásira Arafata nese Izrael. Ale přiznáváme, že nejsme s to přijít na definitivní odpověď," citovala ČTK Násira Kidvu, Arafatova synovce a člena vedení jeho organizace Fatah.

Suha Arafatová už naznačila, že by si exhumaci ostatků uložených v mauzoleu v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu přála. A předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás podle televize Al-Džazíra nevidí důvod, proč by tomu neměl vyhovět.

Vzpomínky na Litviněnka

Pokud by se domněnky potvrdily, šlo by o další případ, kdy bylo k likvidaci někoho nepohodlného použito právě polonium-210. Stejnou látkou byl v listopadu 2006 otráven v Londýně třiačtyřicetiletý zběhlý agent KGB a kritik Kremlu Alexander Litviněnko.

Ačkoliv on sám ještě před smrtí tvrdil, že za otravou stojí tehdejší prezident Vladimir Putin, tato stopa se nepotvrdila. Britské úřady podezírají z vraždy Andreje Lugového, dalšího exšpiona ruské tajné služby. Ten se ale skrývá v Rusku, které podezřelé do ciziny nevydává.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy