Francouzi vyšetří, co bylo za smrtí Jásira Arafata

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
29. 8. 2012 10:19
Švýcaři na jeho věcech našli polonium. Francouzi chtějí zjistit, jak se tam dostalo
Jásir Arafat na archivním snímku z 5. prosince 2001
Jásir Arafat na archivním snímku z 5. prosince 2001 | Foto: Reuters

Paříž- Soud ve francouzském Nanterre začne vyšetřovat smrt bývalého palestinského vůdce Jásira Arafata.

Obvinění z vraždy vznesla proti neznámému pachateli v červenci ve Francii vdova po Arafatovi Suha.

Na základě analýzy švýcarských vědců, kteří zjistili vysoké hodnoty plutonia v Arafatových osobních věcech, se domnívá, že byl její muž otráven.

Arafat zemřel v listopadu 2004 ve francouzské vojenské nemocnici Percy v Clamartu u Paříže.

Suha Arafatová dala letos expertům Ústavu radiační fyziky v Lausanne k dispozici šatstvo, zubní kartáček a kafíju (palestinský šátek). Výsledek testů byl zveřejněn v červenci.

Osm let spekulací

Pětasedmdesátiletý Jásir Arafat zemřel v listopadu 2004 ve vojenské nemocnici v Paříži, kam byl převezen poté, co se jeho zdravotní stav prudce zhoršil. Takřka okamžitě se vyrojila obvinění, že na jeho smrti má podíl Izrael. O rok později ale palestinské vyšetřování jako příčinu smrti vyloučilo otravu, rakovinu i AIDS.

"Na věcech pana Arafata jsme našli překvapivě velké množství polonia-210," oznámil tehdy mluvčí institutu Darcyho Christena, ale v zápětí dodal, že symptomy, jimiž Arafat před smrtí trpěl, neodpovídaly otravě poloniem."

Palestinská samospráva dala v reakci na výsledky testů svolení k odebrání vzorku tkáně z Arafatových ostatků uložených v mauzoleu v Ramalláhu, aby se zjistilo, zda bylo plutonium i v těle.

Podle francouzských zdrojů bude případ Arafatova úmrtí vyšetřovat soud v Nanterre, kam přísluší Clamart.

Palestinské vedení je rozhodnutím francouzského soudu zahájit soudní šetření potěšeno. "Oceňujeme toto rozhodnutí," řekl mírový vyjednávač Saíb Irikát.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy