Berlín – Raíd Džazbeh požádal o azyl v Německu během turné, na kterém byl se svým tehdejším orchestrem z Damašku. Byl rok 2013 a v Sýrii už třetím rokem zuřila válka. "Moji přátelé mi říkali 'Musíš tady začít nový život. Ve válce nic nezmůžeš'," zavzpomínal pro televizi CNN.
Následovat jejich rady se mu podle všeho vyplatilo. V Berlíně založil nový orchestr složený výhradně ze syrských hudebníků, z nichž mnozí uprchli před válkou stejně jako on.
Meet the Syrian Expat Philharmonic Orchestra. pic.twitter.com/7x7JH9uSQg
— AJ+ (@ajplus) September 15, 2016
Jeho dnes již úspěšné hudební těleso však není ve světě tak úplně ojedinělé. Orchestr složený ze syrských uprchlíků existuje například také v New Yorku. V Londýně se letos v létě konal koncert slavného Syrského národního orchestru arabské hudby z Damašku, jehož členové se během války rozprchli takřka do celého světa.
Podle Raída jsou Syřané na poli klasické hudby uznávaní. "Aleppo je známé jako hlavní město hudby Blízkého východu," vysvětluje. On sám z Aleppa pochází a na nějaký hudební nástroj hrají všichni členové jeho rodiny.
"Měl jsem docela štěstí, že jsem se narodil v Aleppu," zazní z jeho úst věta, která se tak často neslýchá. "Je to velmi hudební město. Každý tam má alespoň jednoho muzikanta v rodině – ať už jde o hráče na al úd (arabský drnkací nástroj – pozn. redakce), nebo zpěváka," vysvětlil vzápětí.
Sestavit hudební těleso v Berlíně přesto nebylo zcela jednoduché. Sehnat všechny hráče mu trvalo devět měsíců. Nyní kolem sebe má 65 nadaných Syřanů z několika evropských zemí. Svůj první koncert odehráli s podporou německých muzikantů v roce 2015.
Sídlem orchestru jsou Brémy, kde Raíd žije. "Miluji to tady. Všichni jsou tu velmi vstřícní a není tu žádná Pegida."
Spolu s ostatními muzikanty má Raíd velké plány. Přeje si, aby se jeho orchestr stal oficiálním evropským hudebním tělesem, které nebude těžit jen ze svého původu. "Většina médií každý den informuje o válce a bojích v Sýrii. My musíme dělat něco jiného, ukázat tu krásnou stránku Sýrie," vysvětlil.