Syrské zdravotnictví zmírá. Chybí léky, doktoři utíkají

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
17. 9. 2013 20:10
Zásadním problémem je podle autorů dopisu systematické zacilování na lékaře a zařízení.
Lékařka sedí uvnitř zničené místnosti v domě v severozápadní Sýrii.
Lékařka sedí uvnitř zničené místnosti v domě v severozápadní Sýrii. | Foto: REUTERS / Khattab Abdulaa

Damašek - Kvůli dva a půl roku trvající občanské válce kolabuje syrské zdravotnictví. Lékaři prchají, jelikož se sami stávají terčem útoků.

Syřané tak mnohdy nemají přístup ani k základní péči, upozornila v otevřeném dopisu skupina 55 lékařů a dalších odborníků z oblasti medicíny.

A v lékařském časopise Lancet varují, že syrské zdravotnictví se nachází v kritické situaci.

Šestatřicet nejstatečnějších

Podle odhadů už ze Sýrie uteklo na 15 000 lékařů.

Signatáři dopisu

Autoři dopisu pocházejí z celého světa. Mimo jiné ze Spojených států, Velké Británie, Ruska, Číny či Brazílie; tedy ze zemí, které na syrský konflikt nahlížejí z různých úhlů. Jsou mezi nimi i tři nositelé Nobelovy ceny.

Například v severosyrském Aleppu jich dodnes zůstalo jen 36, byť původně jich tam podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo kolem 5000. Na 500 zdravotníků skončilo ve vězení.

Válce ke všemu padla za oběť už více než třetina nemocnic. Podle WHO bylo zničeno 37 procent zdravotnických zařízení v zemi, dalších 20 procent je těžce poškozeno.

S náporem pacientů tak musí zápasit provizorně zřízené kliniky.

"Většinu lékařské péče zajišťuje syrský zdravotnický personál, který si ale musí razit cestu tváří v tvář velkému množství potřebných a nebezpečným podmínkám," píší signatáři.

"Vládní omezení - spolu s neflexibilitou a byrokracií v mezinárodním humanitárním systému - věci ještě zhoršují. Výsledkem je, že část Sýrie je kompletně odříznutá od jakékoli lékařské péče."

Cílené útoky

Zásadním problémem je, že se armáda prezidenta Bašára Asada i rebelové na lékařský personál cíleně zaměřují.

"Útoky na zdravotnická zařízení a personál jsou záměrné a systematické. Nejsou nevyhnutelnými ani akceptovatelnými důsledky ozbrojeného konfliktu," uvádí se v dopise.

V zemi působí i pracovníci mezinárodních organizací, kterým je v některých případech odmítán přístup k pacientům, upozornil server The Guardian.

Jednou z takových organizací jsou Lékaři bez hranic (MSF), kteří - navzdory dlouhé snaze vyjednávat- nedostali k působení na syrském území svolení Damašku. Jejich týmy proto operují jen v pěti nemocnicích na severu země, který ovládají povstalci.

Začátkem září informovali o smrti jednoho ze svých lékařů. "MSF se obávají, že podobné útoky přímo doléhají na schopnost humanitárních organizací poskytovat lékařskou péči," píší na svém serveru.

Operace bez léků

Signatáři upozorňují, že počet lidí vyžadujících ošetření exponenciálně narůstá. Obyvatelstvo je náchylné k epidemiím cholery, hepatitidy a dalších nemocí. Šíří se infekce.

V zemi s kdysi sofistikovaným zdravotnickým systémem se dnes provádí operace bez anestetik, mnohá zranění nejsou ošetřena, ženy rodí bez pomoci zdravotníků, oběti znásilnění se nemají na koho obrátit a dětem se nedostává důležitého očkování.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 22 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy