Inspektor OSN: Asadovy zbraně bude nejlepší spálit

Martin Novák Martin Novák
17. 9. 2013 11:15
Rozhovor s inspektorem Timem Trevanem, který pátral po zbrojních programech v Iráku.
Britský inspektor OSN Tim Trevan, autor bestselleru Saddámova tajemství: Lov ukrývaných iráckých zbraní.
Britský inspektor OSN Tim Trevan, autor bestselleru Saddámova tajemství: Lov ukrývaných iráckých zbraní. | Foto: Wikipedia.org/Amazon.com

Praha/Londýn - Sýrie má týden na to, aby předala OSN soupis všech svých chemických zbraní, a do konce listopadu mají první zbrojní inspektoři zahájit práci na kontrole a následném zničení smrtonosného arzenálu.

Teď záleží na tom, zda režim prezidenta Bašára Asada dodrží slib, že všechny sklady plynů a chemikálií otevře.

V pondělí zveřejněná zpráva inspektorů OSN konstatuje, že 21. srpna zabil stovky lidí v Damašku sarin v odpálených raketách země-země. Střely podle analýzy vyletěly na zasažené předměstí ze severozápadu, tedy oblasti kontrolované Asadovými vojáky.

Deník Insider, sesterská redakce Aktuálně.cz, požádal o rozhovor muže, který o pátrání po zbraních hromadného ničení ví hodně. Britského inspektora Tima Trevana, který byl v letech 1992 až 1995 v rámci mise OSN v Iráku a pátral tam po zbrojních programech Saddáma Husajna.

O tom, co tam zažil, napsal bestseller nazvaný Saddámova tajemství: Lov ukrývaných iráckých zbraní.

Trevan se domnívá, že inspektory čeká v Sýrii těžká práce, ale vše má v rukou Bašár Asad.

To záleží na tom, jakou formu chemické látky mají. Zda jsou v munici, nebo volně v nádobách. I na tom, v jakém stavu munice je a jak rychle má být proces likvidace proveden. V nejistém politickém a bezpečnostním prostředí budou inspektoři pracovat v časové tísni. To může znamenat, že dojde na ničení novými metodami, které zatím nebyly moc používané.

Obecně si myslím, že pro zbraně, které nejsou v munici, je neutralizace hydrolýzou nejlepší způsob. Pro munici s chemickými látkami potom spalování. Pokud bude velká časová tíseň a půjde hlavně o rychlost, dostane přednost spalování...

Přečtěte si celý rozhovor Martina Nováka s Timem Trevanem v placeném deníku Insider: Má dohoda o kontrole a zničení syrských chemických zbraní vůbec nějakou šanci na úspěch? A stojí za chemickým útokem Asad?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Krasobruslaři Taschlerovi mají životní 6. místo na ME, vyhráli Italové

Krasobruslaři Natálie a Filip Taschlerovi na mistrovství Evropy obsadili šesté místo v kategorii tanečních párů. I když ve volném tanci atakovali osobní rekord, ve srovnání s rytmickým tancem si o jednu příčku pohoršili. I tak dosáhli svého maxima na ME a poprvé se dostali do nejlepší desítky. Titul získali Italové Charlene Guignardová a Marco Fabbri.

Taschlerovi podobně jako v rytmickém tanci jeli s velkým nasazením bez výraznějšího zaváhání a známkou 111,43 bodu se přiblížili na 36 setin svému maximu, které zaznamenali v listopadu právě v Espoo při závodě Grand Prix. Francouzský pár Evgeniia Loparevová, Geoffrey Brissaud, který po rytmickém tanci ztrácel jen 42 setin, je porazil o tři a půl bodu.

před 8 hodinami

Reakce bude silná a rychlá, vzkázal izraelský premiér po útoku v Jeruzalémě

Reakce Izraele na páteční útok palestinského střelce v Jeruzalémě bude "silná, rychlá a přesná". Prohlásil to v sobotu podle agentury Reuters premiér Benjamin Netanjahu. Při útoku přišlo o život sedm lidí a byl nejsmrtelnějším v oblasti Jeruzaléma od roku 2008.

Palestinský ozbrojenec v pátek přijel autem k budově ve východním Jeruzalémě, která se využívá jako synagoga, a zahájil palbu. Střelba začala v době, kdy lidé vycházeli ven po večerních modlitbách. Policie uvedla, že útočníka, který byl obyvatelem východního Jeruzaléma, zastřelila.

Podle izraelských médií byl terorista údajně člen Hamásu, což je islamistické hnutí, které vládne v Pásmu Gazy. Otec jednadvacetiletého střelce agentuře Reuters řekl, že jeho syn nemá žádné vazby na militanty. Žádna skupina se zatím ke střelbě nepřihlásila. V sobotu se ale v Jeruzalémě znovu střílelo. Podle policie třináctiletý Palestinec poranil dva muže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy