Inspektor OSN: Asadovy zbraně bude nejlepší spálit

Martin Novák Martin Novák
17. 9. 2013 11:15
Rozhovor s inspektorem Timem Trevanem, který pátral po zbrojních programech v Iráku.
Britský inspektor OSN Tim Trevan, autor bestselleru Saddámova tajemství: Lov ukrývaných iráckých zbraní.
Britský inspektor OSN Tim Trevan, autor bestselleru Saddámova tajemství: Lov ukrývaných iráckých zbraní. | Foto: Wikipedia.org/Amazon.com

Praha/Londýn - Sýrie má týden na to, aby předala OSN soupis všech svých chemických zbraní, a do konce listopadu mají první zbrojní inspektoři zahájit práci na kontrole a následném zničení smrtonosného arzenálu.

Teď záleží na tom, zda režim prezidenta Bašára Asada dodrží slib, že všechny sklady plynů a chemikálií otevře.

V pondělí zveřejněná zpráva inspektorů OSN konstatuje, že 21. srpna zabil stovky lidí v Damašku sarin v odpálených raketách země-země. Střely podle analýzy vyletěly na zasažené předměstí ze severozápadu, tedy oblasti kontrolované Asadovými vojáky.

Deník Insider, sesterská redakce Aktuálně.cz, požádal o rozhovor muže, který o pátrání po zbraních hromadného ničení ví hodně. Britského inspektora Tima Trevana, který byl v letech 1992 až 1995 v rámci mise OSN v Iráku a pátral tam po zbrojních programech Saddáma Husajna.

O tom, co tam zažil, napsal bestseller nazvaný Saddámova tajemství: Lov ukrývaných iráckých zbraní.

Trevan se domnívá, že inspektory čeká v Sýrii těžká práce, ale vše má v rukou Bašár Asad.

To záleží na tom, jakou formu chemické látky mají. Zda jsou v munici, nebo volně v nádobách. I na tom, v jakém stavu munice je a jak rychle má být proces likvidace proveden. V nejistém politickém a bezpečnostním prostředí budou inspektoři pracovat v časové tísni. To může znamenat, že dojde na ničení novými metodami, které zatím nebyly moc používané.

Obecně si myslím, že pro zbraně, které nejsou v munici, je neutralizace hydrolýzou nejlepší způsob. Pro munici s chemickými látkami potom spalování. Pokud bude velká časová tíseň a půjde hlavně o rychlost, dostane přednost spalování...

Přečtěte si celý rozhovor Martina Nováka s Timem Trevanem v placeném deníku Insider: Má dohoda o kontrole a zničení syrských chemických zbraní vůbec nějakou šanci na úspěch? A stojí za chemickým útokem Asad?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy