Inspektor OSN: Asadovy zbraně bude nejlepší spálit

Martin Novák Martin Novák
17. 9. 2013 11:15
Rozhovor s inspektorem Timem Trevanem, který pátral po zbrojních programech v Iráku.
Britský inspektor OSN Tim Trevan, autor bestselleru Saddámova tajemství: Lov ukrývaných iráckých zbraní.
Britský inspektor OSN Tim Trevan, autor bestselleru Saddámova tajemství: Lov ukrývaných iráckých zbraní. | Foto: Wikipedia.org/Amazon.com

Praha/Londýn - Sýrie má týden na to, aby předala OSN soupis všech svých chemických zbraní, a do konce listopadu mají první zbrojní inspektoři zahájit práci na kontrole a následném zničení smrtonosného arzenálu.

Teď záleží na tom, zda režim prezidenta Bašára Asada dodrží slib, že všechny sklady plynů a chemikálií otevře.

V pondělí zveřejněná zpráva inspektorů OSN konstatuje, že 21. srpna zabil stovky lidí v Damašku sarin v odpálených raketách země-země. Střely podle analýzy vyletěly na zasažené předměstí ze severozápadu, tedy oblasti kontrolované Asadovými vojáky.

Deník Insider, sesterská redakce Aktuálně.cz, požádal o rozhovor muže, který o pátrání po zbraních hromadného ničení ví hodně. Britského inspektora Tima Trevana, který byl v letech 1992 až 1995 v rámci mise OSN v Iráku a pátral tam po zbrojních programech Saddáma Husajna.

O tom, co tam zažil, napsal bestseller nazvaný Saddámova tajemství: Lov ukrývaných iráckých zbraní.

Trevan se domnívá, že inspektory čeká v Sýrii těžká práce, ale vše má v rukou Bašár Asad.

To záleží na tom, jakou formu chemické látky mají. Zda jsou v munici, nebo volně v nádobách. I na tom, v jakém stavu munice je a jak rychle má být proces likvidace proveden. V nejistém politickém a bezpečnostním prostředí budou inspektoři pracovat v časové tísni. To může znamenat, že dojde na ničení novými metodami, které zatím nebyly moc používané.

Obecně si myslím, že pro zbraně, které nejsou v munici, je neutralizace hydrolýzou nejlepší způsob. Pro munici s chemickými látkami potom spalování. Pokud bude velká časová tíseň a půjde hlavně o rychlost, dostane přednost spalování...

Přečtěte si celý rozhovor Martina Nováka s Timem Trevanem v placeném deníku Insider: Má dohoda o kontrole a zničení syrských chemických zbraní vůbec nějakou šanci na úspěch? A stojí za chemickým útokem Asad?

 

Právě se děje

před 5 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 15 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy