Inspektoři: V Sýrii zabíjel sarin v raketách země-země

Martin Novák Martin Novák
16. 9. 2013 21:14
Generální tajemník OSN představí v New Yorku závěry, ke kterým dospěli zbrojní inspektoři.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil použití sarinu 21.srpna za válečný zločin.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil použití sarinu 21.srpna za válečný zločin. | Foto: Reuters

New York - Není pochyb, že proti syrským civilistům byly 21. srpna nasazeny chemické zbraně. Smrt mnoha stovek lidí způsobilo v Damašku zhruba 350 litrů sarinu a útočníci použili rakety země-země.

Konstatuje to zpráva týmu zbrojních inspektorů OSN. Tu přednesl v New Yorku generální tajemník světové organizace Pan Ki-mun.

Pan Ki-mun označil události v Sýrii za "válečný zločin" a "hrubé porušení mezinárodního práva".

Dokument sice neupřesňuje, kdo je pachatelem útoku, ale obsahuje pasáž, podle které střely se sarinem přiletěly na damašské předměstí ze severozápadu. Tedy z oblasti, kontrolované Asadovými vojáky.

"Není už žádných pochyb o tom, že útok, který si vyžádal stovky životů, spáchal režim," prohlásil britský velvyslanec při OSN Mark Lyall Grant.

"Kvalita použitého sarinu a technické detailu útoky jasně ukazují, že to nemohl spáchat nikdo jiný než armáda," uvedl americká velvyslankyně Samantha Powerová.

Rusko a Asad tvrdí, že chemický útok spáchali povstalci, aby vyvolali zahraniční intervenci.

Experti zdůraznili, že meteorologické podmínky v době útoku přispěly k velkému počtu obětí a zraněných. Teploty mezi druhou a pátou hodinou ranní klesaly, což znamená, že vzduch klesal k zemi a těžký plyn mohl zůstat u země a proniknout do nižších úrovní budov a staveb, v nichž mnoho lidí hledalo útočiště, uvedli experti.

Inspektoři pod vedením švédského experta Ake Sellströma v Damašku přímo v zasažených místech odebrali vzorky z půdy, lidských těl a oblečení. Vzali s sebou také použitou munici.

Sarin byl vyvinut v Německu během druhé světové války. Použili ho Iráčané ve válce s Íránem v osmdesátých letech a sekta Óm Šinrikjó při útoku v tokijském metru v roce 1995. Jde o vysoce toxickou, bezbarvou kapalinu bez chuti a zápachu.

U člověka, který je působení sarinu vystaven, se dostavuje dušení, křeče a nakonec zástava srdce.

Spojené státy původně Asadovi hrozily vojenským úderem, ale pak se s Ruskem dohodly na likvidaci syrského chemického arzenálu. Syřané podle dohody musejí OSN příští týden oznámit, kolik chemických zbraní mají a kde jsou skladovány.

Během listopadu pak do země přijedou inspektoři, kteří zbraně prohlédnou a následně zničí, což se má podle plánu stát nejpozději do poloviny příštího roku.

Francie, Velká Británie a USA požadují přijetí "tvrdé" rezoluce OSN, která by Damašku hrozila vážnými následky - včetně použití síly - pokud syrský režim závazek úplného chemického odzbrojení nesplní. Rusko to však ústy ministra zahraničí Sergeje Lavrova odmítlo.

Turecko, které patří k nejostřejším kritikům Asada, v pondělí sestřelilo syrskou helikoptéru. Podle vicepremiéra Bulenta Arince narušila turecký vzdušný prostor.

 

Právě se děje

Další zprávy